Lucy (2014)

"Když točím film, chci diváka přenést z jeho každodenního života někam jinam.", řekl Luc Besson. S filmem Lucy se mu to náramně povedlo, proto nechápu tak nízké hodnocení. Jasně, film není bez chyby, ale je občas dobré taky hledět na to, co film divákovi přináší. Besson jde tentokrát až k samému smyslu života. A tady se divák nejspíš nespokojí s jednoduchou odpovědí 42. Využitím schopností dokonalé Lucy mi film dost připomíná "Všemocného" z roku 2011. Luc Besson však šel snad až za hranice lidského chápání a dokonale se vyřádil na tom, co by člověk dokázal, pokud by využíval mozek na více než mizerných 10 %. V reálu jsme jen ve stádiu úvah, ale Bessonova vize v této otázce dochází ještě dál a velmi se mi zamlouvá.

Automat na přání (1967)

Příběh dvou malých uličníků je v dnešní době už zapomenutý film. Což je škoda, protože dětští herci zde předvedli velmi solidní výkon. A je jen málo dětských filmů, které dokážou oslnit tím, co se před kamerou děti dovedou. S trochou nadsázky se dají považovat za předchůdce slavného Tomáše Holého. Dojem z filmu, a to pro mě docela zásadní (tak zásadní, že jsem musel ubrat hvězdičku), mi zkazilo soudruhování. Jistě, film se natočil v dobách komunismu, ale ty odkazy jsou docela přehnané. Tomu napoví i chování represních jednotek. Naštěstí je tady milá a chytrá raketa URANIE, která chlapce donutí svá přání volit uvážlivě a užívat si krás života. Překvapením pro mě byla druhá polovina filmu a také konec, který bych rozhodně nečekal. Ale u tohoto typu to může dopadnout všelijak. Proto jej neberte vážně. Je to přece pro děti.

Msta přichází z močálu (1982)

I když to není takový horor, jak se tady prezentuje, i když ten panáček není tak nechutný jako na plakátu, musím říct, že mě příjemně potěšil. Nápad je jako vždycky vynikající a nezačíná to odprostředka, jak je leckde zvykem. Ve filmu je popsána celá geneze vzniku toho monstra a ohledně příběhu jsem dostal to, co jsem očekával. Kolikrát jsem si říkal, jestli udělá to, co předpokládám, že by udělat měl, a naštěstí mě nezklamal, protože by tím ovlivnil děj i moje hodnocení. Na rozdíl od některých si myslím, že to zase taková ptákovina nebyla, byť je to béčko už podle názvu. Jednak tím, že příběh byl logický, na svou dobu má poměrně solidní triky (dorůstání ruky) a akčních scén tam bylo dostatek, takže se člověk nenudí. Film se může zdát jako klasické klišé o šílených vědcích, ale Alec Holland není šílený ani malinko. Těším se na další část.

Dívka s mušlí (1980)

I taková může být realita. Tak to může dopadnout, když má matka dítě vždy s jiným otcem, když je denně ponořená do lihu... Kolikrát jsem musel odvrátit hlavu, protože se na to prostě nedalo koukat. Těžko říct, jestli existuje ještě horší osud, než Vendulčin. Sice perfektně zahrané, ale velmi smutné.

Malý pitaval z velkého města (1982) (seriál)

Pořád tady čtu o nějakém skanzenu komunismu. A ostatní filmy a seriály snad nejsou?? Netuším, proč to schytal zrovna tenhleten seriál. To už ty americké kriminálky vypadají víc jako pohádky. Problém je v tom, že česká jména nejsou tak zvučná jako ta americká. Spousta lidí si tady hraje na kritiky, ale kdyby měli dát dohromady nějaký detektivní příběh, chytli by se za nos. Jelikož mám v příbuzenstvu dva policisty, bylo mi řečeno, že takto ta vyšetřování skutečně probíhají. Jen to netrvá jednu epizodu, protože se tým zaobírá větším počtem případů a nedělá tedy na jednom jediném. Některé procesy trvají déle, jindy krátce, jindy se zase neobjasní vůbec. Klobouk dolů před scénáristy, rád bych měl aspoň z poloviny stejné analytické uvažování. Než jsem se stal dopravním inženýrem, chtěl jsem být kriminálním policistou.

Superman 3 (1983)

Kromě Hvězdných válek neznám žádnou vícedílnou sérii, která by si udržela vysoké množství diváků a fanoušků od prvního až po n-tý díl. Bohužel Superman patří k těm, jehož kvalita se s přibývajícími díly limitně blíží nule. Pořád ale dopadl lépe než Batman z 90. let. U mě si však tento Superman pozornost získal výborným námětem, byť tam Christopher Reeve nemá moc času ukázat své kvality. Jen je mi líto, že se z komiksu stala díky rádobyvtipnému scénáři komedie, ve které se náhodou objeví i Superman. Jinak nemůžu zapomenout na souboj dvojníků a na počítač. Pokud nebudu zmiňovat procentuální hodnocení, vychází mi to na čtyři hvězdy.

Upálen (2008)

Sice jsem měl pocit, že byl film hororového žánru, ale moje podezření se rázem vytratilo. Jako thriller to ušlo, k plnému počtu hvězdiček filmu chybí jakýsi náboj. Ten se objevil, ovšem až ke konci, kde se divák ztrácel v tom, kdo je kdo. Což je samozřejmě dobře, protože mám hodně rád takové překombinované zápletky. Hezky jsem si zpříjemnil jeden letní večer.

Nekonečný příběh 3 (1994)

MacDonald přišel o farmu a chtěl vydělávat peníze filmovými trháky. Vybral si téma Nekonečného příběhu a trpí jak námět, tak fanoušci. Bohužel k tomu nemám co dodat. Dokoukal jsem sice do konce, ale s velkým zapřením. Vyděsilo mě, že v novém příběhu je Bastien takový floutek vzpomenuv na první díl. Rád bych si v zajímavostech někdy přečetl, že film byl v USA naprostým propadákem a režisér se tématu už nikdy věnovat nebude.

Kufr (1992) (pořad)

Velmi vydařený zábavný pořad, na němž se mi líbilo, že promíchává lidi z davu se známými osobnostmi. Silvestrovské speciály už je kapitola sama o sobě a tam to dostalo ještě větší grády. Je škoda, že už skončil a je škoda, že formát podobné kvality už asi nikdy neuvidíme. Marně se jej snaží zachránit oživená verze s trapným názvem "Kurňa, co to je?"

Ecce homo Homolka (1969)

I když film obsahuje poměrně vtipné scény, hlavně s dědou Homolkou, film má naprosto nulový děj. Nepochopil jsem ani pomalé záběry kamery od hlavních aktérů někam mimo. Je to sice česká klasika, ale u mě rozhodně nemá takové místo, že bych jí musel dát plný počet. Filmů ze života české rodiny je spousta. Ta dějová linie tam vysloveně chybí. Konec s tancovačkou mi přijde dost zoufalý, jako kdyby někdo netušil, jak film má zakončit.