Kočka na rozpálené plechové střeše (1958)

Rozhodně se nejedná o film, který uchvátí každého. Chybí zde jakákoliv výprava, aktivita, vše je postaveno na dialozích tak, jako je tomu v dramatické předloze. V podstatě se jedná o přehrání původního dramatu s několika přidanými scénami, které vůbec nejsou na obtíž. Všichni herci ve filmu září, zejména skvělý Paul Newman. *90%*

Gentlemani (2019)

Dialogy, dialogy a zase dialogy! Ritchie nebo Tarantino, to jsou režiséři, kteří umí vybudovat atmosféru filmu na základě dialogů. A umí to výborně. Žádná přehnaná akce, žádné velké přestřelky s výbuchy, realistický přístup, který z hlavních postav nedělá Jamese Bonda nebo hrdinu od Marvelu. Dialogy jsou chytré, vtipné a důmyslné. Parádní interiéry, hudba i kamera. Děj asi není úplně extra originální a neprůstřelný, to tomuto filmu ale vůbec nevadí. Drama se střídá s humorem, krutost s lidskostí, je to film pro každou příležitost. Ať už jste fanoušky kriminálek, komedií nebo oddychovek. Doporučuji nalít whisky, usadit se do křesla, vypnout telefon a užít si podívanou, která má hlavu a patu. *90%*

Ex Machina (2014)

Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Parádně zfilmovaná problematika umělé inteligence, zpracování na jedničku, epickej konec! Takhle má vypadat film s ambicemi. Osobně miluju filmy, ve kterých vystupuje jen pár herců. Dává to víc prostoru ukázat, co v nich je. A tito se s tím poprali výborně. Film má dramatický nádech, po celou dobu ve vás hlodá fakt, že něco asi není v pořádku, vy ale nevíte co. Nakonec do sebe vše zapadne a spolu s hrůznou atmosférou vás to donutí sedět v sedačce dalších 15 minut a přemýšlet, co jste vlastně viděli a jak neuvěřitelné ale reálné to bylo. Rozhodně film, který by měl vidět každý! *95%*

Spiderhead (2022)

Samotný děj je vlastně dobrý, ale jak se ke konci ukáže, nedotažený. Líbí se mi atmosféra filmu, Netflixu charakteristické barvičky a to, že vás film opravdu zaujme a vy se těšíte, jak to asi dopadne (hodně mi to připomínalo úspěšnou Ex-Machinu, odehrávající se v téměř stejných prostorech a s podobným námětem). Ale poslední dvacetiminutovka filmu se promění v Netflixovou frašku a vaše hodnocení pěti hvězd najednou spadne na dvě až tři.  Samotná pointa filmu je něco, u čeho byste si zpětně měli říct...ajoo, takhle to bylo, wow...ale to se nestane. Místo toho přemýšlíte, co je špatně, že vám to pořád nedochází a co jste přehlédli. Je to jako byste vařili kolínka, ale z hrnce vytáhly vrtulky. Podstata tam je, ale samotný proces nedává smysl. Do toho bych přidal velmi špatné efekty, přehnaně komický konec, dějovou linku se zamilovanou dívkou, která není naprosto podstatná a neprobudí ve vás vůbec žádné emoce (i když by asi měla)...no, není to zvládnutá dramatická podívaná. Ocenil bych jedině Chrise Hemswortha, který hraje fantasticky a vlastně je zábava se na jeho počínání dívat a v neposlední řadě velevýborný playlist! *50%*

Král (2019)

Na filmu je vidět, že nepracoval s takovým rozpočtem, jako je u historických filmů této kvality běžné (zejména bojovým scénám chybí jakási impozantnost a velkolepost). Nicméně z toho skvělá kamera, režie a v neposlední řadě herci dokázali vytřískat velmi dobrou podívanou na základě skutečných událostí.  Film neztrácí čas zbytečnými proslovy, jde se rovnou k věci, což není u historických filmů nikdy na škodu (těším se, až to dojde i českým producentům). Chválím finálovou bitvu, která působí velmi realisticky a naprosto vás vtáhne do boje. *70%*

Quo vadis, Aida? (2020)

Událost, o které se nemluví a která v současnosti nabírá na aktuálnosti. Film se skvělou atmosférou, kamerou a hereckými výkony...ale...bohužel tomu něco chybělo. Trocha akce začíná až v poslední desetiminutovce, jinak okecávačka mnohdy o zbytečných věcech, které děj nikam neposouvají. Jakožto člověk, který zná Srebrenici vím, že se z toho dalo vytěžit daleko, ale daleko víc. A troufám si tvrdit, že právě zbytečnost dialogů a nudnost některých scén (které se daly nahradit trochou nepěkných, leč pravdivých napínavých a akčních událostí, jež se v Srebrenici a okolí mezitím odehrály), stálo tento film ve výsledném zúčtování Oscara. *75%*