Joker (2019)

Joaquin Phoenix pokračuje v odkazu zesnulého Heatha Ledgera. Jasně, ty role nejdou srovnávat, ale pokud by to Phoenix nezahrál dobře, byla by to věčná škoda. Ziskem Oskara tak uzavřel jakýsi pomyslný kruh příběhu této role a navíc mohl zavzpomínat na svého bratra Rivera, jehož poslední hodiny jakoby z filmu vypadli.  Velmi se mi líbí barevná, ale temná atmosféra Gotham City, geniální playlist a scénář. Co je ale na filmu nejlepší, že můžeme sledovat vývoj Arthura z pozice outsidera a vcelku slušného chlapa na člověka, jehož systém přemění v šílené vraždící monstrum. Spolu s ním navíc strhne celé město, které začne v závěrečných minutách řádit. A právě ten konec bych zařadil mezi nejlepší a nejemotivnější filmové scény všech dob! *95%*

Střihoruký Edward (1990)

Říká se, že Burtona buď milujete, nebo nenávidíte. Já osobně nemám problém s Burtonem jako takovým, ale s Edwardem ano. Tento film je zkrátka přehnaně depresivní, strašidelný a místy až nechutný. Vím, že půjdu s touto recenzí proti proudu, ale asi nejsem dostatečný šílenec na ocenění kvalit daného snímku. Palec nahoru za masky a Johnyho Deppa. *25%*

Technika všedního dne (2018) (studentský film)

Zajímavý studentský dokument, který přibližuje mně netušenou činnost v pozadí divadla. Škoda jen, že se více nerozebírají osudy hlavních protagonistů, alespoň okrajově. Věřím, že o Gabrielu Zajtkovi ještě uslyšíme. *90%*

Cornelia (2018) (studentský film)

Jeden z nejlepších studentských filmů, co jsem viděl. Severské krimi mám moc rád a velmi doufám, že se Radim Svoboda odhodlá k nějaké pěkně pochmurné detektivní sérii, která konečně přeruší český seriálový neoriginální detektivní styl. Dominik Teleky mi velmi připomínal detektiva Andriho z islandské série Trapped. Parádně ztvárnil rozporuplnou a i trochu tajemnou roli, která celý děj balancuje na hraně svědomí a zákona. Také chválím poměrně překvapivý konec. Jinak krásné lokace, pochmurná atmosféra a děj tak akorát vyvážený pro danou minutáž.  *90%*

Magická hlubina (1988)

Nejlepší film, asi EVER! Dramatický film inspirovaný skutečnými osudy dvou sportovců, Jacquese Mayola a Enza Maiorci, sleduje jejich život od útlého dětství po smrt. Leč by se z popisu mohlo zdát, nesleduje tak moc jejich kariéru, jako samotný souboj s životem sukničkáře Enza a jeho lehce autistického chráněnce Jacqua.  Co je nejdůležitější?...Sportovní úspěch, láska, přátelství nebo zůstat tím, kým skutečně člověk je? Film obsahuje prvky romantiky, komedie, tajemna ale i dramatických scén, při kterých byste si nejraději rvali vlasy. Fantastické lokace jižní Evropy, kamera a práce se světlem v hlubinách vám dají nakouknout do míst, která jsou většině lidí fyzicky zapovězená. Skvělí a do té doby nepříliš okoukaní herci, troufám si tvrdit jejich životní role a jednoznačně největší trhák Luca Bessona znázorňují milník ve světové kinematografii, který musí vidět každý alespoň jednou za život. *100%*

V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz (2021)

Tenhle film je omyl. Chápu, že musí navazovat na první díly série, nemá čas vysvětlovat nově příchozím divákům o co jde, ale od začátku je divák vhozen do nesmyslné slátaniny, kde se věci dějí naprosto náhodně bez nějakého vyššího důvodu či pozdější návaznosti. Jediné co cením je, že je film skutečně inspirován skutečnými událostmi a když si po shlédnutí filmu zjistíte více o dané kauze, budete vlastně překvapeni, jak slušně to je natočené. Pokud by se děj inspiroval více volně a něco se k němu přidalo, mohl by to být slušný horor střední třídy. Na druhou stranu je třeba ocenit dodržení faktů a skutečností, za což (spolu s efekty) uděluji dvě hvězdy. *35%*

Piranhaconda (2012) (TV film) odpad!

Klasicky strukturované béčko s děravým dějem, které doplňuje řádění vražedného supermonstra.  Skupina herců je zajata ruským gangem kvůli výkupnému, dva odvážní herci se však pokusí své kolegy vysvobodit. Do toho piranhaconda, celkem nudně udělaná, občas někomu ukousne hlavu. Film není ani vtipný, ani strašidelný, dokonce jsem u něj usnul. Jedno z nejnudnějších béček, jaké jsem viděl. *5%*

Pavoučí teror (2002)

Dodnes nevím, zda-li tento snímek zařadit do série béčkových hororů s gigantickými zvířaty, nebo do kolonky vážnějších snímků s trochou tvůrčí nadsázky.  Film ani neurazí, ani se na něj nebudete chtít dívat pořád. Prvky komiky i hororu jsou tak akorát vyvážené a s dobrými herci tomu dává zlatý střed hodnocení. *30%*

Já, legenda (2007)

Film, který má rytmus, rychle ubíhá a divák se ani chvíli nenudí. Je to sice další zombie báchorka, ale je nutno podotknout, že byl natočený dříve, než například The Walking dead, kde se na vylidněné ulice amerických měst také dosti hraje, Zombieland a ve stejném roce jako REC. Takže je to vlastně takový dědeček v budoucnu úspěšných postapo blockbusterů, podle čehož musí být hodnocen. Film má dobrou atmosféru, napětí a Will Smith předvedl svou možná nejlepší roli. Jediné co se mi nelíbilo bylo zpracování nemrtvých, které je možná až moc komiksové a přeanimované a zvláštní nepříliš dramatický konec. *70%*

Smrtící nymfa (2014)

Mamula je film plný kontrastů. Na jednu stranu celkem dobří herci (zejména Boban a rybář Niko (Franco Nero), který jen potvrzuje, proč se prosadil v Hollywoodu), fajn kamera, pěkná hudba (která by se spíš hodila do historického snímku, ale což) a na druhou stranu některé zbytečně naturalistické scény (scéna s hlavou je špatná a zcela zbytečná), opakované záběry propichování lidí naostřenou kotvou (na což jsou tvůrci evidentně velmi hrdí, soudě dle četnosti), ne moc dobře zpracovaná mořská panna (respektive bych řekl přehnaná) a začátek, jakoby patřil k úplně jinému filmu (navozuje atmosféru amerických megapiraň a podobných skoro céček, kdy kamera míří víc na zadky v plavkách než na samotné lidi). Oceňuji to, že jsem naprosto neodhadl pořadí umírání postav (což se mi u podobných filmů nestává), srozumitelné a kvalitní dialogy, pěkné lokace a i atmosféru, která je pro film na pomezí béčka více než dobrá. Závěrečný souboj je poněkud absurdní místem, kde se odehrává a které dává celému vyvrcholení možná až trochu komický a klasicky béčkový nádech...to jest souboj s pannou nikoliv na moři, ale na molu přímo ve vesnici. Finální pointa filmu je silně pochybná a nechápu, co s tím má společného několikrát zmíněný koncentrační tábor na ostrově. Poster a i promo filmu nicméně odpovídají tomu, že to tvůrci s filmem mysleli vážně. Rozhodně nechtěli aby Mamula sklouzla k hloupému béčku a to se jim asi povedlo, s přihlédnutím k nízkému rozpočtu. Co se ale opravdu nepovedlo, je český název :)) . Celkem 3 hvězdy, jedna za výše zmíněné herce a scénář, druhá za originalitu a třetí za hezké lokace a interiéry, které ve spojení s kamerou a atmosférou celkem dobře fungovali. *50%*