• Thriller

V elektrizující mlze (2009)

Lidé chybující, lidé tvrdí i změkčilí, stále však lidé, a to lidé z jihu USA, poznačení rasismem i hurikány. T.L.Jones je opravdu tvrdý chlapík, snažící se udržet jakési hranice zákona v kraji závislém na dotacích z filmového byznisu. Moc mu v tom nikdo nepomáhá, tak se činí sám. Hříchy minulosti vylézají na povrch, vyšetřování vražd mladých dívek vázne. Nádherně zahrané, zrežírované i sestříhané. Napínavá podívaná, která diváka pobaví. Hard boiled school, jak se patří. I ta hudba plná jižanského blues a boogie. Paráda.

Madisonské mosty (1995)

Nebojte se dát své city najevo. V bezcitné době je to nádherný relax. Nechal jsem se v kině unášet tímto úžasným filmem o lásce a ve finále koukám kolem sebe a vidím - všichni bulej jako želvy včetně mé maličkosti. Dokázala by to nějaká volovina ? Asi těžko, vážení.

Krajina stínů (1993)

Tento film jsem viděl potřetí během deseti let a ač jsem tvrdý a starý chlap, musel jsem ho sledovat v soukromí, protože jsem bulel jako malý kluk. Dostat slzy z mých očí není tak snadné, proto si myslím, že toto umělecké dílo musí být a je vysoce kvalitní, když se mu to třikrát podařilo. Nejen A.Hopkins, ale i Debra zahráli fantasticky a je radost se na ně dívat. Naposled jsme buleli celé kino při Madisonských mostech a nikdo se nestyděl. U Krajiny stínů si zabulím zas za pár let, konečně jsem film nahrál ze Cinemaxu. V kinech ho totiž čekat nemohu.

Árie (1987)

Ještě mi běhá mráz po zádech z té poslední árie, kde John Hurt otevíral pusu, ze které mu zpíval Enrico Caruso. Nádhera a mrazení, sehnal jsem to na DVD v USA za 64 US Dollars, clo za 223 Kč, ale ta krása za to stojí. Kvalita, remastered Dolby Digital 5.1, nahé Bridget Fonda, Elizabeth Hurley i jiné plus ta hudba, ta nádherná hudba, která tu přetrvá až my tu nebudem. Mladičká Tilda Swinton, nedostala náhodou loni Oscara? Tady jí moc nebude a už září stejně jako umění všech zúčastněných - co se udělá z radosti a krásy, to přetrvá věky.

Všichni dobří rodáci (1968)

Poetika, poezie, krása jazyka, to vše zasazeno do výpovědi jedné generace lidiček na moravské vesnici. Dramatické příběhy jednotlivých postav dokreslují charaktery lidí, kteří se jen těžko smiřují s nesmysly nastupujících řádů a se změnami tyto zlořády doprovázejícími. Mistrný vypravěč nemění tempo vyprávění a nechá naše nejlepší herce tvořit s radostí jim vlastní. Menšík, Matuška, Brodský a další si zahráli s chutí a na výsledku je to vidět. Smutná krása, až bolest se mísí s vůlí žít a radovat se, ať je jak je.

Tajemství slov (2005)

Jsou filmy, kde se nemluví a výjevy beze slov řeknou vše potřebné obrazem.Tak jsem viděl mnoho válečných scén natočených náhodnými pozorovateli i renomovanými válečnými zpravodaji. Zcela jiné jsou filmy konverzační, kde nelze zmeškat jediné slůvko, aby se nepřeslechla pointa či důležité sdělení, potřebné k pochopení celého díla. Válečná zvěrstva zachycená kamerou beze zvuku jsou otřesná. To, co nám však sdělí Hanna během pár minut, kdy konečně promluví se svým pacientem, je doslova šokující. Celý film čekáme na její tajemství a když nám jeho část konečně prozradí a minimalistickým způsobem i ukáže, nejsme s to pochopit, jak je to možné, jak se to mohlo stát, jak se mohli lidé na konci dvacátého století k sobě chovat hůř než zvířata. Tento film nelze pustit z hlavy a ještě dlouho se Vám o něm bude zdát.

Tajemná záře nad Pacifikem (1980)

Jeden z prvních filmů objevujících se v osmdesátých letech na pašovaných videorekordérech. Kirk Douglas jako kapitán letadlové lodi stojí před nelehkým úkolem zasáhnout, či nezasáhnout do historie. Trocha amerického patriotismu a celkem vyvedené napínavé sekvence řadí tento film k oblíbeným žánrům sci-fi nebo akčnímu válečnému dramatu.

Kellyho hrdinové (1970)

Válka trochu jinak, střílí se, plazí se, bojuje se, ale... Šábes o zlato se skopčáky, to je výsledek mise Kellyho a jeho parťáků v tomto výborně obsazeném filmu, kde máme možnost vidět mladého Clinta Eastwooda a jiné herce, kteří posléze dokázali zahrát i náročnější role. To, že Shermany nedokázali prostřelit pancíře německých Tygrů, jsem se dozvěděl až po shlédnutí tohoto snímku. Ve škole jsme se to totiž neučili. Jeden z prvních filmů, který koloval v letech osmdesátých na starých videorekordérech.

Dobrý ročník (2006)

Max Skinner je inteligentní, mladý a úspěšný bankéř a má skvělou kariéru před sebou. Ač si myslí, že je tvrdý a necitlivý, dědictví staré vinice s celým hospodářstvím na jihu Francie a vzpomínky na dětství způsobí, že dojde v jeho životě k zásadním změnám. Tak, jak se mu vybavují vzpomínky na zesnulého strýce Henryho, tak zjišťuje změny ve svém chování a hodnoty se mu přesouvají z hmotných statků spíše na duchovní požitky. Ne, peníze nejsou vše a láska, čarokrásná příroda, zpěv ptáků v oblacích, návrat k přírodě a čistá hlava přinášejí to pravé štěstí do Maxova života. Ridley Scott a Peter Mayle - režisér a spisovatel, dobrá práce pánové. Děkujeme.

Bony a klid (1987)

Dohady, kolikrát jsme s kamarády tento film viděli, se točí kolem čísla 25. Pamatuji, že jsme viděli kdesi jakousi ukradenou kopii, kde místo drnčení zvonku hlas křikl "zvonek" a film byl ještě plný hudby - jiné než té, která v něm zůstala. Ta však byla také parádní a dělá dodnes z tohoto snímku raritu. Hity od Frankie Goes to Hollywood byly totiž v době natočení této smutné komedie, tedy před revolucí "on the top" a dostat je do filmu, něco u nás neslýchaného. Smutné obrázky z veksláckých životů nám budou ještě dlouho připomínat tuto neslavnou éru našich novodobých dějin.