• Krátkometrážní

Osm hrozných (2015)

Tak jsem si opět dementně rozvrhnul čtvrteční večer, což přispělo k mému pátečnímu přivstání stráveným nad Obrozenci a pomohlo maximálně tak k lepšímu pocitu, abych se z toho všeho nepotento...Bohužel by se úroveň mé písemné práce dala přirovnat k "naprosto úžasnému" Twighlightu (tímto zdravím Kristen Stewart, jak se má Zlatá malina?) a i díky té zbytečně probděné hodině se stalo to, že jsem během vlny dialogů na úvodu 3. kapitoly třikrát zívnul a jednou se podíval na hodinky. Né že bych tím chtěl říct abyste přetočili půlku filmu, ale pro mě to zkrátka nebylo to pravé ořechové. Naštěstí tomuto nudnému tlachání zazvonil umíráček větou "Jeden z nich není tím, kým říká, že je", z nevymáchané huby hyeny Kurta Russella (a to mi fakt věřte) a poslední hřebík do rakve zatloukl jako vždy famózní Samuel L. Jackson svou "černolofasovou" historkou. Pak to byla neuvěřitelná jízda podpořená excelentní Morriconeho hudbou, a mě se jen tajil dech s každou scénou. Jen doufám, že si Tarantino vyzvedne již třetí, tentokát, narozdíl od Djanga, zaslouženou sošku za scénář. Budu mu držet palce...Co se týče celkového hodnocení, je to jeden z filmů, u kterého je mi fakt líto, že dávám "jen" 4*, ale za tu první část 5 napálit opravdu nemůžu. Tak třeba někdy příště.

Technická (2009) (amatérský film) odpad!

Opět jsem byl svědkem nepochopitelného, mozek drásajícího zvratku z dílny pana Cejpka. S Veselým se hledali tak dlouho, až se našli, dali dohromady a mohli tuto stránku beztrestně zaplavovat svými "filmovými" ko*otinami (ehm pardon...počiny). Opravdu se divím, že stále beztrestně. No co nadělám, alespoň je co odpadovat.

Ten Největší (2007)

Z mého pohledu se jedná o velmi příjemnou komedii, odlehčení vězeňského prostředí vůbec neškodí, ba naopak, vede ke skvělému pobavení. Pěkné vykreslení postav (Stan, praštěná Mindy, nekompromisní Mistr a třeba Robbie či táta Raymond) jen podporuje komičnost a nechybí tu ani nějaké opravdu vtipné hlášky. Bavil jsem se dobře.

Telefonní budka (2002)

"Není to zvláštní? Slyšíš telefon, může volat bůhvíkdo. Ale když zvoní telefon, tak se musí zvednout, že?" Perfektní thriller, ve kterém jsou dvě nejvzdálenější místa dva bloky od sebe. Tak málo?! Rozhodně ne! Vyzdvihl bych 3 zásadní věci: 1. Skvělý Farrellův herecký výkon, 2. Cohenův scénář a dialogy, které jsou napínavé od samého začátku, 3. Minutáž 81 minut. Díky ní si pouštím tento film často a s každým shlédnutím se u mě probojovává do absolutní špičky a překonal už i takové fenomény ve svém oboru, jako Sedm a Klub rváčů. Moje oblíbená scéna s doznáním by měla donutit každého k zamyšlení.

Věříš si? (2007) (pořad)

Soutěž pro školáky, která mě vždycky bavila. Koncept hry je velmi pěkný, sic mírně neférový, ale řekněme si na rovinu, která televizní soutěž je v dnešní době férová? Jako chybu, kterou jsem se v mých mladších letech příliš nezabýval, dnes považuji podporu "degenerace" mládeže pomocí elektroniky (viz. virtuální hra, hlavní cena Playstation atd.), což je určitě špatně a tvůrci si to měli uvědomit. Místy trapné vtípky a dotazy moderátorky shazují nejen soutěžící, ale celý pořad do průměru, avšak stále do slušného. 60%

Počátek (2010)

"Na Počátku bylo slovo, to slovo bylo u Boha a to slovo byl Bůh." (Jan,1,1) V tomto případě filmový bůh jménem Christopher Nolan! Jelikož jsem od něj viděl zatím jen Dokonalý trik, Interstellar a studentský Doodlebug, které mě neuchvátili tak jak bych si představoval, tak jsem zatím mlčky nechápal, jak může být tento člověk na zdejší stránce 2. nejoblíbenějším scénáristou a 4. nejoblíbenějším režisérem. Ovšem Počátek mi dal do úst jasnou odpověď, vyrazil mi dech už jen tím nápadem a v rámci sci-fi zajímavou konspirační teorií o snech. Celý systém je jedno velké puzzle a každá vteřina filmu je dílem skládačky, bez kterého byste se nemohli obejít. Jen tehdy když se díváte od začátku do konce, můžete vidět tu perfektní přehlednost a zároveň (při prvním shlédnutí) nepředvídatelnost, kterou Nolan dokázal vybudovat geniálním scénářem ze své hlavy. A závěr? Třešnička na dortu!

Srážka s mimozemšťanem (2011)

Prvních 10 minut s nesympatickou dvojicí UFO šílenců je naprosto děsný a trapně nevtipný. Ovšem s příchodem Paula se úroveň filmu zvedla, hlavně pár vtípků na účet dnešního světa. Nápad s nevychovaným mimozemšťanem mě velmi příjemně překvapil a přestože mohlo být celé téma o něco lépe zpracované, tak jsem s tímto filmem spokojen. Doporučuji všem teenagerům s IQ>80, Forrest by se moc nezasmál :-)

Poslední sen (2009)

Absolutně zahozený nápad promítnutí celého života před očima. Můžou za to dementní prostřihy všech těch klišé, až se mi z toho chce zvracet. A o tom, že je celý kraťas stejně dlouhý jak závěrečné titulky ani nemluvím. To už si raději pusťte verzi Homera Simpsona, uděláte líp.

L. A. - Přísně tajné (1997)

Mírně pomalejší rozjezd, ale potom už tempo nezpomalilo, právě naopak! Čím dál, tím víc zrychlovalo a mělo přesně ten šmrnc, který na kriminálkách mám tolik rád. Špička pěti vynikajících herců s okouzlující Kim Basingerovou se sešla v perfektním scénáři, který je u krimi potřeba jako máslo na chlebu. Co dodat? Asi jen to, že mě velmi překvapil Guy. Svou roli zahrál dokonale.

Ranhojič (2013)

Tak tohle bych od Němců opravdu nečekal. Skvělé drama odehrávající se před 1000 lety o jedné z nejdůležitějších věd, ne-li nejdůležitější, mě opravdu uchvátilo. Jakmile se Rob, kterého ztvárnil sympatický Tom Payne, vydává do Persie, tušil jsem, že to bude velkofilm pro mě a do poslední minuty mě nezklamal. Ibn Síná měl jediné štěstí, že se narodil v Persii, protože v Evropě by byl kvůli své léčebné schopnosti zcela jistě zabit, a tak se tito dva ranhojiči, jejichž osudy se dokonale setkaly, mohli společně vrhnout do boje s morem a tzv. postranní nemocí. Film, kterému nechybí příběh, napětí ani láska, se u mě s přehledem zařadil do TOP 100. A výprava do Maroka se opravdu povedla. Bravo pane Philippe!