Bolest a sláva (2019)

Nejspíš je to Almodóvarův nejosobnější film, ale mě nijak zvlášť neuchvátil. Almodóvar ale je pořád dobrým vypravěčem; občas to bere svižně a s nadhledem, jindy nechá vyniknout skvělé herce s Antoniem Banderasem v čele. Ale asi vzpomínky stárnoucího režiséra na skvělý film nestačí (70%).

Rocketman (2019)

Hudební životopisný film, který se nebojí využít hudbu, odlepit se z okovů reality a dát prostor i fantazii. Díky tomu je zábavnější než velepopulární Bohemian Rhapsody. Navíc je tu skvělý Taron Egerton, který se nesnaží Eltona imitovat, o to lépe ho ovšem zahrál. V ději nutně dojde na jistou nudnou životní fázi, ve které filmu spadne řetěz, ale jinak je to opravdu dobrý film. A to mě hudba Eltona Johna moc neoslovuje, i když pár z těch písní použitých ve filmu už jsem samozřejmě slyšel (70%).

Mapy ke hvězdám (2014)

Cronenberga vždycky zajímalo patologické chování postav, ale v tomhle případě mi přijde, jako by na těch mapách bylo až moc bílých míst. Hollywoodské panoptikum je tu přehnané až ke směšnosti a žádná postava není natolik psychologicky propracovaná, aby mohla diváka zaujmout. Takže to vlastně z větší části stojí na hercích v čele s Julianne Moore a Miou Wasikowskou. Škoda, od Cronenberga jsem čekal víc.

Gorila (2011)

Punková satira, která je ve své nečekanosti velmi zábavná. Možná jsem tak úplně nepochopil smysl připomínek zahrádkářů v kolonii, ale asi chtěli tvůrci film natáhnout aspoň na hodinu. Jak mi zbytečně vulgární slovník často vadí, tak tohle je přesně ten případ, kde to dokonale sedělo. I když mnohé výrazy jsem ani neznal, buď nejsem pankáč nebo to byly originální novotvary. Žralok rules! (70%)

Jejkote mankote (1996) (studentský film)

Famácké muzikálové zpracování komiksu Rychlé pípy parodujícího klasiku Rychlé šípy je jen takovou zábavnou miniaturkou, která spolehlivě pobaví. Mezi ateliérovými školními cvičeními muselo obzvlášť vyniknout.

Klec (2019) (TV film)

Výborné herecké výkony nejen obou hlavních představitelů přece jen nemohou zamaskovat slabiny scénáře. Příběh dvou lidí uzamčených v jednom bytě mohl být pecka, ale většina odboček jinam ho zbytečně drobí. Stejně tak mnohé události nejsou podmíněny logikou, ale tím, že scenárista postavy někam potřeboval dostat. Takže solidní psychologický thriller podle scénáře, který není tak silný jako ostatní složky podívané.

John Wick 3 (2019)

Z Johna Wicka se stala slušně vydělávající značka, takže si tvůrci nemusejí dělat tolik starostí s rozpočtem a kaskadéři se mohou vyřádit. Akční scény jsou tady mimořádně lahůdkové a je radost se na ně koukat. Nešvarem sérií ovšem bývá narůstající délka dalších dílů a i tady už se tvůrci dostali za hranici pro podobnou jízdu rozumné stopáže. Jestli bude mít čtyřka dvě a půl hodiny, tak už na ni nejspíš nepůjdu.

John Wick (2014)

Scénář na téma staré dobré pomsty nepřináší nic nového, ale celý film je natočen velmi stylově a s důrazem na pečlivě choreografovanou a přehledně nasnímanou akci. Ostatně jde o první celovečerní film dvojice hollywoodských kaskadérů, takže místo videoklipového střihu dávají přednost delším záběrům, ve kterých akce správně vynikne. Keanu Reeves byl pro titulního hrdinu výborná volba a všechny bitky, přestřelky i automobilové honičky si zahrál sám. I v digitálním století je místo pro starou dobrou ruční akci!

Koudelka fotografuje Svatou zemi (2015)

Když už divákovi autor naservíruje pár Koudelkových fotografií, tak je to bez hudby a beze slov, takže si je může nerušeně vychutnat jako v galerii. Jenže záběry z jejich pořizování jsou převážně zajímavé jen pro fotografy. Autor dokumentu je naštěstí také vystudovaný fotograf, takže aspoň kompozici jeho převážně statických záběrů toho nejde moc vytknout. A pasáží, kde Koudelka i něco zajímavého říká, je v dokumentu nakonec nejméně.

Živé terče (2019) (seriál)

Nejhorší nakonec. Zvláštní případ minisérie, u které je každý další díl slabší než ten předcházející. Až by mě skoro zajímalo, jestli je stejně blbá i knižní předloha, nebo se ji jen pan scenárista marně snažil roztáhnout na tři díly. Každopádně poslední díl už byl vyloženě nechtěně směšný a detektivní nekonec už byl jen takovou třešinkou na závěr. Z týmu kriminalistů zbyli vlastně jen Melíšková a Majer, zbytek neměl žádný prostor. A autoři z nich dělali blbce, až se na to skoro nedalo koukat.