3-iron (2004)

Dojmy z první půlky filmu jsem měl značně rozporuplné. Na jednu stranu mě zaujala zajímavá poetičnost, na stranu druhou mi docela vadil těžkopádný styl vypravování, zkrátka - trochu jsem se nudil. JENŽE. Přibližně v duhé půli dostane film zcela nový náboj a náhle si mě 3-iron získal až do závěrečných titulků. Nebýt oné těžkopádnosti, bylo by to na 5*.

Doom (2005)

Svého času jsem i já ulítával na hře Doom a už tenkrát jsem si představoval, jak by asi vypadalo filmové zpracování. Nyní je film konečně tady a řeknu to narovinu: není to špatné, ba dokonce lepší než AvP z minulého roku, ale k opravdovému filmovému zážitku tomu dost chybí. Příběh je prostinký, důležitejší je zde akce a samozřejmě odkazy na hru, zvláště na třetí díl Dooma (prostředí, BFG, několikaminutový pohled z vlastních očí, terminály, příšery,...). Atmosféra mohla být hutnější, film sice nabízí několik lekaček, ale nic, co by diváka dostalo do kolen. Rock do role seržanta celkem zapadnul, ostatní herci šedý průměr. Zklamalo mě finále, protože závěrečná bitka mi přišla jak vystřižená z béčkových filmů 80. let. Celkově vzato je Doom průměrný snímek, který si veskrze na nic nehraje a který potěší nejedno hráčské srdce. Ovšem pro ty, co herní předlohu neznají, může být tento film ztrátou času.

Hooligans (2005)

Poutavý děj, dobře vybraní herci, syrové zpracování a pěkně natočené bitky. Kdybych měl vybrat vítěze mezi Football Factory a Hooligans, volím jednoznačně druhého jmenovaného.

Mulholland Drive (2001)

Lynch nám, divákům, dokonale zamotal hlavičky, ale i přes nejednoznačnost příběhu dává Mulhollad Drive celkem smysl, který ovšem není divákovi předložen přímo pod nos. Z diváka se tak rázem stává jakýsi detektiv (zárověň i psycholog), který skládá jednotlivé souvislosti do celku. Zde předkládám stručný rozbor toho, jak jsem dění v tomto filmu pochopil, ovšem doporučuji všem, kteří tento film ještě neviděli, aby dále nečetli, protože následující řádky obsahují spoilery, v neposlední řadě ještě připomínám, že v mém rozboru nejsou zodpovězeny odpovědi na všechny otázky (jelikož po nich stále pátrám :). Tak tedy: Nejdříve je důležité si objasnit, že: (přibližně) 2/3 filmu = sny a představy Betty, poslední třetina filmu = realita. Betty je ve skutečnosti hledanou Dianou, Ritta se doopravdy jmenuje Camilla (to je ta dívka). Tyto dvě herečky mají mezi sebou lesbický vztah, ovšem úspěšnější Camilla se zasnoubí s režisérem Adamem, což je Dianě samozřejmě proti srsti. Proto si Diana v návalu emocí najme člověka, který má Camillu odstranit, znamením, že vražda byla vykonána, je modrý klíč. Zabití Camilly však Diana psychicky nezvládne a proto nakonec spáchá sebevraždu....Ve svých snech si Diana svůj život značně zidealizovala - měla být úspěšnou herečkou, prožívat vášnivý vztah s Camillou a z režiséra Adama udělala dokonalého loosera. Nyní rozeberu sen, ve kterém Diana (Betty) nalezla v bytě záhadnou Rittu (Camillu). Tento sen vyjadřuje lítost nad tím, že Diana nechala Cammilu zabít. Symboly, které to dokazují, jsou vyjádřeny předměty v Rittině kabelce - modrým klíčem, penězi (platba za vraždu) a snahou Betty za každou cenu Rittě pomoci s obnovením ztracené paměti (důsledek po autonehodě => nepovedené vraždě - pochopitelně ve snu) a s nalezením Diany, po které Ritta pátrá. Vtip je v tom, že Betty je ve skutečnosti onou Dianou, tato skutečnost může znamemat Dianinu podvědomou snahu o hledání sebe sama, nebo-li snahu o uvědomění si svých kvalit a slabých stránek. (Diana mohla trpět pocitem méněcennosti díky tomu, že nebyla úspěšnou herečkou a patrně i záviděla Camilliny úspěchy). Na závěr ještě vysvětlení, co znamená ta modrá krabička. Myslím si, že tím je jednoduše zhmotněn přechod mezi snem a skutečností (Betty a posléze i Ritta po manipulaci s krabičkou ze snu zmizí).

Stanley Kubrick: Život v obrazech (2001)

Vynikající pocta jedné z největších osobností světa filmu. Během sledování tohoto dokumentu jsem se cítil jak v sedmém nebi, protože tolik vyčerpávajících informací a zajímavých postřehů jsem zatím neviděl v žádném jiném dokumentu o životě nějaké významné osoby. A jelikož jsem navíc i velikým obdivovatelem S. Kubricka, hodnotil bych tento dokument nejraději 6*.

Hotel Rwanda (2004)

Hotel Rwanda není filmem pro pobavení nebo pro oslnění akčními scénami. Je to spíše jakési sdělení o tom, jak může být západní svět lhostejný k problémům lidí jiné národnosti a hlavně jiné rasy. I přes to, že se zde prakticky nevyskytují krvavé a jiné šokující momenty, jsem měl během filmu opravdu nepříjemný pocit, který se ani nedá popsat. Zpracování totiž působí velice autenticky, inspirace skutečnou událostí a vynikající herecký výkon hlavního představitele dojem několikanásobně zvyšuje. Znovu bych se sice na tento film asi nepodíval, ale i tak jsem rád, že jsem ho zhlédnul.

Nesnesitelná krutost (2003)

Film se celou dobu nese v parádně cynickém duchu, tak proč proboha ten happy end? Že by bratři Coenovi na stará kolena vyměkli? Ale abych jen nekritizoval, sice má tato bratrská dvojka ve své filmografii lepší kousky, ale i tak je Nesnesitelná krutost velice zábavným snímkem, s vynikajícími herci a to nejen hlavními, ale i vedlejšími (z B. B. Thorntona jsem dostal záchvat smíchu, potěšila i malá role G. Rushe a dalších).

Crash (2004)

Silný a neskutečně emotivní snímek o tématu, které bylo, je a bude aktuální - o rasismu. Film je poskládán z jednotlivých epizodek, které se vzájemně propojují, podobně jako například v Andersonově Magnolii. A právě to je trochu kámen úrazu. Crash mi dost připomínal výše jmenovaný titul a já přece jen očekávám od 5* filmu něco, co je svým způsobem originální. Což Crash bohužel není.

Podvraťáci (2005) (TV film)

Hvězdička za Radka Brzobohatého. Jinak film, jako takový, je jednou velkou slátaninou, bez pořádného děje a s absencí vtipných situací. To se teda Česká televize zase jednou vyznamenala...

Legenda o "1900" (1998)

Tim Roth se dostal divákům do povědomí Tarantinovými Gaunery a Pulp Fiction. Ovšem to, co Tim předvádí v Legendě o 1900, je naprosto famózní, postava pianisty se mi zapsala hluboko do srdce. Film však nestojí pouze na výkonu hlavního představitele, velkou roli zde hraje skvělý námět, Tornatoreho vynikající režie dýchající opravdovou láskou k filmovému umění a samozřejmě hudba Ennia Morriconeho - nedílná součást (nejen) Tornatorových filmů.