Non Plus Ultras (2004)

Jako mnozí ostatní jsem nebyl úplně schopný film žánrově zařadit a odhalit důvod, smysl či pointu. Hlavně jsem vůbec nepochopil, proč byla do děje zakomponována postava v podání Vladimíra Dlouhého. Musím ale přičíst k dobru pár povedených momentů, mezi něž tradičně patří skeče sehrané dvojky Kaiser-Lábus.

Já to tedy beru, šéfe...! (1977)

Celkem vtipná komedie o milostných radostech a strastech dvou "lovců hlav" v socialistickém Československu. Některé hlášky jsou opravdu velmi snadno identifikovatelné jako prorežimní, aby se vyhovělo soudruhům, na druhou stranu milostné zápletky jsou místy opravdu úsměvné. Zajímalo by mě, jestli nějací současní profesionální lovci řeší problémy s nedostatkem svářečů, jeřábnic a mzdových účetní na trhu :-)

Můj vysvlečenej deník (2012)

Čerstvá posila Dejvického divadla, která téměř z plátna/obrazovky nezmizí. Ženský ansámbl potřebuje v Dejvicích posílit, Melíšková a Babčáková jsou tam válcovány mužskými hereckými titány. Veronika Kubařová je talentovaná, hezky se na ni dívá, ale celý film zatím neutáhne. Kdyby mi bylo o deset let méně, asi by mi pohled na pěknou herečku stačil a hodnotil bych výše. Stihnul jsem u toho uvařit večeři, sníst ji, učesat psa a zacvičit si. Čili jako komplementární činnost dobré, na druhou stranu, abych jen nekritizoval, oceňuji, že se nekonal přehnaný americký konec.

Birdman (2014)

Jestli má Birdman patřit k hlavním oscarovým favoritům, tak se ve mně bohužel zase utvrdí dojem, že rok 2014 byl po filmové stránce chudý a nepovedený. Mám pocit, jako by to snad ani nenatočil Iñárritu, je to intelektuální onanie s roztřesenou kamerou a slušnými hereckými výkony. Za zmínku stojí určitě můj oblíbenec Edward Norton a jeho dvě kuřácké scény na střeše s Emmou. Michael Keaton je taky celkem dobrý, ale když to srovnáme, za jaký výkon dostal Oscara loni Matthew, tak je to sakra málo. Scéna s demolicí kanceláře se povedla. Birdmana mám odškrutnutého, ale že by mě ostatní oscaroví kandidáti nějak zvlášť lákali, se taky říct nedá...Byl to zkrátka slabý rok...

Krásno (2014)

Nesmírně si vážím a uznávám Ondřeje Sokola jako divadelního režiséra a Martina Fingera jako divadelního i filmového herce. Proto přecházím s klidem, že Krásno se opravdu nepovedlo. Nemám chuť se v tom příliš pitvat a rozebírat to, zkrátka pro mě jedno velké mínus. Chápu osobní vztah Fingera k tématu a pokud se mu podařilo uzavřít jednu bolestnou kapitolu v jeho životě, je dobře, že ten film vzniknul a on za něj dostal cenu. Ale já na Krásno zapomenu již po třech minutách od napsání tohoto komentáře a budu se těšit na čtvrtek do Činoheráku, kde mi Sokol s Fingerem předvedou své divadelní mistrovství.

Ať žije svoboda (2013)

Toni Servillo je vynikající herec, ale hraje v průměrných či podprůměrných filmech, které jsou pro mě z nějakého naprosto nepochopitelného důvodu nadhodnocovány a přeceňovány. Ať žije svoboda mezi ně patří. Film mě unudil až ke slastnému spánku.

Případ SK1 (2014)

Když jsem v Paříži, vždy se snažím zajít do kina na nějakou tu francouzskou novinku, protože ve většině případů je dost pravděpodobné, že do českých kin nebo na DVD vůbec nedorazí. L´Affaire SK1 asi každému Francouzi něco řekne asi jako každému Čechovi něco řekne příjmení Kajínek. Já jsem v devadesátých letech vyrůstal, francouzsky zdaleka neuměl ani dobře a o nějakém vrahovi z východní Paříže neslyšel. O to víc byl pro mě film odehrávající se ve dvou časových liniích zajímavější. Jak vyšetřování, tak scény ze soudní síně výborně natočeny, nenudil jsem se a nechal se strhnout v děsivém souboji policie a justice s brutálním a surovým vrahem. Vyzdvihnul bych výkony Raphaela Personnaze v titulní roli a Thierryho Neuvica a Christy Theret ve vedlejších - už to není ta třeštící Lola, ale sebevědomá mladá herečka. L´Affaire SK1 se u mě dostává na špici průběžného pořadí nejlepších filmů roku 2014.

Horečka sobotní noci (1977)

Doplnil jsem si velkou mezeru ve filmovém vzdělání. Coby filmový fanoušek jsem tenhle film zkrátka musel vidět. A musím říct, že jsem příjemně překvapený. Nečekal jsem vedlejší dějové linky věnované problémům přistěhovalectví a revolty dětí vůči rodičům. Je úsměvné vidět Johna Travolta v jeho raném věku a sledovat jeho taneční kreace. Nechce se věřit, že je to tentýž týpek, který hraje ve filmu Bez soucitu.

Rodinné zájmy (2011)

Zase jsem si po jistém čase dopřál kvalitní francouzské krimi, i když pana partnera od Charlotte úplně nezbožňuji, ale jeho herecké kvality uznávám. Dobře vyplněných bezmála devadesát minut, rozuzlení možná mohlo být trošku sofistikovanější, ale není úplně nereálné. Jen, aby se neroztrhnul pytel od Ameriky po Evropu s krimi filmy o zmizelých ženách...

Grand restaurant pana Septima (1966)

Vše, co se odehrávalo v restauraci, mě bavilo, jakmile se děj přesunul do ulic a do hor, zoufale jsem se nudil, proto to nemůže být více než za dvě hvězdičky. Jedna ze slabších komedií de Funèse.