• Thriller

Doktorka Fosterová (2015) (seriál)

Herecký koncert Suranne Jones a výborný příběh, který chytí. Po shlédnutí dvou dílů napětí, jak u super kvalitní krimi. Anglické reálie nám ukazují, jaké životní etudy prožívají příslušníci střední třídy. Skvěle zahrané, skvěle natočené. Prostě seriál, jak má být.

UnREAL (2015) (seriál)

Stejně, jak reality show nesnáším a nikdy jsem žádnou neviděl ani nesledoval, tak tento seriál mi vlastně ukazuje, že můj instinkt byl správný. Špína, lži , ovlivňování, intriky a chamtivost se střetávají s náznaky fair play, kterou by někteří možná rádi hráli, ale není jim to umožněno. Hluboký úpadek mravů je zde prezentován jako umění jednotlivců manipulovat s ostatními a udržovat si kontrolu za každou cenu. Hlavně za prachy, které jsou stále potřeba na dluhy a hříchy minulosti. Hnus těchto show je zde probrána vskutku dokonale, doslova se všichni svlékají do naha. Není to hezký pohled. A před bednami celé Ameriky jim to baští s pytlem popkornu v ruce jedné a s lahví zteplalého piva v ruce druhé nadšení diváci. Snad se jim podaří při sledování těchto rádoby "reálných" show zapomenout na vlastní hříchy i starosti. A o to přece tvůrcům show jde, ať už je výsledek jakýkoliv a cesta k němu posetá třeba mrtvolami. Show must go on.

Zákon gangu (2008) (seriál)

Nejdrsnější, nejkrvavější seriál plný tajemství, zrady a pomsty. Kam se na něj hrabou podobné. Mé sympatie i antipatie k jednotlivým postavám se měnily téměř v každé ze sedmi sérií. Aby se to divákům stalo, to se musí safra umět jednotlivá dramata a akční scény vymýšlet a točit. Klobouk dolů před tvůrci i představiteli klíčových postav seriálu. Obdivuji ty diváky, kteří trpělivě seriál sledovali po jednotlivých dílech a netrpělivě čekali na každé další pokračování týdny i roky. Viděl jsem všechny série ve 14 dnech a napětím ani nedýchal. V hlavním panelu je špatně uveden počet episod. Není jich 79, ale 92. 7 sérií, z toho 6 po 13 dílech a jedna se 14 díly. Ač jsem na motorce nikdy neseděl, nevadí. Není to o motorkách, ale o drsném světě plném intrik, nenávisti, zbraní, drog, ale i lásky a přátelství.

Treme (2010) (seriál)

Jak se srovnat s bolestí způsobenou smrtí milované osoby ? Jak zahnat chmury a přestat se trápit ? Sledujte život svérázů v poničeném New Orleansu. Scéna pohřebního průvodu má obří sílu duchovních rozměrů a trpícím se tu před našimi zraky mění uplakané tváře na optimistické úsměvy. Podobnou scénu jsem viděl ve skvělém filmu Nová strašidla. Co dokáže hudba. Kam se na ni hrabou cvokaři s jejich sezeními a medikamenty. Na tornádem zničené velkoměsto a desítky tisíc lidí bez střechy nad hlavou i možnosti vrátit se zpět se valí hudba všech možných i nemožných žánrů. Hudba , která léčí.

The Bridge (2013) (seriál)

Těžkej hard-core akčňák. Odtrhl se od švédské předlohy a začal druhou sérií žít vlastním životem. Drsným, velice drsným. Fausto Galván - typ, který tu ještě nebyl. Propocená trička a baseballová špinavá čepice - to je šéf kartelu vlastnící miliardy dolarů. Paráda. Pevně doufám v další série.

Transparent (2014) (seriál)

Taková nádhera ! O skutečné demokracii u nás nemáme ani páru. Tahle rodinka není nic výstředního v zemi, kde žije. U nás by to ale asi doopravdy nešlo. Po všech těch seriálech s kriminálními zápletkami, komiksových blbinách a upírských hovadinách velmi příjemné oživení. Komedii ani veselohru v tom zatím po pár dílech nevidím. Spíš nádherné lidské příběhy, někdy úsměvné.

Last Tango in Halifax (2012) (seriál)

"Tu krásu nelze popsat slovy.." jejda, obešli jsme se bez střelby, autohoniček, mučení a rvaček, zato jsme dostali lásku, humor, laskavost a excelentní výkony všech protagonistů tohoto nádherně lidského dramatu. Vida, vida, i starobylá britská demokracie má podobné rodinné problémy jako my, pevninští Evropané. Konečně někoho napadlo, že i staří lidé chtějí být viděni v seriálech a dobře to dopadlo. Velmi dobře. Děkujeme.

Ray Donovan (2013) (seriál)

Úchvatná podívaná, druhá série ještě lepší než první, obdivuju Raye, co všechno se na něj valí a musí to rychle řešit. Práce pro chlapa - drsného, něžného, ale hlavně citlivého, statečného a inteligentního. S napětím čekám na další díly a stále víc si uvědomuji, jak celé vynikající filmové týmy i s mega hvězdami stále více přecházejí k televizní tvorbě a přinášejí nám radost až domů. Snad se dočkáme něčeho inteligentního i na domácí scéně.

Satisfaction (2014) (seriál)

Vynikající ! Obsahuje mnoho scén z mého života, bohužel, hlavně těch negativních. A to žiju v Čechách ! Jsem vtažen do děje, což jen tak nějaká laciná podívaná nedokáže. Pocity znechucení střídají pocity zadostiučinění, takže doporučuji. Koukněte do zrcadla, zasedněte před bednu a zkuste relaxovat. Absolutně to nejde !

Line of Duty (2012) (seriál)

Druhá série mě vtáhla do děje tak, že jsem téměř vzrušením nedýchal. Stupňované napětí a rozporuplné, nečekané dějové obraty jsou neklamnou známkou výborného řemesla tvůrců i protagonistů. Skvěle vygradovaná tísnivá atmosféra vyšetřování uvnitř policie a perfektní civilní herecké výkony, to vše nabízí 6 dílů 2. série. Buďme šťastni za rozhodnutí BBC zadat další dvě nové řady těchto nervy drásajících příběhů "vnitřních záležitostí" u policie v jedné z nejstarších demokracií v Evropě.