Cooltúra (2016)

Film nie je ničím iným len akýmsi panoptikom príšer, ťažko to vôbec kvalifikovať ako dokument. Žánrovo je to skôr Youtube playlist. Autor sa rozhodol nič nekomentovať, po ničom nepátrať, nič neanalyzovať, proste len ukazuje rôznych pošukov. Neobsahuje žiadnu snahu o odkrytie, prečo to diváci žerú (okrem MDŽ Smeru) alebo prečo to dotyční performeri robia. Nerieši, ako je to inde či ako to bolo v inej dobe. Nič, len ukazuje pošukov. Viete kto ešte ukazuje rôznych pošukov a nič iné nerobí? Televízne reality show. Áno, tento film nie je o nič lepší ako priemerná stupídna televízna reality show. Rovnako ako reality show sa lacno podsúva vkusu diváka (hoci iného), rovnako ako reality show cieli na prvoplánové pohoršovanie sa. Čiže zaujímavým spôsobom sa autorovi podarilo vytvoriť to, na čo sa asi pokúšal kriticky poukázať. Inteleguáni budú krochkať blahom, že ako nastavuje zrkadlo a neviem čo. Pritom sami sa pri sledovaní tejto glorifikovanej reality show zaraďujú do tupého nekultúrneho stáda. Len je to stádo v inej ohrade.

Za zdí zahrady (2014) (seriál)

Niečo takéto som už dávno nevidel. Roztomilé a pritom hlboké. Veselé a miestami horrorové. Trochu od Gaimana, trochu od Miyazakiho. Tažko sa to opisuje, treba to vidieť.

Pečovatel (2014)

Brutálne spracovaný špinavý thriller o pedofilnom vrahovi nie je pre slabšie povahy. Svojim podaním ide pod kožu podobne ako kedysi legendárny Fincherov film Se7en. Film je ale nakrútený európskejším štýlom: Neberie si servítky pred kameru, zápletky navrstvené cez seba nevysvetľuje ako v škôlke a postavy nie sú hollywoodske šablóny. Tento film treba vidieť práve raz. Jeden raz preto, že je spravený tak dobre. A viackrát ho pozerať nezvládnete, lebo je spravený tak dobre.

Dívka z budoucnosti (2011)

Film by som akceptoval ako promo autorov, ktore ma ukazat producentovi, ze vedia nakrutit vyborny film, len potrebuju peniaze na druhu polovicu. Z nejakeho dovodu sa ale druha polovica filmu nekona a ked si poviete "teraz to zacina byt zaujimave" sa film skonci. Mam rad filmy s otvorenym koncom alebo filmy, ktore nechavaju interpretaciu na divakovi. Ale toto nie je film s otvorenym koncom. Toto je film s otvorenou celou druhou polovicou. Mozno keby to prestrihali na jednu epizodu Outer Limits, tak dobre. Ale ako celovecerak je to premarnena sanca. A je to skoda, autori ukazuju, ze vedia rozvinut postavy, ze vedia vyrabat neistotu a otvarat otazky... len skoda ze akosi nenasli peniaze dorobit scenar a celkovo film do podoby, ktora by dokazala, ze nevedia hru iba rozohrat ale aj hrat..

Až do města Aš (2012)

Neverte vzletnym popisom a komentarom, film je strasna hlupost. Nema to ziadne dokumentarne kvality a na hrany film totalne absentuje nejaky pribeh, zapletka, postavy, .. Neverte komentarom, ze film vykresluje nejaku bezvychodiskovu situaciu. Fakt, ze niekto sa nevie dostat stopom alebo vlakom domov, nie je bezvychodiskova situacia, je to stupidita. Neverte tomu, ze je to film o obchode s bielym masom, lebo hrdinka sa sama dobrovolne pcha do postele cudziemu chlapovi napriek tomu, ze ju k tomu nic a nikto netlaci. A neverte ani tomu, ze tento film nieco verne vykresluje. Autori tu zlyhavaju vo filmovej reci, vo vykreslovani charakterov, vo vykresleni prostredia... Jedine, na co sa zmozu, su samoucelne kamerove onanie a este aj tie domrvia tym, ze obraz nema normalny postprocesing ale velice sa snazi o dokumentarny look. Pozrite si Lilja 4-Ever a pozrite si tento film. Bude to asi ako porovavat Van Goghove Slnecnice s fotkou babickinych muskatov urobenou mobilom...

Plivu na váš hrob (2010)

tam, kde bola povodna verzia rozvlacna, je remake pozeratelnejsi, prec je nekonecne clnkovanie. navyse nova postava serifa tomu pridava dalsie body. pomsta na chlapoch (ktora v povodnych filmoch bola taka nemastna-neslana) je tu vysperkovana a nezaprie inspiraciu seriou Saw v low-tech zalesackom prevedeni. celkovo velmi prijemne prekvapenie. nestava sa casto, aby remake opravil chyby originalu alebo ho vylepsil.

Srbský film (2010)

Pre-hypovaný post-kom film. Nevedno, či autori absenciu myšlienky nahrádzali pokusom o perverznosť alebo absenciu perverznosti nahrádzali pokusom o myšlienky. Film sa dá len zďaleka považovat za nejaký nejaký žánrový thriller či nedajbože exploitation. Všeobjímajúce národobuditeľské reči o Srboch sú vyslovene trápne a plytké. Ale chápem, že keď niekto nemá toho napozeraného dosť, tak si toto zaradí do etalónu kinematografie. Jednu hviezdu dávam za technické spracovanie a fakt hnusného hlavného hrdinu.

Komici (2009) odpad!

Nikto nech sa na mna nehneva, ale toto nie je ani komedia ani drama. nestava sa mi casto, aby som nejaky film vypol, ale toto bola vyslovena strata casu. Asi bola chyba cakat nejaku zabavu v duchu predoslych Apatowovych filmov. Zjavne sa chalan podujal prejst do vaznych filmov. Takze nech si prechadza, ale bezo mna. A nech sa ozve, az tam bude komplet presunuty.

Mučedníci (2008)

hypovana sprostost, ktora nevie, cim vlastne chce byt, exploitation filmom alebo nejakym mysterioznym thrillerom a tak v polovicke zacne skakat ako besna koza medzi tymito dvoma polohami az doskace do banalneho konca.