Vzteklina (2018) (seriál)

Labyrint, Pustina a Vzteklina. Za mne velké trojka českých kriminálních sérií. Seriál má napětí, zajímavou zápletku a originální námět. Hádek a Matoušková jsou fantastičtí, moc mě to bavilo. Je vidět, že se tvůrci inspirovali v severských kriminálkách, byť je jasné, že letní Šumava seriálu severskou atmosféru nedodá. *85%*

Labyrint - Série 3 (2018) (série)

Nejlepší série Labyrintu. Po chaotické a nudné druhé sérii se pan režisér Strach vrátil zpět do osvědčeného módu první série a předvedl, že na to prostě má! Některé motivy se po první sérii opakují, ale to vůbec nevadí. Krásná a chladná atmosféra, strach, napětí, žádné zbytečné postavy a komplikované dějové linky. Doporučuji! *90%*

Labyrint - Série 1 (2015) (série)

Tak tohle ANO!! Takhle má vypadat nepředvídatelná a napínavá kriminálka! Naprosto skvělí herci, neprůstřelný děj, charaktery postav rozebrány do šroubku. Po třetí silné sérii Labyrintu je to má nejoblíbenější a myslím, že nejzdařilejší česká detektivní série. Tleskám panu Strachovi! *90%*

Labyrint - Série 2 (2017) (série)

Po famózní a napínavé první sérii přišlo velké zklamání. Po husí kůži ani stopa, hrozně moc postav a dějových linek, v nichž se divák ztrácí. Zatímco v první sérii hrají relativně neokoukaní a zajímaví herci, druhá je obsazeností přemotivovaná. Co role, to známý herec a to tomu vůbec nepomohlo. Dyková v roli naprosto propadla, je nepříjemná a napřeshubu. Vyzdvihl bych Honzu Hájka, který se do role naopak skvěle hodil.  Poslední dva díly, kdy se děj uzavíral byly fajn (nikoliv super), ale na nudný pětidílný předvoj to zkrátka nestačilo. Za mne nejméně povedený projekt pana Stracha. *35%*

Sahara (2005)

S Bláznovým zlatem druhý dobrodružný film s McCounagheym v hlavní roli. V obou filmech má v podstatě stejný charakter, v obou touží po pokladu. Snímek je trochu pochmurnější než výše zmíněná plážovka, ale filmové kvality jsou zde trochu vyšší. Přidaná hodnota nicméně žádná. Jo, a Delroy Lindo je tu fantastický! Ostatně jako vždy. *55%*

Bláznovo zlato (2008)

Nejlepší odpočívárna na dlouhé zimní večery. Krásné lokality Karibiku, příjemné postavy a dost možná životní sen, styl a ideál každého kluka. Hodnocení značně subjektivní, ale což. Ještě bych si dovolil zmínit podobné, leč méně známé filmy o hledání pokladů Do hlubiny (2005) s Paulem Walkerem a Sahara (2005) s McConaugheym ve velmi podobné roli. *70%*

Černý telefon (2021)

Původně jsem dal filmu čtyři hvězdy, po měsíci přepisuji na pět (musím zde být trochu subjektivní). Film ve mě zanechal hlubší stopu, než jsem čekal, nedává mi spát a chci ho vidět znovu a znovu.  Není to bůhví jak děsivý horor, jumpscary očekávatelné, děj mi přijde takový nedovysvětlený...ale zapůsobilo to na mne. Finney je sympaťák, fandíte mu celý film a telefonáty skrze černý telefon jsou děsivé, až mrazí. Zároveň je zde ale něco poetického, krásného, snad naděje míchaná se strachem a vírou, snahou přemoci Ethana Hawkea i za pomoci jeho sestry a jejích schopností. Černý telefon je více než replika symbol ke svobodě, propojení s minulostí a zároveň toužebnou a šťastnou budoucností. Stejně tak funguje Ethanova maska. Symbol jeho nepříliš šťastného dětství, ztělesnění vnitřního zla, které se v Ethanovi bije, a možná i ochrana před vnějším, pro hrdinu nepříliš přívětivým světem. Zkrátka to na mě zapůsobilo :) *90%*

Ostře sledované vlaky (1966)

Klasika, natočeno skoro přesně podle knihy. Jen škoda toho mírně odlišného konce. *90%*

Jan Žižka (2022)

Na české poměry naprosto ojedinělý a bezkonkurenční filmový projekt. Krásná atmosféra, výprava, naturalistické ale reálné scény, vyšperkované dialogy a herecké výkony? To byla lahůdka! Petr Jákl stvořil sympatického zranitelného hrdinu, který se sice nezalekne žádné výzvy, ale je schopen racionálního uvažování, což je výrazný rozdíl oproti mnohdy připodobňovanému Wallacovi ze Statečného srdce. Herecky zde excelovali i Češi Budař, Bowles nebo Cristovao. Někdo sice může namítnout, že děj není podle pravdy, že zde nejsou dobové kostýmy, ale to vše Jákl avizoval předem, proto to od filmu nikdo nemůže čekat. Možná snímku chyběla nějaká pořádná bitva, která by ději dodala epičnost, ale scéna s vozem a Božími bojovníky byla dostatečně husinová :) *90%*

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Nejlepší film Miloše Formana. Oskary ověšený snímek s úžasným Jackem Nicholsonem v hlavní roli je ztělesněním bolesti psychického zdraví, křehkosti lidského ducha a nebezpečnosti samotného humoru. Námět je originální, prostředí a atmosféra filmu neopakovatelná a děj je extrémně silný. Paradoxně je to ale také film, který jsem schopen vidět jednou za mnoho let. Tomu říkám silný filmový zážitek. *100%*