Ahsoka - Část 5: Stínový válečník (2023) (epizoda)

Nechápu, jak je možné, že Dave Filoni ještě nemá klíče od celé Star Wars ságy. Kdo by byl čekal, že tvůrce “animáků pro děti” dokáže natočit jedno z nejlepších hraných Star Wars od dob George Lucase. Na jeho film se neskutečně těším. Minulý týden nám svůj návrat ohlásil Hayden Christensen, ale stejně nechci zabíhat do spoilerů. Řeknu jen tohle: stále si Anakina dává fantasticky, a jsem neskutečně rád, že se rozhodl k této sérii vrátit. A mimo něj… tahle epizoda měla všechno, co od Filoniho Star Wars čekám: učení o Síle, fan service ale provedený kvalitně a nenásilně, trochu humoru, solidní akci, a dobrý scénář. Říkám si, kde tohle bylo, když vyráběli Kenobiho??

Ahsoka - Část 4: Ztracení Jediové (2023) (epizoda)

Pro mě zatím asi nejlepší epizoda. Ne, že bych o něm někdy pochyboval, ale Peter Ramsey se předvedl ve skvělé formě. Díky Filoniho scénáři tato epizoda svedla dohromady všechno, co minulé tři připravily, and Ramseyho režie je naprosto pevná a sebevědomá. Solidní zvraty, dobré výkony hlavně od Natashi Liu Bordizzo a Raye Stevensona, velice hezké vizuály, souboje zatím nejlepší z celého seriálu (líbilo se mi, jak každy duel měl trochu jiný styl podle toho, kdo s kým bojoval), Hera tentokrát připomínala sebe samu ze Povstalců více než kdy dřív, a ten konec… wow, věděl jsem, že se to stane, ale stalo se to dříve, než jsem čekal, a ten způsob, jakým se to stalo… mám z toho skvělý pocit. Snad jen ten dialog místy opět trochu drhne, ale jinak nemám výtky. Celý tento seriál prostě vyzařuje klasický pocit Star Wars jako od Lucase, ale s příchutí něčeho nového, čerstvého a neznámého, a přesně tuto kombinaci teď Star Wars jakožto značka potřebují. Bravo.

Ahsoka - Část 3: Čas odletu (2023) (epizoda)

Další fantastická epizoda. Dave Filoni a režisérka Steph Green opět hrdě přiznávají inspiraci samurajskými filmy (která byla ve Star Wars odjakživa) a přicházejí s epizodou, která se ze začátku nebojí dát scénám čas a prostor a nechat je hrát déle než by někdo mohl čekat, a takto pomalu budují atmosféru a příběh skrze trénink až do vynikajícího finále v podobě skvělé akční scény. Během ní dostaneme jeden z nejvíce badass momentů, které jsme za dlouhou dobu ve Star Wars viděli, alespoň podle mého názoru. Epizoda sice děj neposune dopředu nijak výrazně, ovšem ani náhodou bych neřekl, že jde o filler - dojde k významným odhalením, pocitově je více v sázce, postavy se vyvíjí, a navíc ještě v poslední třetině přijde něco opravdu divokého a originálního. Kamera je prvotřídní, vizuální efekty působil draze a hlavně přesvědčivě, a hudba je nádherná. Filoni také do tohoto seriálu přináší některé nápady George Lucase a plně je jakožto jeho zasvěcenec respektuje. Zároveň se zde opět perfektně mísí atmosféra původní trilogie a prequelů, a hlavně Klonových válek - v tom je Filoni mistr, a režie Steph Green si také rozhodně zaslouží potlesk. 8/10, asi bych šel výše, kdyby byla epizoda o něco delší.

Ahsoka - Část 1: Mistři a učedníci (2023) (epizoda)

(Recenze pro první dvě epizody) Před 15 lety se Ahsoka poprvé objevila ve filmu Klonové války, a nyní se konečně dočkala své vlastního seriálu. A tento seriál je pamlsek pro Star Wars fanoušky, protože opravdu působí jako Star Wars - Dave Filoni kombinuje styl původní trilogie, prequelů, jeho vlastního seriálu Povstalci, a do toho klasická inspirace samuraji i westerny. Postavy s Povstalců fungují v hrané formě skvěle, Rosario Dawson jako Ahsoka už se objevila ve dvou epizodách Mandaloriana, ale tentokrát má hlavní roli, a vede si skvěle. Natasha Liu Bordizzo v roli Sabine je zatím možná nejlepší novinkou z tohoto seriálu. Ray Stevenson (RIP) jako Baylan Skoll je rovněž fantastický. Příběh je nastaven skvěle, atmosféra funguje, vizuální efekty jsou výborné, snad jen dialog občas trochu drhne. Velice silný začátek.

Blue Beetle (2023)

Blue Beetle je film, který se nepokouší o nic nového a nic neriskuje, kvůli čemuž pak v tomto ohledu mezi ostatními komiksovými filmy nijak nevynikne. Přesto je ale zábavný, nijak neurazí, stojí na perfektním obsazení a příjemných postavách, a nabízí skutečná a důležitá témata, solidní akci, a příběh, který je sice jednoduchý, ale funguje. 70% Podrobnější recenze zde.

Rozpoutané peklo (1997)

První polovina filmu mi přišla skvělá. Postavy mě zaujaly, bavilo mě sledovat, jak pozorují a studují sopku, a zároveň jakou spolu mají dynamiku atd. Navíc je snímek doplněný dobře nasnímaným krásným prostředím, na které je radost pohledět. Jenže pak sopka vybouchne a film přestane být tak zajímavý. Pocitově nikam negraduje, a posledních asi 40 minut filmu se prostě děje to samé pořád dokola, pořád někdo někam utíká a křičí, ale intenzita nestoupá a pocitově nikdy nedojde k žádnému vrcholu. Pochválit je ale nutné miniatury a celkově praktické vizuální efekty, jsou opravdu přesvědčivé a obdivuhodné. 60%

Vyproštění 2 (2023)

Vyproštění 2 se ve všech ohledech snaží být větší než první díl, a až na nějaké problémy na poli scénáře a vizuálních efektů se mu to daří výborně. Akce je tentokrát ještě lepší a nebojí se být brutální, kamera a střih spolu fungují naprosto excelentně, a v Česku natočená 21 minut dlouhá akční sekvence na jeden záběr je dechberoucí. Série si zachovává svou jednoduchost a osobitost, a vyloženě z ní čiší poctivé řemeslo. Chris Hemsworth opět potvrzuje, že dokáže být akčním hrdinou i mimo Marvel, a má na kontě velice povedenou franšízu. Více zde.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Přelomový animák Spider-Man: Paralelní světy před 5 lety nastavil látku opravdu hodně vysoko, a upřímě jsem nečekal, že by to tam pokračování mohlo dorovnat či dokonce překonat. Ale stal se zázrak, a filmu se to podařilo. Vše, co na jedničce fungovalo tak dobře, je zde také, a mnohdy lepší. Animace je ve všech ohledech naprosto dokonalá - nepřeberné množství stylů a detailů, ale nikdy v nich není zmatek, naopak spolu fungují přirozeně. Příběh je dospělejší a vážnější, ale zároveň neztrácí na šarmu a zábavnosti, kterými tak překypoval první díl. Je stále osobní a založený na postavách a na emocích. Herecké výkony jsou fantastické. Film celou dobu graduje a divák pociťuje, vnímá, jak intenzita stupňuje. Jediný možná “problém” je konec filmu - příběh sice graduje, ale je utnut před velkým finále. Opravdu se totiž jedná a první část dvojdílného příběhu, a zatímco letos vidíme, jak se hrací pole rozestavělo, příští rok ve filmu Beyond the Spider-Verse uvidíme velké vyvrcholení celého príběhu. A pro někoho možná nemusí tento zdálnlivě předčasný konec fungovat, ovšem osobně si myslím, že cliffhanger perfektně připravil půdu pro třetí díl. A v neposlední řadě také film obsahuje hodně cameí a narážek, které ocení každý Spider-Manův fanoušek. 100% Více zde.

Peter Pan a Wendy (2023)

Peter Pan & Wendy je poměrně solidní moderní pojetí klasické pohádky, které ji aktualizuje pro naši dobu bez toho, aby ji příliš měnilo. Některé změny ale bohužel nefungují a ve výsledku příběhu spíše ubližují. Film je dostatečně ovšem i tak dostatečně zábavný na to, aby si udržel divákovu pozornost po celou dobu své celkem přívětivé stopáže. Nejsilnější stránkou filmu jsou jeho vizuály (hlavně výborná kamera a vizuální efekty), ovšem i ty jsou shazovány nevýraznými a pochmurnými barvami. Jude Law jakožto Kapitán Hook je velice zábavný, a spolu s Ever Anderson v roli Wendy herecky táhnou celý film. 60%. Více zde.