• Pohádka

Příběhy obyčejného šílenství (2009) (divadelní záznam)

Divadlo nad film. Nedokážu si představit, že by vznikla inscenace, kterou by pak překonala filmová verze. Divadlo je čistší, intenzivnější, přímočařejší. Skvělé představení. Škoda, že jsem ho neviděl naživo.

Anděl Páně (2005)

Vkusné, chytré, hezké, zábavné a moralizující. Jo, je to tak - Anděl Páně má všechny tyhle vlastnosti dohromady - těžko uvěřit. Po X letech zase dobrá česká pohádka.

Pustina (2016) (seriál)

O tomhle díle by se dalo sáhodlouze rozpravovat, ale na to tu není prostor. Stručně: Luxusní záležitost, nebývalá produkce na české poměry. Technicky po všech stránkách perfektně vymazlené, skvělí herci, příběh dobrý. Všechno je to o atmosféře a filmovém kumštu, který diváka přilepí očima k obrazovce a nepustí ho.

Trpaslík (2017) (seriál)

Z první episody jsem byl v rozpacích, nelíbilo se mi jak je napsaná. Postupem času se moje dojmy zlepšovaly (možná to je tím, že jsem si zvykl na jakousi absurdnost a "nadhled nad reálnem"). Kdo na Trpaslíka bude pohlížet jako na pohádku, kterou ostatně je, a uvolní se, nebude zklamán. Závěr seriálu skvělý. Moc jsem si užíval výborné vtipy v gagu boje se zombie. Líbili se mi Martin Hofmann a hodně talentovaná Tereza Taliánová.

Domácí péče (2015)

Dobrý námět, výborní herci. Nic víc. Scénář je děravej jak ementál. Po pěti deseti dobrých minutách vždycky přijde nějaká blbost. Největší problém mám se lžičkami, které s léčitelstvím nemají nic společného. Mám problém s nelogičností ty slovenské lektorky. Zkrátka je vidět, že do toho Horák vůbec nevidí a neví o čem píše. Je tam pár trapně vyznících pokusů o vtip... Ani režie se mi nelíbí, jsou tam krkolomné střihy. Celý film je točený v ruce. Asi proto, aby zvýraznil nestálost a vratkost lidského života, ale u nějakých velkých celků je to zbytečné, někde dokonce dost nevhodné (první návštěva dcery u rodičů). Jsou tam rušivé střihy, kdy po hrubém zoomu jsou najednou pevné střihy z polodetailu na celek atd... Tohle všechno nejde přehlédnout, takže 2** navzdory Mihulové a Bolka.

Zázračná planeta - Série 2 (2016) (série)

Skvost nepotřebující komentáře. 7 úchvatných bijáků posouvající hranici dokumentární tvorby na netušenou úroveň.

The Grand Tour (2016) (pořad)

Tak zatím ze všech těch nabubřelých ód ční jenom to, že je to ve 4K a stálo to hodně peněz. Nemůžu si pomoct, ale tohle mi jako divákovi úplně nestačí... Po zhlédnutí 2 dílů pořád tajně doufám, že se to zlepší - minimálně do druhé série. Všechny krásné pravidelné "rubriky" jako Power Lap, host na okruhu, Cool Wall, Stig a další - to všechno zmizelo (muselo zmizet), bohužel bez náhrady. Kluci nepřišli s ničím podobným, co by pořadu dalo jasnou tvář. Místo toho se to zcvrklo v jízdu v super autu (tvůrčí onanie technického zázemí) a klábosení, které se tak moc snaží být vtipné, až vůbec vtipné není. A to je ta největší bolest, kterou v GT spatřuju, a sice přehrávání. Kruté, falešné přehrávání, na divadle by se řeklo pitvoření. A zrovna tihle tři to vůbec nemají zapotřebí. Narozdíl od toho zakomplexovaného Evanse, který působí dojmem otravné čivavy, Clarkson s Hammondem a Mayem mají televizní charisma. Tady ho zaškrcují laciným podbízením podporovaným bohatým Amazonem a nekonečnými technickými možnostmi a hlavně 4K (ááááh, všichni se podělejme z toho, že v záběru rozeznáme mravence Ferdu od mravence Karla!).

Kosmo (2016) (seriál)

Skvělá, v Česku nevídaná věc. Vypointované situace, satira na všechny strany (čehož si považuju). Kosmo si umí dělat legraci především z našeho národa, a to přitom nepitomě a trefně. Měl bych k seriálu snad jedinou výtku - vtipy občas bývají dovysvětlované (zbytečně) ve druhém sledu jako v případě pětky v nácviku na odpočet ve 3. díle. První episoda dobrá, ale oproti dalším slabší. Čekám ještě na poslední díl, po něm se dost možná rozhodnu pro 5*.

Láska rohatá (2009) (TV film)

Je to tak moc televizní, až to bolí.... scénář 2** režie, kamera, střih 2** herci 2** kostýmy 2** hudba 1*