Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

"Maminka už pase červy." Většinou nechápu, proč pořád existuji tendence pořád dokola se vracet k původním značkám i přesto, že originální tvůrci už nemají zájem.. Nejsem fanda původního Evil Dead především proto, že mě to nebere jako horor.. Ovšem tohle serióznější pojetí je jiná podívaná.. Lee Cronin několikrát citlivě servíruje atmosférické okamžiky, které ale podle mě nefungují, anebo absolutně nepůsobí jako Evil Dead.. Postavy jsou zaměnitelné anebo otravné. Současně tvůrci ukazují, že chápou unikátní kamerový přístup, jaký Raimi vnuknul celé značce a několikrát ho solidně napodobí. Jenže problém je zase v příběhu , jenž je dokonale tuctový. A jediné, co táhne tenhle snímek je výkon Alyssy Sutherland, kterou vyloženě nesnáším kvůli roli u Vikingů, ale tady válí. Pokus o serióznější podání někdo ocení, ale kdo přišel na Smrtelné zlo, přece nemůže být potěšen. Zaměnitelné postavy, které jsou divákovi ukradení, že naopak mám tendenci fandit ať je, co nejefektněji zamordují.. Jmenovat se to jinak, tolik by mě to neiritovalo.. Ale dobrá jednohubka.. 60%

Půlnoční expres (1978)

S Alanem Parkerem už jsem se setkal při poutavém Angel Heart, který s každým dalším zhlédnutím v mých očích roste.. V případě staršího Půlnočního expresu, který má navíc tu možnost se opřít o zdařilý scénář Olivera Stonea, už to nadšení není takové.. Billy je normální turista, který se rozhodne si ale svůj výletnický zážitek ozvláštnit.. Ze snímku je obratem syrové vězeňské drama, na jež musíte mít patřičnou náladu. Záleží na divákovi jestli dokáže přejít už jen to, že sleduje zločince, který si svůj trest odpykává naprosto oprávněně, i když ve strašlivých podmínkách... Lehce zaměnitelný příběh, jenž pozvedává tak možná zdařilý úvod a proniknutí do tajů mezinárodních dohod.. Celou dobu nasáváte dusnou atmosféru vězení, která hlavního hrdinu postupně láme, aby když to už vede k tragickému konci, dojde na ten "půlnoční expres".. A než spíš film soudit, jak z ničeho občas navazuje, tak uznávám, že nejde o příliš příjemnou podívanou.. Jako protipól vůči těm romantizacím vězeňského prostředí je tohle dosti silná sprcha.. 60%

Písečná žena (1964)

Námět je to zajímavý.. Ovšem jestli se něčím mám problém jde o tahle podobenství. Dokážu v tom vidět ty symboliku o dominanci a současně mě fascinuje, jak přesvědčivě je film odveden po technické stránce a doplněn fantastickými hudebními motivy. Dva lidi odsouzeni žít spolu, kdy už ani pokus o útěk není nutný. Lidi jsou dvojí dominantní a submisivní.. Tohle je příběh v němž dominantní lidi chtějí ovládnout dalšího sobě rovného dominantního... Příběh, jenž sází na beznaděj, ale přitom by měl fungovat především po vztahové stránce postav, která je teda šíleně upozaděna. Nevěřím tomu, že když spojíte muže a ženu v vyhrocené situaci, tak je přirozenost nesváže a oni nedají přednost základním pudům.. Avšak nechápu, že ti dva se nerozhodli složitou situaci zpříjemnit (nebo teda tvůrci se tím nehodlají zabývat). Neuvěřitelně dlouhý příběh, který topí diváka pořád dokola ve stejných motivech, že docela logicky přijdou následky dušení.. Má to svoje lepší momenty, když se postavy konečně rozhodnou nějak konat - viz. lano nebo znásilnění. Ovšem ve finále to působí lehce nedotaženě a neskutečně šovinisticky. 60%

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Já se přiznám.. Terminátora dvojku jsem viděl v dětství dříve než jedničku a při každém rewatchi jsem si říkal, že je to dobré, že to je o tolik tříd jinde než první díl, ale zkrátka ani za těch pět to nevidím.. Ovšem po několika letech přehodnocuji a zalézám odkud jsem přišel.. Terminátor 2 je opravdu fantastický a vskutku patří k pokračováním, které překonávají svého předchůdce.. Po letech to funguje o kus lépe, i když i nadále to ještě není taková střela, jakou jsem dle pověstí čekal.. První Terminátor se stal poměrně rychle docela oblíbenou a chválenou filmovou událostí, která rozpoutala obecné šílenství, jak může myšlenka o zabijákovi vracející se v čase být reálná, a jak by se vlastně každý měl mít na pozoru. A současně to jde brát jako jaký si hodnotící prvek, kdy každý náš krok nemůže být špatný, dokud se pro nás nevrátí do minulosti terminátor... Ušlo skoro sedm let a vrací se železný Jim ve svém letním bijáku, kde divákovi servíruje dalšího Terminátora. A samozřejmě je navrácen i Arnold, který s příslibem kladné role je natěšenější, než kdy dříve.. Těžko soudit, kdo urazil za těch sedm let větší cestu... Zatímco Cameron udělal jeden zapomenutý scénář, jedno pokračování jiné kultovní série a sci-fi podvodní rozcvičku na Avatara 2, tak z Arnieho se stala hollywoodská megastar a vedle Wolfganga Amadea Mozarta se z něj stal největší Rakušan všech dob.. Arnold za těch pět let stihl několik filmů z nichž minimálně tři jsou naprosté pecky a dodnes jeho nejlepší kousky (samozřejmě spolu s Terminátory).. Ta pozice obou a vůbec celého Terminátora jako značky byla úplně jiná.. Diváci věděli, co mají čekat, a že to bude stát za to, ale že výsledek bude až tak kulervoucí, že kdyby už tenhle server existoval, tak T2 by byl čtvrtý nejlepší a druhý nejoblíbenější film.. James Cameron vstoupil do stejné řeky, aby diváka přesvědčil, že vůbec neví o tom, jak může řeka vypadat. Nápad přehodit stroj s tváří Arnolda - T-800 na tu dobrou stranu, je možná nejlepší v rámci celé filmové histori! Před čím varoval Kyle, je tady a už je u toho i maličký John Connor.. Jak první díl ctí dobu a design filmu působí jak z jiného století, tak Terminátor 2 by, podle mě, v klidu obstál i dnes.. Božská akce (honička na silnici, finále!), kterou podpoří cool zpomalovačky a záporák, kterému není rovno nic. Už to není souboj člověka proti stroji, tuhle otázku už James vyřešil minule, nýbrž tentokrát jde o interterminátoří válku o budoucnost malého kluka.. Arnold pokračuje tam, kde jeho "zlé dvojče" skončilo a servíruje tu opravdu nejlepší roli v celém jeho CVčku. Oproti prequelu má daleko větší prostor i Sarah Connorová, která se vymaňuje z ženské škatulky a vedle Ellen Ripleyové (kterou si Cameron taky vlastně vyzkoušel) jde o nejvíc badass postavu, jakou Cameron napsal. Příběh je daleko vrstevnatější než minule, záporák je zase o level jinde a naši hrdinové na něj zkrátka nestačí.. Ale možná proč si to budu pamatovat je ta uvolněná dialogová pasáž mezi T2 A Connorem o emocích vrcholící placákem. Hasta la vista, baby! 90%

Terminátor (1984)

Geniální nápad, který přišel při nemocném blouznění, když Camerona odvolali od jedné z nejhorších pracovních zakázek - při natáčení Pirani 2.. Bylo mu 30 a že z něj bude jeden z největších režisérů všech dob byla poměrně utopická představa, ale "Železný Jim" dokázal svůj profesní život nakopnout neuvěřitelným způsobem. První spolupráce Camerona s Arniem, který měl za sebou alespoň první kultovní roli coby legendární otrok Barbar Conan.. A oběma to změnilo život! Arnoldovi to přikleplo jeho nejikoničtejší roli a Jamesi Cameronovi jeho největší značku (i kdyby Avatarů bylo dvacet, tak takový kult jako tohle to nikdy nebude).. Příběh o cestování v čase, o lásce a jednom soustředěném stroji.. Sarah Connorová je normální holka, kterou zajímá jestli v pátek půjde do baru nebo na diskotéku, když tu se objeví lidi z budoucnosti, že ona je klíčem ke všemu.. Michael Biehn jako ochranář Kyle vs. nezastavitelná mašinka Arnie... Ve výsledku jeden z nejpoutavějších časových paradoxů v dějinách filmu. Cameron natočil film, který nestárne ani po 40 letech, jen ti lidi už vypadají divně... I když on teďka točí zase věci o dekády před ostatníma, takže to dává smysl.. Fantastický kultovní status, osobité trikové prvky, ale prosťoučký příběh. Nicméně scéna na diskotéze je tak fantasticky natočená, že by se leckdo mohl z těm zpomalovaček učit.. 80%

Díra (2019)

Působivá podívaná, kterou bych si zase nepřál objevit někdy v pozdějších hodinách, jelikož bych spánek musel odložit, než to dojedu.. Že ve Španělsku občas dokáží překvapit, a to na poli všelijakých žánrů, tak tohle je přesně ten případ. Fantastický námět, kde vězení má nějakou hierarchickou strukturu s přídělem jídla, což ve velmi vyhrocené podobě může vypadat jako model společnosti obecně.. Těm nahoře se servíruje pětihvězdičková hostina a těm dole defakto zbývají jen odpadky.. A jak se v žebříčku (ehm ve vězení) šplhá nahoru? Náhodou... Tohle není herecký koncert, nebo příběh, jaký může překvapit, ale tvůrci se soustředí spíše na vztahy, kdežto mě by zajímalo něco jiného.. Chtěl bych vidět, jak to vypadá úplně nahoře a slintat si.. Stejně tak nasát tu depresi, těch dole.. Velký potenciál, kde bych potřeboval trošku odvahy, která by v závěru znamenala něco zapamatovatelného. Ale jo, pocta kultovkám jako je Kostka nebo SAW.. Netflix občas věděl, co dělá! 65%

Pravdivé lži (1994)

Po dvou Terminátorech jde o třetí, a jelikož Cameron už zanevřel na cokoli kromě Avatarů tak i poslední, spolupráci dvou železných mužů - James Camerona a Arnolda Scharzeneggera.  A je hrozně poznat, že tihle dva si u filmu sednou.. A nutno říct, že ani jeden by nebyl takový bez druhého.. Pravdivé lži jsou na Jamese Camerona překvapivě bez kdejakých technobláznivin a jde o tradiční akční špiónskou žánrovku.. Neuvěřitelně devadesátkový film, kde tenhle balanc mezi komedií a akcí možná kraloval filmovému žánru.. Samozřejmě všichni řeknou, že ten Terminátor je u Arnieho nejvíc, ale upřímně, copak to byla taková herecká zkouška? Já si to ani po letech prostě nemyslím a daleko více pro mě Arnold ukazuje svoje profesní kvality v Predátorovi nebo právě zde v Pravdivých lžích.. Příběh o týpkovi, co žije dvojí život a využije jeden když to vypadá, že se mu hroutí ten druhý..  A málokdo ví, že jde o remake (já to třeba nevěděl), akorát, že ten nemá ani zdaleka tak zvučné jména.. Zajímavý balanc mezi žánry, kde Arnold dokazuje, že není jen akčním hercem. Fantastické jsou zejména dvě scény... První je čistě akční, kde Arnold vyškolí pronásledovatele v záchodovém prostředí, kdy jsem dost dlouho věřil, že půjde o vrchol filmu... Ovšem pak přijde druhá, tedy striptýz Jamie Lee Curtis, která nejen že je lahodná na pohled, ale zde i příběh odhalí svoje kouty... Byl ten parodický záměr od začátku? Báječná podívaná, kterou jen vytrhává místy nevyrovnané tempo, avšak vrcholící fantastickým akčním finálem.. Není nad devadesátkového Camerona! 80%

Casablanca (1942)

Zástupce jednoho z nejpopulárnějších americký filmů na americké půdě, kdy jeho dokonalost se trošku směrem na východ míjí.. Koukám, že už moje druhé setkání s Michaelem Curtizem, díky ještě staršímu The Walking Dead, ale kam se to hrabe na Casablancu.. Dílo, jehož okolnosti jsou nakonec prostě silnější než samotné provedení.. Když si čtete, kdo v tom hraje, v jakých podmínkách se pracovalo a především, co se dělo mezitím okolo.. Je naprosto neuvěřitelné, že ve filmu jsou zmíněné koncentrační tábory, když se natáčelo teprve v roce 1942, je vidět, že špionážní služby fungovaly poctivě.. Sympaťák Rick Blain, kterému se do nového života připlete stará láska.. Suprový hudební doprovod, svazující atmosféra v dosti komorním prostředí.. Příběh o lásce, sebeobětování, kde ale do poslední chvíle nevíte, jestli náhodou postavy nakonec nebudou sobecké, k čemuž by měly zcela opodstatněnou motivaci.. Ale o lidské zkaženosti to tentokrát není, naopak snímek má tendenci si občas dosti situace romantizovat.. Vrcholem je samozřejmě sekvence na letišti, kde divák do poslední chvíle neví, která z postav, co udělá.. Souhlasím, že Casablanca je úctyhodný film, který si při vzniku prošel peklem.. Některé filmy by měly existovat jen černobílé a stejně tak některé filmy by měly navždy zůstat bez moderní předělávky, kdy Casablanca je příkladem obou. Komorní lahůdka, nad kterou si budu rád přemýšlet! "Na tebe a na tvou krásu." 80%

Chaplin (1992)

Při příležitosti smutného výročí 15ti let úmrtí největšího herce první poloviny minulého století si za oceánem usmysleli, že by se měl právě Charlie Chaplin dočkat svého autobiografického převedení na filmová plátna.. Výhodou je, že životopisnou publikaci ještě na sklonku života stihl velmi obsáhle napsat i sám Charlie Chaplin, jak nám je ve filmu i ukázáno, a proto jistě samotná příprava scénáře nebyla tak náročná, ovšem o to více je někdy k některým příběhovým linkám přistupovat kritičtěji.. Za filmem stojí starší z bratrů Attenboroughových, kdy v posledních letech se spíše do popředí dostal jeho mladší bratr, který jako renomovaný přírodovědec informuje, jak špatně na tom naše země je. Ovšem starší Richard se je znám především i jako herec, když se třeba ukázal jako John Hammond v sérii o Jurském parku, kde i on představil figurku s fascinací pro přírodu. Jako režisér by měl však být daleko více oslavován, když stojí za tolika žánrově různorodými snímky, jako drsné válečné drama Příliš vzdálený most nebo oslavný životopis duchovního vůdce Gándhího, ale nakonec stejně dominuje kultovní Jurský park... Snímek Chaplin je brán jako vzpomínání samotného staršího Charlieho na svůj bohatý život.. Kdy touhle osobností filmu se téměř 60 let stal můj oblíbenec Robert Downey Jr., pro něhož šlo o doposud největší roli, která mu vysloužila první nominaci na Oscara.. A zpětně uznávám, že o moc lépe provodených rolí jsem od něj neviděl, když on se Charliem Chaplinem opravdu stal! Působivé masky a to pravé pro filmařské nadšence.. Charlie si všechno dělal sám a lidé ho milovali. Ovšem, čím více jste milováni, tím více vás nenávidí... Ukázka nevděčnosti, závisti a parazitování, jako toho nejhoršího z lidskosti.. Charlie nebyl nevinný, ale tenhle roztomilý mužík s cilindrem, byl král němých filmů a jednou z nejzajímavějších osob všech dob.. Skvělé nakládání s autentickými filmovými záběry, fungující žánrová a tematický různorodost a nakonec i silný příběh. Barevné životopisné povídání, které je jedním z nejlepších v rámci celého žánru.. 80%

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Kromě třetích a čtvrtých Avengers patrně nejočekávanější sequel v rámci celé historie MCU.. A zkrátka James Gunn opět dokázal, co za poklad nadělil všem fanouškům. Stejná parta, jen s menší verzí Groota.. Se stejnou chemií se zapíná druhá kazeta peckovních songů a jde se na to.. Začíná to vlastně okamžitě jedním kšeftem, který se vyřeší zase tolik Rocketovsky.. Útěk na naprosto random planetu, která je ale nakonec Quillovy bližší než všechno ostatní.. Původ Star-Lorda to je téma v podstatě celého druhého filmu a uvědomění si, kdo je to rodina.. Což už v jádru je vlastně klišé a někomu trošku prozíravější je rychle jasné, že rodičem je ten, kdo dítě vychová.. Líbí se mi, jak se tvůrci rozhodli postavy trošku životně nasměrovat a dát všem nástin vývoje.. Neuvěřitelně našlapaná jízda jako v prvním případě to není, ale na audiovizuální stránku se pořád nikdo nechytá.. Více prostoru pro Yondua jen umocňuje hlavní téma, které vrcholí tradičně Guardianovským dojákem.. Jen ta roztomilost Baby Groota je na mě někdy už moc infantilním prvkem, jenž tempo příběhu párkrát zbytečně nafukuje. Naopak trošku upozaděná linka se Suverény je daleko zajímavější, a nakonec i s nějakým potenciálem... Právě třeba vesmírná přestřelka s celou jejich flotilou, je jasně nejlepší část celého filmu.. Bohužel to ale není dokonalé v příběhu, který stojí okolo Kurta Russela, rozvláčněné povídání o tom, kdo je Peter, které vrcholí zcela rutinním zvratem.. Jako celek mi to přijde už poměrně obsáhlé, kdy by zkrátka nebyla chyba soustředit se jen na jednu z linek, ale když pak ještě děj přepíná mezi tím, co dělá část posádky ne Egu a jak Rocket s Yonduem řeší struktualizace posádky, je toho moc a hlavně to nepůsobí tak celistvě.. Není to vůbec tolik vymazlené a mám s tím hodně problémů, nicméně nikdo v MCU nemá tak dobře napsané postavy a jasně dané, kam je chce posunout.. Přesto ale po letech jsem si kromě hlavního twistu nepamatoval, o čem to je. A třeba ani, jak finále plynule navazuje do dalšího dílu.. /viděno v kině/ 75%