• Pohádka

Nuit blanche (2009)

Krátký hyper realistický noir film s krásným nápadem a vynikajícím zpracováním.

Černá kniha (2006)

Stopáž 2:20 je napěchovaná od začátku do konce. Ačkoli zhruba ve třetině filmu (možná dřív) divák část zápletky prokoukne, stále zbývá spousta skutečností, které jsou všechny odhaleny až na konci. Opravdu skvělé drama, napínavě podávané, výborní herci, hezká van Houten a její prsa... Co dál zmínit a neprozradit děj (což už jsem stejně částečně udělal)? Snad jen že Černá kniha člověka částečně donutí zamyslet se kolik potenciálních sviní v jeho okolí může žít. A že v úvodní scéně je rušivý prostřih mimo osu... Všem doporučuju ke zhlédnutí!

Simonův vesmír (2010)

Možná až moc nadsazené, jednoduché, účelové. Nicméně je skvěle napsaný, jednotlivé situace mají dobré pointy, mimo to má film silné poetické momenty a občas diváka zasáhne trochu víc. Netvrdil bych, že vy(zne)užívá autismus k povrchnímu romantickému patosu. Zkrátka vypráví příběh autisty a jeho bratra chytlavým způsobem pro široké publikum, což v žánru romantická komedie výborně funguje. Já jsem se při sledování dobře bavil.

Requiem za sen (2000)

Filmařské porno pro začínající režiséry, kameramany a střihače.

Ve stínu (2012)

...Když on ten film vypadá tak krásně!

Ano, Masaryk 1.-3. (1997)

Hluboka poklona ctihodnému panu Mahlerovi za další skvělý dokument.

Taková je Anglie (2006)

Skvěle napsaný film o tom, že když se člověk, co nemá rozum, dostane do situace životní vykořeněnosti, má sklon páchat hnusárny. Tohle dnes snad ještě tížívější téma je vykresleno na pozadí hnutí skinhead. Výborně při jeho vyprávění pomáhá postava 12letého kluka.

Show Jana Krause (2010) (pořad)

Starý, unavený, zatrpklý pán, co si na začátku na něco stěžuje a pak se na něco ptá hostů, kterým je občas trapně z nepovedených otázek. Dřívější, skvělý pořad "Uvolněte se, prosím", byl plný energie, a neuvěřitelnou kadencí bystrých otázek. Tehdy podstata tkvěla v rozhození hosta netradičními dotazy a v hostově reakci. Dnes podstata pořadu tkví v minutovém intru, politických názorech moderátora a všeobecném "wooow!" okolo - ta podstata se jaksi vytratila, tenhle ořech je prázdný, zbyla jen slupka. Sice naleštěná, nabarvená, ale je to jen slupka... Taky mi vadí tendenční pomlouvání naši země a velebení Spojených států (zrovna od člověka co ovládá jen češtinu...). Jan Kraus je dávno za zenitem. Je to akorát okolo roku 2010, co vyčerpal sám sebe a z pozice aktivního předklonu v křesle se dostal do záklonu a začal říkat "erhm, na druhou stranu" a mezi poslední větou hosta a otázkou unaveného Krause začaly vznikat nepříjemně dlouhé prostoje.

Donnie Darko (2001)

Viděl jsem film až 15 let po jeho premiéře, takže jsem rád, že jsem se vyhnula hysterie o významu, smyslu příběhu. Došel jsem k názoru, že možných výkladů je několik, pro každou variantu existuje nějaký háček. Čím víc nad tím člověk přemýšlí, tím je to vlastně zbytečnější. Především je chybou si myslet, že jde o samoúčelné puzzle s jediným řešením. Donnie Darko je na pozadí sci-fi prostě "jen" o těch lidech a o jejich prostředí. Někde jsem viděl zajímavý postřeh - porovnání s Americkou krásou. A ono to porovnání vlastně jakžtakž sedí. Jen ta Krása je krystaličtější, tohle je "bububu!". Pro mě osobně je zvláštní (trošku toho darkovského mysteriózna!), že jsem film viděl po úplně náhodném zhlédnutí Mendesova a Hallova komentáře storyboardu Americké krásy, aniž by u mě existovala nějaká předešlá spojitost... Udělaný je to výborně, obdivuju Richarda Kellyho za nadlidský počin takového scénáře a ještě samotné režie, navíc v té době s tak malými zkušenostmi.