• Krátkometrážní

Bourneův odkaz (2012)

Naprosto zbytečný film, to je ten nejlepší popis, jaký si film zasluhuje. I když mám pochopení pro tvůrce a jejich touhu rýžovat peníze na čemkoliv, co by mohlo vydělat, tady překročili mou subjektivní hranici tolerance. Jasoon Bourne je samo o sobě vynikající akční thrillerová série a tento přívěšek jí rozhodně kazí pověst. Kromě nezkušeného režiséra spatřuji hlavní problém v hereckém obsazení. Jeremy Renner se nadobro zaškatulkoval jako pomocník či vedlejší postavou velkých filmových sérií co to časem zkusí sólo anebo naštěstí tu příležitost ani nedostane. Tady jí dostal a celou dobu přepálené stopáže v lepším případě nudí, v horším vyloženě otravuje. Nepomáhá ani Edward Norton který si svou roli opravdu znuděně odříká. Jedinou věcí hodné chvály je půlhodinové finále na Filipínách. Tam se konečně dostaví nápady, radost z filmu, ale i tak pro mě bylo už pozdě. Pustě si kdyžtak zmíněné finále, jinak i v případě že máte rádi Bourna, film určitě vynechejte.

Final Cut - Dámy a pánové (2012)

Láska je silné téma. Minimálně ve filmu se láska v nějaké podobě objevuje od počátku kinematografie. Ale tak, jak je využita v tomto experimentu, to je něco zcela nevídaného. Měl jsem obavu, že mě bude výsledek iritovat, bude mému oku nepříjemný, ale pan režisér to dokázal. Vytvořil film s jasným dějem o vývoji lásky podle základního hollywoodského receptu. Možná by někomu takové klišé mohlo vadit, ale tady, díky skutečně unikátní formě pojetí se jedná o důkaz vypovídající nejen o genialitě tvůrce, ale hlavně jeho lásce k filmu, filmovému řemeslu a samozřejmě milostným příběhům.

Panství Downton: Nová éra (2022)

Pár let zpátky jsem si zkrátil přehršel volného času, bez znalosti seriálu, návštěvou prvního dílu v kině. Po ohlášení tohoto pokračování jsem se rozhodl se na celý seriál podívat, abych ještě lépe chápal vývoj postav. Hodinová stopáž jednotlivých dílů nakonec způsobila to, že jsem to nestihl, ale i tak mi dala něco dost podstatného. Měl jsem skutečný zájem o postavy a znal z velké části jejich radosti a strasti. I díky tomu jsem si tento film užil o dost víc než jedničku. Dvojka má větší rozpočet, odehrává se i mimo Downton a je znovu stejně milá. Přes filmové natáčení po Francouzskou riviéru, budete cítit hřejivý pocit radosti. Jsou zde sice i situace, kdy vám možná slza ukápne, ale jejich provedení je vkusné. Chválu si zaslouží i uzavření některých dějových linek. Bylo cítit že takhle je to správně. Dejte Panství Downton šanci, možná vás dost mile překvapí. Tak či onak, pokud za pár let vznikne trojka, já u toho v kině určitě budu.

Duna (2021)

Villeneuve to zase dokázal. Stejně jako v případě Příchozích jsem se přemáhal film shlédnout. Nakonec jsem na naléhání snoubenky, a hlavně po pražském koncertě Hanse Zimmera souhlasil a můžu s čistým štítem říct, že Duna je naprosto úžasný film s dechberoucím prostředím a rozmáchlým dějem. Nečetl jsem předlohu, ale pochopil jsem z internetu, že je to dílo, které bylo dlouho považované za extrémně obtížné, skoro až nemožné převést do kvalitní filmové podoby. Naštěstí má Villeneuve skutečný cit a talent nejen na lokace, vizuál a již zmíněný soundtrack, ale taky si dokázal zvolit perfektní herce. Timothée Chalamet je herecký talent desetiletí a Rebeccu Fergusson rád spatřím v každém filmu, ale i zbytek obsazení je naprosto famózní. Někdo může namítat, že se dějově nic úplně zásadního nestane a tento argument se dá pochopit. Ale já přesto tak úžasně odvedenou práci hltal od první minuty a nemůžu se dočkat druhé, snad ještě lepší části.

Útok na ponorku II: Klamný cíl (1998)

Tohle pokračování vlastně není pokračováním, jen český distributor využil velké podobnosti dvou filmů Michaela Dudikoffa. A jedna velká podobnost tu vážně je. Jsou zde zase použity stejné vystřižené scény z lepších filmů jako předešle. Všechna čest producentům, kterým to zisk sice přineslo, ale mě jako diváka to neustále vytáčelo. I přes totožné hodnocení ale přiznávám, že Klamný cíl je o něco lepší film. Ale opravdu jen o kousíček. Akce je … pohyblivější, to je to slovo, které jsem hledal. Dudikoff dá pár ran a konečně mu je i trochu věřím. Po skončení nepotrvá ani pět minut a celý film zapomenete, což je další bezvýznamné plus tohoto filmu. Pusťte si radši znova Amerického ninju, uděláte líp.

E Hu Cun (1974)

Na rozdíl od ostatních rozhodně nesdílím stejné nadšení. V rámci produkce Shaw Brothers se totiž jedná o jednu z těch levnějších produkcí, a to zcela nezdařilou. Někdo by si mohl říct, že plést si postavy a nevědět kdo je kdo je celkem obvyklé. Mě se to ale u filmů s Asie téměř neděje. Kromě nepřehlednosti postav zkušený divák pozná již xkrát použité kulisy ze studia Shaw Brothers. Jeden most přes vodu, jedna restaurace a jedna polní cesta. Vše nasnímané vždy jen z trochu jiného úhlu pohledu. Mě osobně se to už zajídá. Naneštěstí ani akční stránka moc nefunguje. Jedinou zajímavostí je na deset vteřin se objevující Jackie Chan, ani kvůli němu se na to ale nedívejte, jeho smrt je tu rychlá a pro vás nepodstatná.

Vyšehrad: Fylm (2022)

Film, na který jsem se už doslova pár let těšil dorazil v dubnu do našich kin a já můžu jen potvrdit obecně kladné přijetí. Lavického, našeho génia i dilinu čeká svatba, s tím spojené výdaje a taky jedno život naruby převracející zjištění. Už děj svou kvalitou jasně ukazuje velký posun oproti zvláště druhé půlce seriálu. K tomu se vrací i původní obsazení v čele s naprosto vynikajícím Jakubem Štáfkem a Kubou Prachařem. Rychlé tempo spolu s geniálními dialogy činí z tohoto Fylmu instantní českou kultovku, která vás dokáže nejen svou feel good atmosférou i při dalších shlédnutí zaručeně pobavit.

Boratův navázaný telefilm (2020)

První Borat je dodnes velká kultovka. Dokonalý humor, který ve své době všechny šokoval a naštěstí ani s dabingem neztratil své kouzlo. Vyrovnat se něčemu takovému měla dvojka v mých očích opravdu těžké, to uznávám. Jenže když se u pokračování něčeho tak famózního jako byl první Borat nejen že hlasitě nesmějete, vlastně se nesmějete vůbec, tak holt je potřeba si říct, že základní očekávání bylo místo naplnění naprosto rozdrceno. Už prosím nikdy více další navát Borata!

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Naprostá dokonalost, opravdu famózní, skvělé, báječné. Ani kdybych napsal dalších spoustu superlativ, nedokázalo by to vystihnout mé pocity po shlédnutí tohoto filmu. Není totiž běžné, aby se film na začátku rozjel a až do konce vám nedal ani minutu na vydechnutí. Opravdu nádherně nasnímaná akce, spousta dnes velkých hereckých hvězd v malých roličkách, a pro mě jako pro milovníka helikoptér doslova splnění mého snu. Pokud k tomu člověk přistupuje jako k zobrazení válečného pekla ve své surovosti, bez složitého děje, zato natočeného s naprostou režijní jistotou ve všech ohledech, zklamaní rozhodně nebudete.

Útok na ponorku (1996)

Začínám mít vyloženou averzi na filmy, kam se přidávají vystřižené pasáže z jiných, lepších a dražších filmů. Vyložení experti na takovou tvorbu byly v devadesátých letech producenti s Royal Oaks a tento snímek není bohužel žádná výjimka. Dudikoff tu je, jakože velký machr, co staví ponorky, bohužel působí už jen jako karikatura kdysi v rámci možností slavného herce, bez špetky energie. Motivy a chování záporáků pak radši komentovat nebudu vůbec. Pusťte si radši nějaký originální film a neztrácejte tady čas.