• Thriller

Perníkový táta (2008) (seriál)

Pátá série je již naprosto epochální. Napínavá podívaná, která opravdu bere dech. I ve scénách, kde se zdánlivě nic podstatného neděje, jsou uschovány silné emoce. Drsný přerod jednoho obyčejného učitele chemie. Kdo seriál tak stupidně pojmenoval, jako nějakou komedii? Spoustu lidí ten "Perníkový táta" odpudí.

Caveman (1981)

Nádhera ! Komedie, která pobaví, aniž by se v ní vtipně mluvilo nebo hláškovalo. Přitom vidíme, že postavy si rozumějí a nesměle připravují i jakýsi jazyk porozumění. Dobré je dobré, špatné špatným zůstává a laskavý a vtipný pohled na zápletky hlavních hrdinů jakákoliv slova vysvětlení nepotřebuje. Tolik vtipných scén a kameňáků v podání skvělého Ringa a dalších dobře se bavících herců i neherců se natěsnalo do této nadčasové komedie, že i některé slavnější a glorifikovanější filmové veselohry mohou než závidět.

Ve jménu vlasti (2011) (seriál)

Vynikající výkon Claire Danes, která když pláče, tak pláče doopravdy. Nepředvídatelné drama snad dopadne šťastně, protože to chceme. Kdo ? My, diváci. Diváci zhýčkaní skvělými seriály (Dexter, The Wire, Haven, The Lost etc.) Diváci schopní přijímat serály jako malá umělecká díla, kterým některé kasovní filmové trháky nesahají ani po kotníky. Diváci vděční, diváci věrní. Většinu seriálů jsem viděl v jednom celku, tehdy, když jsem již měl stažené všechny díly. Pouze Homeland a Grey's Anatomy sleduji po týdnu tak, jak titulkáři dokážou sestavit k jednotlivým dílům titulky. Díky jim za skvělou práci. Jsou to nervy čekat na každý nový díl a nevědět ani, kolik jich ještě bude. Přál bych si hodně, ale opravdu hodně vysoké číslo.

Hranaři (2011) odpad!

Těšil jsem se po Kájínkovi na pěkný film, který nám zase poodhalí něco špíny ze současnosti. Takovou nudnou slátaninu jsem však nečekal. Záplava známých tváří tu byla evidentně na obtíž a pateticko hřímavá hudba ve scénách, kde se mimo koncentrované nudy nic nedělo, urážela hudbychtivé uši. Přehrávání, rádoby navozování dramatických situací, které se nekonaly, nepovedený mafián Dejdar se skřípavým hlasem, oj, oj. Utíkal jsem z kina na pivo, nemaje si o čem s kamarády popovídat. Takže čekáme na Kmotra (Mrázka) a doufáme, že to rejža nezazdí, jako Zelenka Hranaře.

Trhliny (2009)

Skvělé herecké výkony mladých děvčat, ovšem Eva Green na Oskara. Kdosi, jako LIVINGDEAD se nudil a já se ptám, proč tedy píše komentář ? Nudím se u 70 % filmů a komentáře k nim nepíšu, vyberu si ale filmy, které mi za napsání několika vět opravdu stojí. That was the movie, really. Neotřelé téma, žádné módní triky, žádné vizuální efekty, jen nutnost pochopit ty odložené dívky a jejich kdysi odloženou vychovatelku. Smutek ze zmařeného mládí a něšťastné smrti může skutečně leckoho nudit, zvlášťe ty bezcitné. Na mě doléhá nuda při Batmanech a Temných rytířích, ale komentářů se zdržím. Zato o překvapivých projektech, jako byl tento, napíšu rád.

Sběratelé kostí (2005) (seriál)

Vůbec mi seriál nepřipadá podobný jiným kriminálkám. Je to o velmi vzdělaných lidech - vědcích, kteří namísto zbraní používají nejen nejmodernější techniku, kterou bravurně ovládají, ale hlavně své mozky. Ve svých soukromých životech mají problémy, jsou často rozpačití, zmatení, ale to vše skončí s příchodem do laboratoří a pracoven špičkového institutu, kde pracují. Bavím se u tohoto seriálu náramně, ale dokážu pochopit, že jiní nikoliv.

Ztraceni (2004) (seriál)

Tak už jsem to konečně viděl celé a jsem nadšen. Seriál mě donutil přemýšlet o smyslu života, o tom lidském pachtění se za krásou a láskou a nepustil mě po celou dobu. Jak již někdo napsal, nešlo to čekat týdny a týdny na pokračování, takže doporučuji nashromáždit všechny série a pouštět si to dle vlastní chuti. Pro lidi bez fantazie to však není. Hluboce smekám před tvůrci, ti teda fantazii měli a jejich výběr protagonistů byl excelentní. Nádherný konec, při kterém vám zbyde dost místa pro přemýšlení, mě uchvátil. Byl stejně inteligentní jako dílo celé. Všechna čest.

Válka policajtů (1979)

Se smutkem i zamyšlením čtu komentáře uživatelů typu "neoslovilo mně to" apod. Je zajímavé, že o filmech, které mně neoslovují, komentáře nepíšu. Ať jsem již napsal několik komentářů , žádný negativní. Tento skvost v podání vynikajících herců své doby neoslovuje, stačí ho sledovat a vžít se do děje. Francouzská realita konce minulého století, civilně ztvárněná a velmi dramatická. Jako divák bych rád sledoval ty příběhy dál a poznal, jak hlavní postavy tohoto dramatu dopadnou. To by moje pozitivní myšlení u některých současných kasovních trháků nenapadlo.

Špinavá záležitost (1981)

Victor Lanoux a Marléne Jobert, záruka kvality, která i po letech bere dech. V jednom rozhovoru se svou sestrou vypráví Helena (Marléne Jobert) své sestře o trampotách manželství a sestra jí odpovídá, že život se nedá nalinkovat dopředu a kdo chce bezkonfliktní průběh, tak je vedle. A o omylech, konfliktech, přehmatech a špatných odhadech to je. Komisař Novak (Victor Lanoux) to zkrátka přežene a nepřímo zaviní smrt svého podřízeného (mladý Ch. Lambert) i sestry Heleny. Účel světí prostředky, ale je-li prostředkem smrt, nemůžeme s metodami vyšetřování souhlasit. Jde to i jinak ? Je na každém z nás, aby přemýšlel a závěry si udělal sám. Filmů, které diváka přemýšlet nenutí, jsou tisíce. Toto minidílo mezi ně nepatří.

Odplata (2008)

Tak to bylo něco s velkým N. Se zatajeným dechem sledovat tento příběh z dnešních dnů, který se mohl stát kdekoliv u nás a nebýt němčiny, tipoval bych spíš ČR nebo Slovensko. Jiní komentující píší o minimalismu s dlouhých scénách bez akce. Tak ať si zkusí bavit se se svým svědomím, když mu oddělají holku. Pár minut štípání dřeva jim na to stačit nebude. Po všech stránkách vynikající, napínavý psychologický film podložený takovou autentičností scén i dialogů. až z toho mrazí. Jasných pět - škoda, že nejde víc.