Invaze - Vesmírný oceán (2023) (epizoda)

Dejovo zatiaľ najhutnejšia epizóda druhej série, i keď námietky by sa našli. Dostávame však nejaké tie priebežné odpovede, zisťujeme, kde sú unesení ľudia, ale ešte nevieme, ako sa dostali späť. Vedúci výskumu v pralese je tak nesympatický, že túto epizódu môžeme považovať za satisfakciu k našej antipatii. Záver prekvapí, ale vzhľadom na danú informáciu od Micuki aj sklame, snáď to čo povedala nebude pravda.

Invaze - Králičí nora (2023) (epizoda)

Určite nie horšie ako posledné epizódy, avšak stále zaokrúhľujem hore a keďže tu máme zopár patetických a ufňukaných preslovov, tak tri hviezdy budú stačiť. Samozrejme že je napínavé sledovať, čo sa môže nachádzať na "ground zero", ale zase zamrzí, že dostať sa do stráženej oblasti je tak jednoduché a ak vás aj uvidia, tak nejako pred radom vojakov utečiete. Podobne je to aj na základni číslo dva. Ale konečne potešil vydarený cliffhanger a fakt, že sa nám dve dejové línie zrejme o chvíľu prepoja.

Invaze - Tlakové body (2023) (epizoda)

Tentokrát to skôr nadväzuje na atmosféru Darabontovej Hmly a nevyzerá to v tej hmle v lesoch vôbec zle. Máme tu aj viacero POV mimozemšťanov, ktoré zase, asi nechtiac, pripomenú starú klasiku It came from outer space. Teenageri príliš nezaujmú, najmä preto, že tá cesta naprieč krajinou im trvá podozrivo krátko. Tvorcovia by sa mohli aspoň obťažovať titulkom "o týždeň neskôr" a bolo by po probléme. No a "ponory" japonskej hrdinky do mimozemskej mysle sú stále zábavnejšie a mysterióznejšie.

Invaze - Hlas z onoho světa (2023) (epizoda)

Po dvoch akčnejších epizódach tu máme komornejšiu časť. Spočiatku sa toho príliš nedeje, ide skôr o mysterióznu atmosféru a tentokrát to ešte viac pripomína Signs a Abyss ako obyčajne. Dej sa síce nehýbe vpred míľovými krokmi, prežívame s postavami pomaly každý okamih, ale dočkáme sa nešťastného odhalenia v línii Aneeshy a mindfuck dialógu s mimozemskou entitou. Jedna hláška mimozemšťana popiera všetko, čo sme zatiaľ videli, som zvedavý, čo z toho tvorcovia vyťažia.

Jeanne du Barry - Králova milenka (2023)

Jeanne Du Barry je presne taká načančaná historická nuda, ktorá dobre vyzerá, ako sa dalo vopred čakať. Chýba výraznejší konflikt, pretože jednorozmerné (ak vôbec) nesympatické postavy síce intrigujú, ale iba rečami pri stole, pretože kráľ je nedotknuteľný. Tým pádom sa v podstate dokopy nič nedeje a ak hej, tak ide o náhodné udalosti ako smrť či choroba, čiže nejde o klasickú kauzalitu. Najväčším failom je však Maiwenn, ktorá mala ostať za kamerou. Hrá mladú príťažlivú kurtizánu, pre ktorú by všetci zomreli, avšak žena v stredných rokoch s priemerným vzhľadom sa na takúto úlohu pochopiteľne nehodí. Najväčším kladom je zase dojem autenticity, takto to zrejme vo Versailles kedysi vyzeralo a podobne sa aj žilo, až získate dojem, že stokrát radšej by ste v týchto dobách žili na vidieku a kŕmili v chudobe sliepky. 50%

Ještěr (2023)

Veľmi solídna detektívka s kvalitným hereckým obsadením a dobre napísaným scenárom. Nie je tu nič, čo by sme už nevideli inde, Jašter mi pripomenul špeciálne dva filmy, avšak ich spomenutie by mohlo pôsobiť ako spoiler. Problém mám subjektívne s tým, že v súčasnosti rád sledujem kriminálne minisérie a tým pádom nie je Jašter pre mňa ničím výnimočným. Ak ich sledujete tiež, tak tu máte pre zmenu jeden prípad zredukovaný do niečo vyše dvoch hodín a nemusíte tak čakať, kedy sa smerom do cieľa eliminujú všetky slepé uličky. 70%

Clickbait (2021) (seriál)

Seriál, ktorý ponúka viacero smerov, avšak ten, ktorý je správny, vlastne počas celého priebehu deja ani neponúkne. Ale ako sa to vezme, aby to nevyznelo ako spoiler. Vadí to? podľa mňa nie. Každá epizóda sa venuje jednej postave, čo je myslím originálnejší nápad než napríklad pri Kaleidoskope, kde ide skôr len o reklamný ťah. Seriál o tom, že malé klamstvo môže mať nedozerné následky a že v našej pretechnizovanej virtuálnej dobe je niečomu podobnému podľahnúť veľmi jednoduché. Osobne si myslím, že práve kvôli dramaturgii by tento námet ako celovečerný film fungoval podstatne slabšie.

Clickbait - Odpověď (2021) (epizoda)

Odpoveď prekvapí, v tom, čo chcú tvorcovia povedať, to dáva zmysel. Avšak finále je nakrútené tak, ako už bolo nakrútených viacero finále a na to, že Clickbait je pomerne originálne dramaturgicky zostavený, som bol z priebehu záveru mierne sklamaný. Vzhľadom na myšlienku, ktorá z toho všetkého vyplynie, sklamaný z pointy nie som. Len sa nad tým všetkým treba hlbšie zamyslieť.

Clickbait - Syn (2021) (epizoda)

Sledovať priebeh udalostí z pohľadu raneného teenagera znie ako poriadna otrava, ale tvorcovia Clickbait to zvládli. Ethan je sympaťák, ktorý si dopisuje s tajomnou osobou, pričom odpoveď na tento kvázi rébus poteší a chlapca nám viac priblíži. Na konci došlo na zvrat, ktorý som osobne očakával a asi aj mnohí ďalší pozorní diváci. Avšak vzhľadom na neustály nášup nových informácií nemusí ísť o konečné riešenie. Tak som teda zvedavý, či sa potvrdí môj osobný odhad.

Clickbait - Bratr (2021) (epizoda)

Spoznávame ďalšiu svojráznu postavičku z celej mozaiky postáv a ani brat/Brat nesklamal. V podstate sa dozvieme polovicu pravdy o tom, čo sa odohralo, avšak je zrejmé, že druhá časť pravdy je ukrytá hlbšie pod povrchom. Určite prekvapí odhalenie ohľadom jednej fotky, tam som vopred tipoval, že tvorcovia diváka neťahajú za nohu, ale oni to robia všade. Každopádne pôvodnú teóriu nezahadzujem do koša, len pridávam k jednému páchateľovi jeho možného komplica. Avšak tí tu do deja nezasiahli.