Sázka na nejistotu (2015)

"Pravda je jako poezie. A většina lidí na poezii sere."

Muž z Vysokého zámku (2015) (seriál)

The Man in the High Castle je pozoruhodný seriál. Jeho tempo je relativně pomalé, ale příjemně se to sleduje. Kulisa světa, kde Nacisté vyhráli válku, je skvělá, a flashbacky do té doby vždy "okoření každý díl" - co se průběhu týče, nejlepší jsou první dvě série, vyvrcholení seriál dosáhne v druhé sérii, v epizodách 8 - 10. Čím víc sci-fi prvků se pak do seriálů probíjí, tím víc začíná ztrácet na kvalitě. Možná, kdyby se jednalo pouze o politické drama ve světě ovládaném Němci a Japonci, bez odbojové linky, hodnotil bych ještě výš. Takhle s přimhouřením 4*, protože v poslední sérii kvalita hodně zeslábne, a zachraňuje ji jen povedený 9. díl, který následně dementuje příšerné finále, kterého je velká škoda. Ale Rufus Sewell si zde za roli nácka Smitha zaslouží mnoho, mnoho ocenění, jeho charisma je odzbrojující a to že se seriál postupem času čím dál více věnuje jeho postavě jen ukazuje, jak si svým hereckým projevem doslova vybojoval točení děje kolem svojí postavy. 4* a doporučení, minimálně první 2 série jsou krásný výlet do alternativní reality, která mohla nastat, kdyby Spojenci nevybombardovali jednu "neškodně vypadající" továrnu na těžkou vodu v Norsku. "A man is only ever strong as the people around him. The community he serves and the family he is sworn to protect. Whatever strength he has, he draws from them. And for them, he must be prepared to give everything. His life for his blood, or else everything he has done, hase been for nothing. He is nothing."

Wonder Woman (2017)

Wonder Woman možná není tak skvělý film, aby si zasloužil 5*. Spíš určitě není. Má však něco, co jiné filmy nemají. A to je Gal Gadot. Pokud někdy měla nějaká slečna hrát bohyni, tak lepší volba být nemohla. Z herecké stránky je její výkon spíše průměrný, když se přimhouří jedno oko, ale její úsměv je jedna z nejúžasnějších věcí na světě. Každá scéna filmu, kde se objevuje, člověku vykouzlí úsměv na tváři. A vzhledem k tomu že je to její film, objevuje se v něm dost často, aby člověk zůstal s "přiblblým" úsměvem koukat celý film. Kromě toho ji zdatně sekunduje Chris Pine, její origin a Amazonkami je dobře zpracován, nepřáteli jsou mnou oblíbení němečtí souputníci, v tomhle ještě k tomu netradičně z první světové. Film má několik opravdu dobře zpracovaných scén - nakupování v obchodě, či přechod WW přes zemi nikoho. Film celou dobu nevyvolává, že jsou ženy nejsilnější na světě, jednoduše to dokazuje akcemi Diany, a tak se mi to líbí. U ženských superhrdinských filmů jasná jednička to zřejmě nadlouho, Brie si může nechat jen zdát, Gal Gadot nesahá ani po kotníky. Všechno doplňuje vcelku dobrý a epicky znějící soundtrack a příjemné mixování epických momentů s roztomilými. Já nemůžu mít výtek, celý film jsem se bavil, měl jsem se fajn, a do Gal Gadot se téměř platonicky zamiloval. Nač váhat s 5* hvězdami, když to tak je :) .

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

That's not how the Force works. EDIT po dvou dnech: Není potřeba zbytečně dštít špínu na tento film, proč to dělat. Ve zkratce - naprosté znásilnění světa Star Wars jak ho známe, scénář naprosto otřesný, jako uzavření devíti dílů na které se lákalo naprosto neuspokojivé. VII byla kopie, ale byla to ladná, relativně dobře se sledující kopie, kde fungovala chemie postav. V VIII se vše překopalo, děly se podivné dějové veletoče, ale Rian Johnson je šikovný režisér a vizuálně se jednalo o krásnou podívanou. IX nemá nic. Nemá chemii, nemá ani dobrou hudbu (John Williams už bohužel vyčpěl :/), a jsou to podivné omalovánky, některé scény působí podivně rozmazaně, a všechny souboje se odehrávají zásadně ve tmě, aby nebylo nic vidět. Vzhledem k tomu, jak byla trilogie nekonzistentní, Abrams se snaží všechny linky natvrdo natlačit na svou vizi ze VII, kterou mu rozmetal Johnson. Spousta věcí je vysvětlena během tří vteřin, a překopou vše zpět zpátky na Abramsovu vizi. Do půlky film sice nemá ducha SW, ale drží si takové tempo, že člověk věří, že se to ještě může zvednout, ale finále je naprosté pohřbení světa Star Wars jako ho známe, popíráním všeho co je na tom světě tak krásné. Tohle není planá kritika, když film skončil - kdybych se trochu zapřemýšlel, měl bych na krajíčku z toho, co se z mojí milované ságy během 4 let a obzvláště posledního filmu stalo. Zklamání je obrovské a nepochopitelné. Mrzí mě to. 1*, Daisy Ridley tu podle mě hrála nejlépe ze všech dílů.

Le Mans '66 (2019)

Le Mans 66 je mimo Endgame (jiný žánr, je to součást univerzia, atd.) nejlepší film roku 2019. Nevím zda-li je to dobře nebo špatně, ale tenhle film šlape. Není to čistých 5*, je dost možné, že čase se ubere na 4*, protože začátek mi přišel trochu pomalejší a ne tolik "interesting", ale pak se to dost zvedlo a od "rvačky" Kena se Shellbym už nemůžu říct ani popel, to byla stovková jízda jak vyšitá. Závěrečný závod byl možná jedním z nejlepších kusů automobilové kinematografie, který do teď vznikl, stejně jako "Daytona race" před ním. Nebudu už nic říkat a bude se tiše radovat z toho, že i v sezóně 2019 se urodil film, o kterém můžu říct, že byl opravdu, ale opravdu dobrý. Záběr na Kena Millese překonávajícího vlastní rekord s nájezdem na hlavní rovinku v Le Mans, či dovedení tří Fordů do cíle, to byla filmová kráa. "Your dad.." "He was your friend." "Yes." God bless 5* for this flick.

Vice (2018)

Vice je z nějakého nepochopitelného důvodu silně podhodnocený film. Krásně vyobrazuje americkou politiku, člověk se ani nemusí tolik orientovat a film si užije. Trojka Bale - Carell - Rockwell sehrála úchvatné představení, soundtrack je naprostá špička, natočení jednotlivých scén naprostá lahůdka. Hodně lidí si asi myslí, že si McKay hraje na přehnaného intelektuála, se svou přehnanou stylizací, já prostě myslím, že ho to jen baví, a nejedná se rozhodně o snahu potupit diváka, nebo z něj dělat vola, jak se říká. Já zkratka jeho styl zbožňuji - jak v tomto filmu, tak v Big Short, kde už je to trochu složitější. Zkrátka tady není co dodat, ten film je masterpiece. "We dont want a smoking gun to be a mushroom cloud." --- "USA does not torture" "So basically, if USA does it, from definition, it cant be torture."

Yesterday (2019)

Člověk by čekal, že když vezmete tak dobrého režiséra, tak skvělého scénáristu, jednu z nejkrásnějších a nejtalentovanějších hereček současnosti, za podpory Beatles, vznikne jeden z nejlepších romantických filmů všech dob. A nebo taky ne. Když filmu pomáhá veličina zvaná Ed Sheeran, kterou zrovna nemiluji, tak je jasné, že film dělá něco špatně. A co dělá film špatně? Lásku hlavních představitelů. Kde je chemie? Kde je? Chci říct, motiv skvělý, máte skvělé písničky, ta premisa je dobrá, ale .. Osobně shledávám problém v Himeshi Patelovi, protože - nikdy jsem ani nevěřil že by bylo možné, aby s někým jako je Lily James nešla udělat ve filmu romantická chemie, ale tomuhle týpkovi se to podařilo. A když to má být romantický film, tak je to trochu problém. 1* za Beatles a Sheerana + setkání u domku :)) a 2* za Lily James.

Lví král (2019)

Lví král je výborná pohádka. A protože tohle je hraná kopie Lvího krále, kde nejsou emoce, půlka lvů je stejná a přibyl hovnivál co válí kousek chlupu, zachraňuje to základní kostra příběhu. A ta vždy na 3* stačí. Na co psát hlášky, když je to tak otrocká kopie. PS: Beyónce zpívá výborně a ten kdo nahradil chorál při Simbově návratu za tu popovou pitominu, by měl dostat zlatou malinu za nejstupidnější rozhodnutí roku 2019.

Rychle a zběsile (2001)

Je skutečně otázkou, jestli si první díl Rychle a zběsile získal oblibu pleškou Naturalu 95 nebo absolutním neherectvím Paula Walkera. Ale víte co, jsou tam auta. A brokovnice. Brokovnice v náklaďáku. A sem tam se tam zapne nitro, člověk si trochu vzpomene na Need for speed underground 2. Film, po kterém určitě nechcete vidět dvojku, určitě ne trojku, zcela jistě ne čtyřku ... a zcela jistě ne spin-off Hops a Šups. 3* s odřeným výfukem.

Joker (2019)

Špatně se popisuje, co mi na Jokerovi vlastně vadí, ale nějak to zkusím. Zaprvé - toto není origin Jokera. Toto je origin šíleného psychopata, který zabije 6 lidí a postaví se na taxík. Celá spojitost s rodinou Wayneů nebo Jokerem jako postavou je úplně zbytečná, jedná se o stejný přerod postavy, jaký prodělala postava Michaela Douglase ve filmu od Joela Schumachera (na jméno si nevzpomenu, ale nakvašený řidič tam na začátků vystoupí z auta a postupně je čím dál víc zuřivější, až začne zabíjet lidi, a víc lidí - zkrátka Joker, akorát se nepotřeboval zaštiťovat velkou značkou, aby udělal profit). Chci říct - řekněme že žije blázen v Praze, kterému se stane opravdu hodně špatných věcí, je naštvaný na pana primátora Hřiba, že nerozumí chudým (i když to na Prahu moc nesedí, zdravím bohatý regione ;)) a nakonec by šel do otázek Václava Moravce a udělal to co Joker. Je snad takovej Pražák Joker? Och, ovšem, není. Jenže kdyby se film jmenoval "Bláznivý Pražák" moc lidí na to do kina nepůjde, že. Druhá věc, a ta mi vadí nejvíc, je to jak je v tomto filmu vyobrazeno násilí. Nedokážu to explicitně vyjádřit, ale něco na tom je tak strašně špatně a tak strašně zvrácené, že se to nedá popsat. Viděl jsem už pár hororů, i když je nenávidím, viděl jsem i nějaký nechuťárny (ahoj GoTko, see ya), ale nic mě neznechutilo tak jako Joker. Možná je to tím, jak je to všechno nasnímáno, skoro každá smrt musí mít přiblížení jak kdyby šlo o něco uměleckého, každé zabití většinou s sebou nese to, že Joker ještě přijde k mrtvole a nasype do ní x dalších nábojů, nestačí záběr na to jak dusí matku a střih - ne, musí to tam 30 vteřin být, jak ji dusí, a pak začne hrát osvobozující hudba .. Něco na tom je tak špatně, tak hrozně špatně, že nejsem schopen tomuto filmu dát víc hvězd než dávám. Nejde o to že by smrti byly něco, na co se nedá koukat (snad kromě vraždy nůžkami, ta je docela fujtajbl), ale .. Nechci se řadit k té pitomé kontroverzi, že Joker oslavuje násilí, to ne, nejsme tu v USA a neřešíme každý prd jako násilný čin, ale .. to jakým způsobem jsou zde zobrazeny vraždy a následné pojetí filmu z obrazového i hudebního hlediska je něco, co mnou prostě otřáslo a nedokážu popsat proč. A dá se namítat, že je to prostě Joker, takový má Joker být, to k němu patří. Jenže to není to - tohle není Joker. Joker byl v Temném rytíři. Byl to šílenec, co snil o chaosu a taky dělal hrozné věci, ale působilo to tak .. působilo to jinak. To co jsem viděl včera nebyl Joker. To byla balada o bláznovi s poruchou, co zastřelil nebo ubodal několik lidí a do toho hrála nevhodně proložená hudba. 1* pro Phoenixe, klidně ten smích předveď i na Oscarovi, až ho dostaneš, a 1* pro hezkou Zazie Beetz a jako vždy sympatického de Nira. Zbytek filmu se může jít bodnout. Je mi líto - a tohle není planý hate, nedělám to, abych tomuhle filmu kazil hodnocení - prostě se mi opravdu nelíbil.