V nitru Llewyna Davise (2013)

|| Scenár: Joel Coen, Ethan Coen | Hudba: Llewyn Davis | Distribúcia: CBS Films, Studio Canal | Štúdio: Mike Zoss Productions, Scott Rudin Productions | Rozpočet: 11 miliónov $ | Tržby: 32,560,319 $ || Tak šialene atmosferické a minimalistické, že som vôbec nevnímal behom metráže akúkoľvek dejovú prázdnotu. Ray to určite nie je, na to je ten film naozaj jednotvárny a jeho umelec kvalitatívne predsa len o niekľko kategórií slabší vzhľadom k jeho fiktívnosti, ale i tak má Inside Llewys Davis neskutočné čaro. Experimentálnosť Coenových prináša vždy rozporuplné zážitky i pre mňa. Tento krát bol ten zážitok ale jednoznačne pozitívny. 82% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

|| Scenár: Steve Conrad / Predloha: James Thurber - The Secret life of Walter Mitty | Hudba: Theodore Shapiro | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Samuel Goldwyn Films, Red Hour Films, New Line Cinema | Rozpočet: 90 miliónov $ | Tržby: 187,360,535 $ || Formálne crossover Matrixu a Foresta Gumpa v light prevedení. Keby scenárista vedel napašovať do príbehu viac psychológie, mohla to byť kultová záležitosť. Takto je to nadpriemerne spracovaná oddychovka s dobrými pesníčkami a čarovnou scenériou Grónska, Islandu a Afganistánu. Každopádne, Stiller v najlepšiej forme. 80% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Vše je ztraceno (2013)

|| Scenár: J. C. Chandor | Hudba: Alex Ebert | Distribúcia: Lionsgate (US), FilmNation Entertainment (Intertnational) | Štúdio: Before the Door Pictures, Washington Squere Films | Rozpočet: 8,5 miliónov $ | Tržby: 10,581,817 $ || Režisérsky perfekcionistická práca, kde scenár v logike a zákonoch prešliapava len minimálne. Čirá radosť pre diváka z uhľu pohľadu napätia a fandenia hlavnej postave. All is lost má pre mňa to jedinečné kúzlo, že o hlavnom protagonistovi som nevedel skoro nič, ale i tak mi dokázal prirásť k srdcu. Nepovedal o sebe nič, no i tak som mal celý čas pocit, že ho poznám. A to sa mi každý deň nestáva. 84% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Jasmíniny slzy (2013)

|| Scenár: Woody Allen | Hudba: Christopher Lennertz | Distribúcia: Sony Pictures Classics | Štúdio: Gravier Productions | Rozpočet: 18 miliónov $ | Tržby: 95,004,871 $ || Tak Woody sa na staré kolená dočkal hviezdnej Blanchett do hlavnej roli. Scenár je vymazlený, dialógy skvostné. Príbeh smutný, na zamyslenie. Len málokrát mi toľko záleží na postavách, len málokedy tak fandím pre ich štastný osud. A oná katarzia u Woodyho nastane v Blue Jasmine práve preto, že mi ten očakávaný osud pre postavy nedaruje. 82% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Insomnie (2002)

|| Scenár: Hillary Seitz | Hudba: David Julyan | Distribúcia: Warner Bros., Buena Vista International | Štúdio: Alcon Entertainment, Section Eight | Rozpočet: 46 miliónov $ | Tržby: 113,714,830 $ || Dlho som sa nevedel chuťovo dostať k tomuto kusu, nakoľko krimi-thriller až tak nevyhľadávam a naviac, americké remaky severoeurópskych filmov považujem za vykrádačskú kategóriu kinematografie - nakoľko originály sú zpravidla podarenejšie, a tak mimo komerčného hľadiska nevidím dôvod k ich znovuspracovaniu. --- Nolen je pre mňa vždy zárukou kvality, a ani v Insomnii tomu nie je inak. Pacino-Williams je skvelá kontrastná dvojka, režisérká práca s nimi vytvára najsilnejší prvok filmu, a to sú práve herecké výkony. Jediné, čo film brzdí k naozajstnej gradácií, je predloha, ktorá jediná zväzuje Nolanovy ruky. Našťastie si to asi uvedomil i on sám, a dodnes je Insomnia ešte stále posledným fimom, na ktorom sa nepodielal scenáristicky. Možno práve preto mohli potom vzniknúť klenoty, akými sú The Prestige, alebo Batman Trilogy. 80% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

|| Scenár: Christopher Markus, Stephen McFeely / Predloha: Joe Simon, Jack Kirby | Hudba: Henry Jackman | Distribúcia: Walt Disney Studios Motion Pictures | Štúdio: Marvel Studios | Rozpočet: 170 miliónov $ | Tržby: 132,424,000 $ || O kategóriu lepšie než prechodca. Vynoruje sa ale plno faktov, ktoré podkopávajú doterajšiu suverénnosť zasadenia strán dobra a zla. Captain America 2 by nemal o čom byť, keby si nezobral pod svoju gilotínu organizáciu, ktorá ho vytvorila. Scenáristi to nemali ľahké, aby vybalancovali príbeh, ktorý musí začať niekde, kde potom musí aj skončiť - so zachovaním Marvel pojmov. Pritom ale musia mať postavu, ktorá dodá možnosť pokračovania. A to je práve slabinou Marveloviek - neschopnosť zabiť nadobro postavy, keď je to už naozaj nutné. Takto už vlastne u mňa nevedia dosiahnuť to, aby som uveril tomu, že niekto z ich univerzu môže naozaj umrieť. Horšie je, že toho nie su schopný, ani keď ide o záporákov. To je už naprostá blamáž. A u Kapitána, ktorý nemá toľko možností, jak jeho kolegovia, tým jeho sólovky trpia ešte viac. Scarlett má ale úžasný hlas, kapitán je sympaťák a prvá potitulková scéna otvára milión nových možností, ktoré by mohli oživiť trošičku upadajúcu kvalitu marvel produkcií. Škoda tej preafektovanej akcie, ktorá je naozaj za hranicami realistických fyzických zákonov. 77% | Videno v Cinestar Černý Most, 2.4.2014 |

Ledové království (2013)

|| Scenár: Jennifer Lee / Predloha: Hans Christian Andersen - The Snow Queen | Hudba: Christophe Beck | Produkcia: Peter Del Vecho | Distribúcia: Walt Disney Studios Motion Pictures | Štúdio: Walt Disney Pictures, Walt Disney Animation Studios | Rozpočet: 150 miliónov $ | Tržby: 1,049,744,862 $ || Prečo tomu jednoduchému príbehu dávam za 4? Pretože nemusí byť každá detská rozprávka hyperinteligentná. Stačí, že je pekná, bez moderných elementov, bez sprostých vtipov. Konečne rozprávka, jak za môjo detstva, ktorú by som bez váhania a s radosťou pustil aj svojmu dieťaťu. 80% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Památkáři (2014)

|| Scenár: George Clooney, Grant Heslov / Predloha: Robert M. Edsel - The Monuments Men | Hudba: Alexandre Desplat | Produkcia: George Clooney, Grant Heslov | Distribúcia: Sony Pictures Entertainment (US), 20th Century Fox (International) | Štúdio: Columbia Pictures, Fox 2000 Pictures, Smokehouse Pictures, Studio Babelsberg | Rozpočet: 70 miliónov $ | Tržby: 104,533,171 $ || Nato, že ten scenár písal herec, to funguje až prekvapivo dobre. Má to dynamiku, vtip i emócie. Nevyhne sa to samozrejme sentimentu a tempo tým občas tiež trpí. Ten námet je zaujímavý, odhlauje dej, ktorý som ešte spracovaný nevidel, no na celovečerňák to je trošku fakt málo. Za faktor prekvapenia však dávam Cloonymu za 4. Ps: Nenašiel ste niekto v kine Atlas 27.2.14 čiernu čiapku? :) 74% | Videno v Atlas Praha, 27.2.2014 |

12 let v řetězech (2013)

|| Scenár: John Ridley / Predloha: Solomon Northup - Twelve Years a Slave | Hudba: Hans Zimmer | Produkcia: Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Bill Pohlad, Steve McQueen, Arnon Milchan, Anthony Katagas | Distribúcia: Fox Searchlight Pictures (US), Entertainment One (UK) | Štúdio: Summit Entertainment, Regency Enterprises, River Road Entertainment, Film4, Plan B | Rozpočet: 20 miliónov $ | Tržby: 109,555,275 $ || V dnešnej dobe by človek čakal, že X-té spracovanie otrockého námetu bude preexponované týranie černochov počas troch hodín metráže, jak tomu bolo v Umučeniu Krista. A ono prekvapivo nie. Twelve Years a Slave je decentné spracovanie knižky od Solomona Northup-a, ktorý si otroctvom prešiel vlastnou dušou a telom. Precízne zrežírované, presne zahrané. Kult to nikdy nebude, no kôli hodnotnej a morálnej stránke to niekoľko sošiek domov určite odnesie. Za 9 zlatých to určite nie je, ale Fassbender by si jednu už určite zaslúžil... 80% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Zachraňte pana Bankse (2013)

|| Scenár: Kelly Marcel, Sue Smith | Hudba: Thomas Newman | Produkcia: Alison Owen, Ian Collie, Philip Steuer | Distribúcia: Walt Disney Studios Motion Pictures | Štúdio: Walt Disney Pictures, BBC Films, Essntial Media, Ruby Films, Hopscotch Features | Rozpočet: 35 miliónov $ | Tržby: 99,912,381 $ || Na prvý pohľad až absurný námet, ktorý predpovedá úplný prepadák. Nie však, ak má film hercov, ako je Hanks a Thompson. Ten príbeh je miestami fakt slabý a scenár občas padá do sentimentálnosti a emočného vydierania. Dokonca ani tvoriaci proces nie je dosť zaujímavý, pôsobý skôr infantilne a lahkovážne. Ale i všetky tie negatíva prehlušuje dôvtip, nadhľad a herecký koncert zúčastnených. Producenti vtom museli mať nie len peniaze, ale aj srdce, pretože s týmto by ktokoľvek v dnešnej dobe produkčne nevyliezol. Na jedno videnie silný nadpriemer, a pre mňa milé prekvapenie. 77% | Videno v Cinestar Anděl, 18.2.2014, Praha |