• Krátkometrážní

Útěk z MS-1 (2012)

Útek z MS-1 necháva spomenúť na tie časy, keď si človek pod pojmom film predstavoval akčnú oddychovku s pohoďáckym bouchačom s nadhľadom a esami v každom rukáve. Luc Besson opäť nepredviedol práve najchytrejší námet, každopádne rola Guya Pearcea bola na jednotku. Taký ultrahláškujúci máčo s iróniou na perách tu už dlho nebol.

Temný rytíř povstal (2012)

Mal som husiu kožu a zároveň pradol ako tá najspokojnejšia mačka. Batman opäť vládne komixovému nebu a všetkých si s prehľadom strká do kapsy. Návrat Temného rytiera je po všetkých stránkach špičkovým akčným potešením, pre fanúšikov maximálne guilty-pleasure a pre ostatných minimálne vynikajúcou komixovkou. Nolan nenechá diváka vydýchnuť a scénu po scéne ho zarýva do sedadla. Prepojenie celej trilógie a samotný záver boli už len chutným rozlúčením sa s doteraz najlepšou komixovou sériou. Len veľké filmy dokážu naplniť veľké očakávania.

REC 3: Počátek (2012)

Opič(ov)ina prvého kalibru!!! Maximálne tupá záležitosť, ktorá sa už teraz v rámci série [REC] (a to počítam s pokračovaniami) dá označiť ako zbytočnosť. Zopár výborných momentov (a nemám chuť ich ani vyzdvihnúť) nemalo šancu prekonať samoúčelnosť, klišé a tie strašné nezmyselnosti (dedo s načúvatkom, brnenie - wtf?!?). Ak by v názve nefiguroval nápis [REC], nijak by som sa nevzrušoval, no ako fanúšik tejto sérky to pokladám za zlý krok a Génesis jednoducho škrtám. Apocalypse má čo naprávať. Mimochodom, ak ste žid alebo moslim, predčítať Tóru alebo Korán vám vôbec nepomôže a nemáte právo prežiť, pomôže vám len Biblia. Ach... škoda rečí!

Kurz sebeovládání (2012) (seriál)

Konečne ho máme späť a je v oveľa lepšej forme, než som predpokladal. Anger Management je sitcom úplne odlišný a predsa v mnohom podobný TAHM. Navyše Charlie sympaticky zosmiešňuje/napodobňuje/paroduje/ironizuje na účet jeho predchodcu a v mnohom sa to vypláca. Čo mi tu však pekelne chýba, je iný funkčný a silný element okrem Charlieho. Chlapčisko to zatiaľ ťahá všetko sám a postupom času by to nemuselo stačiť. Zároveň dúfam, že postavy na terapii získajú určitú hĺbku a vážnosť, tá im výrazne chýba. Videl som však zatiaľ len prvú sérku, uvidíme ďalej...

The Punisher: Dirty Laundry (2012)

Uff, už je to pekných pár rokov, čo som mučil a vraždil rôznych hajzlov rukami Franka Castla. Táto pocta akčnej chuťovke medzi hrami vyšla dokonale. Asi by to chcelo znovu oprášiť starého dobrého Punishera... Btw., ten Jack vždy robil s hlavami ľudí divy :)

Kniha přežití (2010)

Záver mal divákovi vraziť kudlu do prdele, aby sa ešte pol hodinu nemohol postaviť. No mňa, ako "nefanúšika", akurát tak poriadne nasral. Bezpointová postapokalyptická monotónnosť, ako-tak zachráňovaná kvartetom zvučných mien a pekným vizuálom (rozpočtom), Tvorcovia v detstve asi príliš často chodili do kostola a pozerali Mad Maxa.

The Divide (2011)

Logika má hranice, no v tomto filme je to ako v Schengene. Pri obdobných klaustrofobických thrilleroch je dominatný prvok prerod postáv a ten sa aj podaril (išiel síce zvrátenými smermi, no budiž). No zabitá atmosféra prepálenou stopážou, nulovými sympatiami (s výnimkou hlavnej hrdinky, i keď až v závere!) a zbytočnými hádkami už v prvých minútach pochovala všetko dobré. Chcelo to viac sa venovať podstatným veciam typu - čo s tými deckami, kto boli ľudia v oblekoch, čo sa stalo predtým atď. S hodnotením by sa dalo ísť ešte nižšie, no dopozeranie nebolo vyložené utrpenie. A hudba boja fajn.

Casino (1995)

Fenomenálne prerozprávanie príbehu legálnych i nelegálnych zárobkov, argumentačných i ručných-stručných útokov, loajálnych i krivých vzťahov... a to všetko v sprievode tých najlepších v danom žánri.

Prometheus (2012)

Je skutočne veľmi ťažké od sci-fi hororu pod taktovkou Ridleyho Scotta nič neočakávať, ono sa to akosi nedá. Prometheus navyše okamžite vtiahne dokonalou atmosférou a vizuálom, pri ktorom som sa chvel od vzrušenia. S krásnou noblesou v sprievode výborných hercov a hudby sa dostaneme na neznámu planétu a show sa môže začať. Približne v polovici však začnú kaziť dojem zbytočné stupiditky typu "prečo to nepohladiť?" atď. (pekne to má v komente zhrnuté Mertax). Prišli však vizuálne orgie, lahôdkový cisársky rez (bol som užasnutý), akčný záver a úplné top vyvrcholenie, ktoré jednoducho žiadneho filmového nadšenca nemôže nechať chladným. Od 3Déčka som si veľa sluboval a opäť to bolo nadarmo. Nech je však Ridleymu prepáčené. Pripravil mi jeden z najlepších kino zážitkov vôbec! P.S.: Nečakajte filozoficko-psychologickú sci-fi sondu naprieč civilizáciami a nečakajte (veľa) votrelcov... a budete to žrať!

Klub rváčů (1999)

Prehľadávať katalóg IKEA a kupovať si veci. Potrebujem gauč, kúpim si gauč. Problém s gaučom mám vyriešený, vlastním gauč. A tá vec vlastní mňa! Palahniukova predloha je mierne chaotická, má však kopu detailov, ktoré vo filme jednoducho nie sú. Sprosto vynechané sprosté špecialitky, ktoré radšej nemenujem. Prvá pol hoďka filmu zbytočne preletí príbehom (polovica knihy) a v nasledujúcej hodine tak trochu nemá o čom. Napriek tomu to filmu svedčí a nebyť Fincherovej maličkosti, nebol by pojem Fight Club tým, čím je. Vytuningovaný záver v sprievode Pixies nadmieru potešil a spokojnosť sa dostavila. "Viem to, pretože to vie Tyler."