• Pohádka

Uneseni (2002) (seriál)

Vynikající seriál založený na skutečných událostech. (Stejně se mi nezdá, že by stovky lidí na celém kontinentu skupinově a shodně lhalo. Přitom ve večerních zprávách věříme všemu.) Mohlo by se zdát, že je o mimozemských civilizacích a jejich kontaktu s lidstvem, ale ve skutečnosti jsou Unesení spíš o těch lidech. O těch zatracených lidech.

Dr. House (2004) (seriál)

První díl pecka. Celá první série vynikající. Bohužel, nastalo klasické chřadnutí seriálu, z něhož se stala rutina. Scénáristé sice kvůli tomu vytahovali pořád větší a větší pálky, ale to Housovi jen ublížilo. Pokud vím, sám Hugh Laurie už se docela těšil, až to skončí. 1.-2. série 5/5, 3. série 4/5, dál už ani nevím. Přestal jsem sledovat asi v 5. nebo 6. řadě.

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

4/5 a to jen z úcty k prvním sériím. Hned první díl mě silně udeřil a já se náramně bavil. Bohužel, jak šel čas, stále natahovaný seriál omrzel a někdy ve 4. (nebo 5.?) sérii jsem se uchýlil k něčemu, co moc často nedělám - přestal jsem ho sledovat.

Přátelé (1994) (seriál)

Když se sejde parta vynikajících scénáristů, je to štěstí. Když se k tomu sejde takováto parta herců, musel být Neptun v zákrytu s Plutem a Velká medvědice korelovala s transverzující Venuší. Přátelé jsou právě ukázkou toho, jak nevídaná chemie mezi herci dokáže z vynikající televizní show udělat nezapomenutelnou. Každý divák, kterého si seriál najde, se v mžiku dostane mezi Přátelé do kavárny Central Perk a nebude ji chtít opustit. Divácká přitažlivost tkví v obyčejnosti a uvěřitelnosti postav a jejich příběhů - každý si zkrátka najde to své. Poslední dvě tři série sice byly trošku slabší, ale jinak si Přátelé po 10 let udržely laťku v pořádné výšce, což je raritní a znovu to odkazuje na to, co jsem napsal výše... Nejlepší komediální seriál.

Simpsonovi (1989) (seriál)

Grandiózní a především chytrá zábava pro publikum celého věkového spektra. Hodnotím ovšem prvních cca 12 sérií. Simpsonovi totiž (nepřekvapivě) ukázaly pokles, který v dějinách televizních show nemá obdoby. Z naprosté geniality až do exkrementů. 1.-12. řada: 5/5... 13.-15. řada: 4/5... 16.-17. řada 2/5... 18.-nekonečno: 1/5.

Californication (2007) (seriál)

Parádní zábava se skvělým Duchovnym. Za spoustou veselých příhod a vylízaných kund se skrývá láska k rodině. Nenechte se splést jmenovaným počtem dílů - seriál má pouze 3. série, po kterých přichází hezká pointa. 4. série je umělé nastavení, další 3 už nejsou Californication, ale samoúčelná úchylárna o ničem, kde sperma a fekálie létají vzduchem ve společném gejzíru. Kvůli tomu jsem nucen srazit hodnocení. 1. - 3. série: 5/5... 4. série 4/5, 5.-7. série 2/5.

Umučení Krista (2004)

Bezduchá, podrobná rekonstrukce ukřižování. Pěkně rána po ráně, kapka po kapce... Nic víc. Jde opravdu spíš o jakýsi hraný dokument.

Nespoutaný Django (2012)

Film, který pár dní po jeho zhlédnutí upadne v zapomnění. Zase naleštěné jablko bez jadřince...

Hanebný pancharti (2009)

Film bez obsahu. Stejně jsem vnímal jen krásnou Mélanii Laurent, snad ještě hezčí než Marion Cotillard. Jinak se podepisuji pod komentář Alquarina.

Americká krása (1999)

Naprosto čistá dokonalost. Nejkrásnější film všech dob. Nechybí mu vůbec nic. A zároveň mu nic nepřebývá. Americká krása obsahuje poselství, o jehož rozměru jsem si ani nedokázal představit, že může být vměstnán do takto malého prostoru. Co postava, to téma. Všechna ta témata dohromady se spojují v zrcadlo nám všem, ať si to někdo připouští nebo ne. Je o tom nejdůležitějším - totiž o štěstí. Je o lidech, jejichž falešné já (ego) stojí v cestě ke štěstí, o lidech, kteří naleznou lásku sami k sobě a tím i štěstí, i to těch, kteří prostě štastní jsou... Asi na rozdíl od ostatních ve filmu nevidím vyloženě hlavní postavu. Pokud je někdo hnacím motorem, je to Ricky (Wes Bentley)... Každý člověk, jehož jméno nalezneme v závěrečných titulcích, odvedl brilantní práci a dal tak možnost vzniknout takovémuto skvostu. Při každém dalším zhlédnutí odhaluju víc a víc kolik kumštu Americká krása obsahuje, především Conrad Hall a jeho kouzla se světlem, které laik nemusí zprvu tolik docenit. Pokud máme o nějakém filmu říci, že má smysl ho vidět, pak je to Americká krása. 6/5!