Všichni dobří rodáci (1968)

Na tomto filmu mám nejraději úvodní scénu v kostele, svým způsobem je to shrnutí filmu hned úvodem.

Polnočná omša (1962)

Vynikající Krejčíkovo drama plné symbolů (řekl bych až osobních - obsazení Šmerala) a narážek s hutnou vánoční atmosférou, vynikající hudbou, a samozřejmě vynikajícím hereckým obsazením, od Chudíka, Machatého, Kronera, Mistríka, Baru, Hasse, Pleskota, Šmerala (symbolicky dostal za své aktivity v letech padesátých na prdel rolemi faráře v tomto filmu a inkvizičního soudce Bobliga z Edelstadtu, které ale zahrál excelentně - že by nějaká osobní katarze :-), Vašáryovou a absolutně démonickou Hanu Meličkovou, její závěrečné - není to můj syn, rozmetalo všechny kýčovitá mateřská klišé a odhalilo pudově bojující matku rodu za jeho zachování. Smekám, před touto velkou dámou divadla a filmu. PS: Souhlasím i s názory, že herci ve filmu přehrávají, ale na druhou stranu, ono je to drama skoro komorní, původně se jedná o divadelní hru a tak si myslím, že toto divadelní přehrávání tomuto dramatu prostě sedne a je tam zcela záměrně.

Himalaiści (2007) (seriál)

Myslim si, ze je skoda, ze tento dokument je uplne na periferii zajmu, ba i v Polsku je opomenut, byt na youtube.com je v polstine volne ke stazeni. V porovnani s Ceskym himalajskym dobrodruzstvim dle mne dokaze nabidnout nejen zajimavejsi filmovy material, ale i dokumentovane osobnosti, prominte mi to cesti himalaiste, patri k trochu jineho levelu. Dulezite je, ze nejde jen o onanisticky popis, jak jsme dobri, jak by mozna mnohy od Polaku ocekaval, ale i o dukladne osobnostni profily jednotlivych dokumentovanych himalaistu a o prehrzel mnoha ruznych pohledu a nazoru na tyto osobnosti ocima jejich soucasniku a nasledovniku.

Jan Roháč z Dubé (1947)

Jo, jo, i o vyšinutých šílencích a osobách ve své době již dlouhý čas zcela mimo hlavní proud husitského hnutí se dá díky člověku, který celou svoji kariéru kradl inkoust školním škamnám povinným ratolestem, se dá natočit po technické stránce na svou dobu a možnosti vynikající film. Díky Bohu nic víc Verbale, Frbále.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

U dvou filmu jsem byl unesen atmosferou spektaklu, TLOTR a u Tance s vlky. Pravdou je,ze u obou filmu platilo pravidlo, ze jsem dlouhou dobu predtim zadny film nevidel. O to byla atmosfera kyce prijemnejsi.