Hoši z Brazílie (1978)

Myslím, že tady dostává příměr "šílený vědec" tu pravou vizáž, navíc když je okořeněna skutečnou postavou. Josef Mengele byl doktor filozofie a doktor medicíny a byl to šílenec opojený mocí se vším všudy. Prvně se mi nechtělo věřit, že jde o sci-fi, protože zde nebyly typicky viditelné prvky tohoto žánru, ale po čase jsem pochopil. Tomu filmu absolutně nemám co vytknout. Oproti dnešním sci-fi filmům, kde se to hemží supertriky, akcí a rychlostí příběhu, to pomalé slepování příběhu má taky něco do sebe a myslím, že díky tomu není děj tak předvídatelný.

Operace Izrael (2014) (pořad) odpad!

Jen tak jsem na to narazil na Streamu. Upřímně napíšu, že větší ptákovinu jsem opravdu neviděl a raději se podívám na kuchaře Hrušku. Parta z války a bojů zdegenerovaných zoufalců si hraje na drsňáky a šikanují ostatní. Kdo se nechá dobrovolně a za peníze ponižovat, je mdlého rozumu nebo sebevrah. Nenapadá mě jediný důvod, co si tím chtějí dokázat. Jeden je rád, že válce uniká a oni připravují vražedné podmínky, aby se mohli pobavit. Od Ing. Otipky jako vysokoškoláka bych čekal kultivovanější projev. Další trouba, kterého na vojně ponižovali, zase ponižuje ostatní a vybíjí si zlost na soutěžících. Nechápu, co na tom kdo vidí a co mi vůbec nedochází, je to vysoké hodnocení. Ale když se chcete kochat lidským utrpením, budiž.

Coming Out (1989)

Zvláštní, že jsem se k tomuto filmu dostal až teď. Němci nejsou tak daleko a touto tématikou se zabývám už taky pěkně dlouho. Toto jde můj třetí německý film o homosexualitě a musím říct, že mě velmi mile překvapil. Už jen tou řadou dobrých filmů o útrapách hlavních hrdinů, kteří na počátku tápají se svou sexuální orientací. Coming Out je svým způsobem pilotní ke všem ostatním, protože řeší problém gayů v době, kdy se u nás měnil režim. Češi by na něco takového neměli odvahu a díky neustálým represím z řad veřejnosti si nikdo na žádný "coming out" ani netroufl. Ve stejné tichosti je laděn i tento film, kdy se mladý učitel pohybuje na hranici svou různých světů, které však mají jedno společné. Pokaždé jde o lásku. Samozřejmě se také objeví i ten negativní prvek v celé své kráse. Jen málokterý gay totiž unikl trapným předsudkům a někdy také neopodstatněnému násilí. O Němcích si myslím, že je to národ kultivovaných osob. I když jejich minulost je neslavná, jejich současné chování mě uchvátilo a možná i proto jsou k odlišným lidem tolerantnější než my.

Prokletí Salemu (1979) (TV film)

Měl jsem to štěstí, že jsem viděl režisérskou verzi Salemu, a proto mi nic neuniklo. Děj je krásně rozevlátý, jak je u zfilmovaných kingovek zvykem. I když se stopáži přirovná Zelené míli, chybí tomu šmrnc. Možná jsem nevěřil těm hercům a jejich výkony nebyly tak procítěné. Z toho důvodu jsem si musel film rozdělit na tři části a musel jsem sbírat dost odvahy, abych jej dokoukal. Pořádný nářez ale začíná až v poslední hodině. Těžko říct, jak bych to pochopil ve zkrácené verzi, ale opravdu jsem měl někdy pocit, že několik scén je tam navíc. Atmosféra výborná, příběh fantastický, film vlastně obsahuje všechny klasické prvky upírského hororu i jak proti nim bojovat, protože se říká, že stará klasika nerezaví a abych pochopil další, musím začít od základu. Ale od plného počtu jej dělí délka a slabší výkony některých herců. Přesto se nebráním tomu si jej zase někdy pustit.

Starcrossed (2005)

Čím dál víc tento žánr vyhledávám a čím dál víc v těchto filmech vidím odraz reality. Kluci svou roli zahráli na výbornou a konec, i když je očekávaný, se povedl. Pořád se říká, že žijeme v tolerantní společnosti, ale není to zase tak žhavé. Ne, dokud budou stávat tak otřesné věci jako v tomto filmu. Ostatně na podobném principu je založen film "Modlitby za Bobbyho", ale téma je více rozvedeno.

Sex Tape (2014)

Po odchodu z kina mi trvalo dlouho, než jsem si utřídil všechny ty dojmy a zážitky z filmu. Pravdou je, že film utekl rychle. Ovšem nikdy jsem si nemyslel, že uvidím porno v kině. Byly tam dokonce i scény, které bych v klasickém filmu nečekal a vlastně bych je ani vidět nemusel. Ty tři hvězdičky jsou takové rozpačité, protože někde je ten humor načasován dobře, jindy se jen plácá, aby nebylo ticho, a nedostatečný scénář v některých chvílích je celkem znát. A mýlil jsem se, když jsem se domníval, že se na závěr dočkám nějakého morálního ponaučení. V jednu chvíli byl ten závěr i celkem jasný, ale důstojnému konci byl zlomen vaz.

Zbraň (1990)

Jak řekl klasik: "Téma je dobré, ale prachbídně uchopeno." Tento bonmot by se mohl vztahovat i na Marka 13, ale nebylo to tak hrozné béčko, jak by mohlo na první pohled vypadat. Nejde o klasické sci-fi, kde spousta lidí bojuje proti spoustě mimozemšťanům nebo robotům. Dá se to přirovnat ke komornímu sci-fi, kdy se zblázní domácí spotřebič a ohrožuje obyvatele příbytku. Scény s robotem byly fantastické, ale neměly takový švih jako v podobných filmech. Za zmínku stojí i hudba, respektive průvodní melodie skupiny Public Image LTD. s názvem The order of dead.

Surfaři (2007)

Sympatičtější herce si snad Markowitz do hlavní role ani vybrat nemohl. Tím podkopnul nohy mýtu, že gay musí představovat zženštilou žížalu, která si potrpí na vzhled. I ty žhavé scény plné mužského testosteronu byly tak nabité, že jsem to těm klukům věřil i přál. Řeší se tam však i otázka výchovy malého chlapce a Markowitz tak musel zodpovědět poměrně složitou otázku promiskuity, která se v homosexuálních řadách bohužel hojně vyskytuje. Zamilovaností dvou mladých lidí tak dokázal, že i oni mohou být stabilními partnery a vytvořit tak pro Zachova syna odpovídající prostředí. Je to jen o lidech, ale bohužel ti nejnenormálnější utvářejí obraz celé skupiny.

Neuvěřitelný život Ethana Greena (2005)

I když mám filmy s touhle tématikou v oblibě, trapné eskapády Ethana Greena mě moc nebavily. A v některých místech mi přišly i dost odporné a nechutné. Homosexuálové s takovouto povahou budou mít problémy jako on a zcela jistě svým chováním budou ostatní odpuzovat. Dvě hvězdičky si ty dvě kníraté tetky ale zaslouží a konec taky. Škoda, že ten průběh nestál ani za psí štěk. Šlo k tomu dojít i jinou cestou.

Volný pád (2013)

Hanno Koffler od Letní bouře vyrostl a je z něj dospělý muž. V mé filmotéce je to druhý jeho film s homosexuální tématikou a tentokrát v hlavní roli. Film opět nabourává zásadní klišé, že gay nemusí být jen vykroucené tintítko s typicky ženskými gesty. Jakkoli se mi průběh filmu líbil, závěr zkazil, co mohl. Když jsem konečně očekával nějaké rozuzlení filmu, přišly na řadu závěrečné titulky, a proto mu nemůžu dát o hvězdičku víc. Skoro jako kdyby se tvůrci připravovali na pokračování, protože takhle otevřený konec jsem už dlouho neviděl. I kdyby ten příběh dopadl jakkoliv, tu pátou bych mu dal.