Přežít (1993)

|| Scenár: John Patrick Shanley / Predloha: Piers Paul Read (novela) | Hudba: James Hewton Howard | Distribúcia: Buena Vista Pictures (USA, CA), United International Pictures | Štúdio: Touchstone Pictures, Paramount Pictures, The Kennedy/Marshall Company | Rozpočet: 32 miliónov $ | Tržby: 36,733,909 $ || Silný príbeh zo života, ktorý zďaleka nebol dokonalo zfilmovaný vzhľadom k častej rozťahanosti scén v strede filmu. Avšak konečná pasáž je takým emočným ohnostrojom, že sa mokrým očiam neubráni snáď ani drevorubač. 70% | HD, HD650, HU DTS |

Dumbo (1941)

|| Scenár: Otto Englander, Joe Grant, Dick Huemer / Predloha: Helen Aberson & Harold Pearl - Dumbo | Hudba: Frank Churchill, Oliver Wallace | Distribúcia: RKO Radio Pictures | Štúdio: Walt Disney Productions | Rozpočet: 950,000 $ | Tržby: 1,6 miliónov $ || Rozprávka, ktorú som v detstve videl niekoľkokrát na VHS, a vďaka muzikálovým číslam a podareným gagom ma to bavilo opätovne. Jednoducho klasika, rozbrnkávajúca i emočné struny diváka. 85% | VHS, 2.0, HU |

Úsvit planety opic (2014)

|| Scenár: Mark Bomback, Rick Jaffa, Amanda Silver / Súhlas: Pierre Boulle - Planet of the apes | Hudba: Michael Giacchino | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Chernin Entertainment, TSG Entertainment | Rozpočet: 170 miliónov $ | Tržby: 448,663,536 $ || Ponurý, miestami horroristický akčný náter s intelektom a emocionálnou silou, ktorý by mal odomňa jednoznačnú plnú pálku, keby v kine nekričala hudba nekresťanským spôsobom. Nedivím sa, že ludia nechodia do kín tak často, jak by sa čakalo. Nutné druhé a viaceré videnie. 88% | Cine-Max Košice, 4.8.2014 |

Všichni říkají: Miluji tě (1996)

|| Scenár: Woody Allen | Hudba: Dick Hyman | Distribúcia: Miramax Films | Rozpočet: 20 miliónov $ | Tržby: 34,633,353 $ || Woody Allen napísal vtipný scenár, kde si aj zahral hlavného predstavitela, zámerne krčovito sa chovajúceho starého mládenca, v ktorom túžba po vášni ešte z ďaleka nevyhasla. To isté sa dá povedať i o Woodym v reále v roku 2014. Dúfam, že mu tá životná vášeň vydrží ešte dobrých pár rokov :) Edward Norton a Tim Roth sú pre mňa z uhlu pohľadu hereckého čerešňou na torte. Norton spevácky skôr priemerne ;) 78% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

V zajetí rychlosti (2005)

|| Scenár: Roger Donaldson | Hudba: J. Peter Robinson | Distribúcia: Magnolia Pictures | Štúdio: 2929 Productions, Tanlay Productions, Cameo FJ Entertainment | Rozpočet: 25 miliónov $ | Tržby: 18,297,790 $ || Malý skromný film o pocte vytrvalému človekovi, ktorý išiel za svojim snom, aj napriek tomu, že k nemu nemal zo základu zdroje. Film je príliž jednočiari na to, aby ohúril, no z pomedzi životopisných žánroviek je to určite nadpriemer. Film sa rozbieha pomaly, no o to väčšiou rýchlosťou končí :) 75% | Blu-Ray, HD650, EN DTS |

Grandhotel Budapešť (2014)

|| Scenár: Wes Anderson | Hudba: Alexander Desplat | Distribúcia: Fox Searchlight Pictures | Štúdio: American Empirical Pictures, Indian Paintbrush, Studio Babelsberg | Rozpočet: 31 miliónov $ | Tržby: 174,6 milióna $ | Ocenenia: Oscar - 4 výhry: Kostými, Masky, Hudba, Výprava. 5 nominácií: Film, Réžia, Kamera, Strih, Scenár. Golden Globes - 1 výhra: Najlepšia komédia. 3 nominácie: Film, hr Ralph Fiennes, Scenár. Spolu: 90 výhier a 129 nominácií || Najsilnejšiou stránkou filmu je fakt, že je úplne iný, než všetko ostatné okolo. Vyumelkovaný obraz mi občas prevrátil žalúdok, jak tomu bolo v The Great Gatsby, no tu je to obhájené hravou formou používania obrazových presunov. Herci sú vynikajúci, príbeh dobrodružný, s občas totálne nefunkčnými, patetickými scénami, ktoré kazia celkový zážitok. Anderson je výnimočný tvorca, avšak nikdy nebude mojou primárnou šálkou filmovej studne nadšenia. 75% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

X-Men: Budoucí minulost (2014)

|| Scenár: Simon Kinberg / Predloha: Chris Claremont, John Byrne - Days of Future Past | Hudba: John Ottman | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: 20th Century Fox, Marvel Entertainment, Bad Hat Productions, The Donners Company, TSG Entertainment | Rozpočet: 200 miliónov $ | Tržby: 746 miliónov $ || Projekt s tak obrovským potenciálom, že len ťažko mohol naplniť očakávania. Days of Future Past je vynikajúci film, s obrazovou vyšperkovanosťou a filozoficky plnohodnotným obsahom. Niečo mu i napriek tomu chýba. 80% | CineStar Anděl Praha, 21.5.2014 | Čo je chýbajúcim článkom k dokonalosti, neodhalila ani druhá projekcia. Je to jednoducho skvelý film, ktorý ale nikdy nebude výnimočný. Nie tak, ako jeho trailer. Ten je dychberúcejší, než celý film. A možno práve to je ten problém. Ukážka obsahuje najstrhujúcejšie momenty filmu, a najlepší hudobný motív celku. Každopádne, napodruhé bol zážitok ešte lepší. 85% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Robocop (2014)

|| Scenár: Joshua Zetumer / Charaktery - Edward Neumeier, Michael Miner | Hudba: Pedro Bromfman | Distribúcia: MGM, Columbia | Štúdio: Strike Entertainment | Rozpočet: 130 miliónov $ | Tržby: 241,617,005 $ || Remake, ktorý mal všetky predpoklady k tomu, aby sa z neho stal nepodarok a finančný prepadák. V dobe, keď už máme lietajúceho železného muža s komplexnou osobnosťou, len ťažko môže zaujať koncept, ktorý zaostáva o takmer tri desaťročia, naviac s plochým charakterom. Našťastie, tvorcovia, ktorý mali na vedomý dané hendikepy, trafne namontovali do príbehu politické otázky týkajúce sa právomoci strojov v justícií. Film sa rozbieha tak nádejne, že človek musí byť sklamaný druhou pólkou, ktorá zakopáva vybudovanú psychologickú rovinu do akčnej smršti, ktorá ale vzhľadom k obmedzeným možnostiam hlavného hrdinu nedokáže ponúknuť okrem štýlovej motorky nič nevídané. I tak prekvapivý počin, ktorý môže byť oproti novému Dredd-ovi hrdým znovuspracovaním komixovej predlohy. 75% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Odpojit (2012)

|| Scenár: Andrew Stern | Hudba: Max Richter | Distribúcia: LD Entertainment | | Tržby: 2,131,396 $ || Malý festivalový film vo velkom štýle. Posolstvom to pripomína nedávno videné Black Mirror (2011 TV Series), ale formou mu nesiaha ani po päty. Obsahovo je to ale nadpriemerný počin, ktorý sa určite oplatí vidieť. 80% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Don Jon (2013)

|| Scenár: Joseph Gordon-Levitt | Hudba: Nathan Johnson | Distribúcia: Relativity Media | Štúdio: Voltage Pictures, Hi Record Films, Ram Bergman Productions | Rozpočet: 6 miliónov $ | Tržby: 30,450,756 $ || Skvelý scenáristicko-režisérsky debut Gordona-Levitta, kde šlape všetko jak má. V dnešnej kinematografii už nie je nič tabu, takže bolo len otázkou času, kedy niekto vylezie s touto témou. 5 nedám len preto, pretože aj keď pointa filmu je skvelá, a činí sexistické scény účelnými, s výberom herečky pre štatút emocionálej plnohodnotnosti to Levitt predsalen prehnal. Julianne Moore je nielenže nepekná, ale i nepríjemná na pohľad. Ajkeď vieme, o čo Levittovi šlo, na kráse predsa len záleží. A kto tvrdí že nie, klame ;) 78% | Blu-Ray, THX, EN DTS |