Avengers (2012)

Avengers završili fázi 1 - a završili ji se ctí. Bruce Banner vyměnil představitele - díky bohu, Mark Ruffalo je skvělý - a do týmovky se nám propracoval Iron Man, který si po svém díle určitě musel spravovat reputaci, Kapitán, jehož origin je moje srdcovka, básnicky laděný Thor, Scarlett "úplý všechno, aby šlo vidět něco jinýho než moje neschopnost hrát", Hawkeye (k tomu se ani nedá nic říct), no a občas zdatně sekunduje Nick Fury s mesié Hillovou. Proti nim stojí herecký koncert Toma Hiddlestona, jehož Loki se stal pro fanoušky srdcovou záležitostí (teda .. pro některé). Premisa filmu je dobrá, příběh také kvalitní, to že se Hawkeye přidá k Lokimu dá jeho charakteru aspoň na chvíli nějakou šťávu, chemie mezi charaktery funguje - např. střety Thor vs. Hulk, Kapitán a Iron Man, obecně celá názorová výměna u žezla. A film zároveň srší vtipem "Myslel jsem že jeho křestní jméno je Agent." "Je to můj bratr." "Za dva dny zabil 70 lidí." "Je adoptovaný." Zkrátka pokud chce někdo vidět velmi kvalitní superhrdinskou týmovku, kde hrají dobří herci v elastických kostýmech a s kladivem a lukem se pošťuchují kdo z nich je větší klacek, za doprovodu ucha lahodící Avengers znělky - tenhle film to splňuje vše. Jeho negativem je to, že Joss Whedon tehdy frnkl na trend "naklánění kamery je cool shit", takže velká část scén je natočená tímto stylem - dělal to už Kenneth Branagh v Thorovi a stojí to za starou belu, člověk má pořád pocit jak kdyby musel naklánět hlavu. No, a závěrečné finále je samozřejmě poněkud přeplácané. Ale je to zábava - Hellicarier stoupá na 4* řediteli Fury! "Toto je zcela mimo tvé chápání, kovový muži." "Hrajete tu Shakeaspeara? Ví Vaše matka, že halíte se v její závěs?"

Iron Man 2 (2010)

Iron Man 2 je bubákem Marvel filmů. Vždycky vyleze do pole kde jsou jeho kamarádi, kteří jsou fakt skvěli, a on je začne strašit a zažene na ústup. Tento film je hodně, hodně špatný. Jak vidno, zde je hlásáno "..slibuje intenzivní zážitek.." - pokud za intenzivní zážitek někdo považuje půl hodinové závěrečné létání obleků, tak se asi vyžívá v nudě. Přitom nemuselo být tak špatně! Máme tu slibný začátek - Tony nehorázným způsobem vytrollí sněmovní komisi, užívá si života, sledujeme jeho závodění na formulích, a do toho leze úlisný Justin Hammer, který je svou nešikovnou snahu se všude vecpat k smíchu. No, a pak to přijde. Zde je přehled věcí, které jste Iron Mana nikdy neviděli dělat, a ani jste nechtěli, a přesto je uvidíte ! - 1) Rozstřelování melounů 2) Prodej obrazů 3) Čurání do obleku 4) Prohlížení fotek Scarlett Johansson ve spodním prádle 5) Alkoholické problémy 6) Rozvážení modelů velkých Expo v autě 7) Nakupování jahod a jejich vyhazování do koše 8) Vytváření nového prvku za pomoci trubky, štítu kapitána Ameriky a obřího klíče 9) Snaha o vtipkování s agentem Coulsonem 10) Jezení donutů na střeše obchodu. Tento přehled sám o sobě je ukázkou toho, co potápí prostřední část filmu. Protože ta první část je dobrá! Proto jsou tu dvě hvězdy. Pak přijde ještě skvělý nástup kopií Iron Man suits, které vytvořil Hammer, a pak následuje CGI nudný bordel, při kterém si uvědomíte věci, které jste nikdy v Iron Man filmu vidět nechtěli, a přesto je vidíte! 1) Záporák s biči 2) Záporák chce papouška 3) Hromada dronů proti Iron Manovi a Rhodesovi v botanické zahradě! 4) Hromada dronů ničí obří budovy expa .. no, a tak dále. Iron Man 2 je tragickým selháním scénáře, který se ve druhé třetině rozpadl jako domeček z karet a někdo ho pak při pokusu usměrnit rozfoukal do všech stran. Soundtrack to nezachrání, herecké výkony RDJ a Sama Rockewella z části ano. 2*, ať nežeru - a při příštím marathonu už se opět těším až tuto PECKU oko mé popatří. "I did you a big favor! I have sucesfully privatized world peace!"

Iron Man (2008)

Iron Man 1 byl doslova Apollem 11 pro Marvel univerzium, vše odpálil, vše začal. To bylo před 11 lety. Dnes už víme, že toto univerzium je fenomenální úspěch, při kterém stačí natočit kraťas jak si Black Panther ve Wakandě uprdl, a vyděláte miliony. Tehdy to tak ale nebylo, a myslím, že to ani nikdo neočekával (zde se hodí pozastavit nad tím, že MCU nepotopil následně otřesný Hulk). Co říci k Iron Manovi? Robert. Downey. Junior. - jeho charisma a schopnosti hrát dělají víc jak půlku těch 4 hvězd, co jsem sem napšoukl. Záporák v podání Jeffa Bridgese patří k tomu lepšímu, co chabá eskadra s krycím označením "Suicide Squar Marvelu - záporáci" nabídla a navíc vypadá hustě s doutníkem na Segwayi! No. A to se vyplatí? Dále je tu rozkošná Pepper, která zde ještě k Tonymu dvakrát neladí (ono obecně jejich vztah fungoval až později lépe), no a je tu Tonyho kamarád Rhodes, který .. je tu mnohem lepší než následující pan herec, co se role chopil. Jenže protože Terence Howard je idiot, co si myslí že mu patří půl vesmíru a tři hvězdokupy k tomu, tak už jsme ho znovu nedostali, a dobře mu tak! Měl být skromnej. Každopádně, dále Iron Mana drží dobrý soundtrack - fajn mix instrumentálu a rockové hudby, velice dobře zpracovaný únik z jeskyně a hlavně skvělá ukázka sestavování obleku, což už později nebylo u Marvelu zvykem (pro srovnání - zde Iron Man stráví x týdnů jen vymýšlením a pilováním detailů, zatímco Black Panther dojde, aby jeho sestřička řekla "Tož tu máš nový oblek frajáre" a je hotovsson). Obecně se jedná o moc fajn film na odpoledne, večer, a i ráno (pokud máte dvě hodiny čas) a rozhodně patří k tomu lepšímu, co nám MCU nadělilo. 4 * - Downey, Howard, hudba, sestavování obleku, dobrý záporák. Dnešním citátem bude dnes již legendární český překlad : "Pane, jste Železník?" "Pravdou je ... že jsem Železný muž!"

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Battlestar Galactica. Poslední měsíc a půl se tyto dvě slova linuly mým každodenním sledováním seriálové tvorby. Až tak moc, že odstavily jak Star Trek : Discovery, tak Orville, druhou sérii. Rozstřílená a rozdrcená herka Galactica si mě získala a nemohl se jí pustit. Zde je nutné varovat, že komentář bude obsahovat spoilery ---- Celý děj seriálu se odehrává poté, co lidstvem vyvinutá umělá inteligence (Cyloni), spustili jaderný útok na 12 lidských kolonií. Masový holokaust téměř vyhladil lidstvo, ovšem 50 000 přeživších zůstalo na Galactice a k ní připojené flotile složené z civilních lodí. Galactica, stará kraksna, pod velením stejně staré kraksny, komandéra Adamy, tak dostává do rukou osud celého lidstva. Celá flotila se nakonec vydává hledat legendu z Pýthiiných pověstí - planetu Zemi, kam se po exodusu uchýlil kdysi slavný 13. kmen, jenž sídlil na planetě Kobol. Jak hodnotit jednotlivé série? SÉRIE 1 - 75 % = děj se rozjíždí, postavy mají podivné motivace a většina charakterů jen těžko zaujme, nikdo není vyloženě sympatický. První díly ale dokážou udržet pozornost díky bezprostřednímu nebezpeční cylonského útoku a další díky dílům věnujícím se základním potřebám flotily a mnou oblíbené politice. Po této sérii se mi vyprofilovaly oblíbené charaktery - komandér Adama, jeho XO Saul Tigh, Lee Adama, prezidentka Roslinová a někdy šéf Tyroll spolu s Sharon (cylonem) - Balthara ani Capricu jsem si neoblíbil, ale bavilo mě sledovat jejich osud. Tuto sérii potápí hlavně dost nudných pasáží, navíc někdy i dost "ochotnicky" zahraných. SÉRIE 2 - po velmi dobrém závěru první série přichází ve druhé skvělý ještě lepší nástup - flotila se rozpadá a po poranění Adamy přebírá vedení Tigh, což patří k nejlepším okamžikům seriálu - jeho hloupost ve velení je neskutečně zábavné sledovat skoro škoda, že se Adama probral tak brzo. Dále přiletí Battlestar Pegasus, což ještě více umocní skvělý zážitek z této série, osobně to považuji za nejsilnější část seriálu, spolu s koncem této série a začátkem třetí. Celá tato série je výtečná, kromě pár dílům věnovaným hnoji - jako je nahánění jednoho cylonského raideru, to mě fakt moc nezajímá. 88 %. SÉRIE 3 - po epickém konci druhé série s vyloděním Cylonů na Nové Caprice přijde i můj nejoblíbenější okamžik vůbec - admirál Adama skočí s lodí v nejúžasnějším manévru, co jsem kdy ve sci-fi viděl. Při téhle scéně jsem se rozhodl, že nehledě na okolnosti, tenhle seriál s pětihvězdou skončí. Pak když se můj oblíbenec Lee Adama stane prezidentem a admirál s prezidentkou to dají dohromady, k čemuž se objeví oblíbený cylon Cavill, no prostě, mňamity papity, třešnička na dortu! Jo, a - některý díly jsou opět extrémní výplňová nuda. 85 % SÉRIE 4 - čtvrtá série všechno převrací vzhůru nohama, a ne vždy to dělá dobře - odhalení finální pětice je kravina mířená na šok, stejně jako spojení Cylonů a lidi - zbytečné. Každopádně opět - skvělé momenty jako přílet k "fejkové" Zemi, či přílet k té skutečné, poslední skok a loučení se se starou dámou Galacticou, či úmrtí prezidentky .. finále jsem tvůrcům sežral. To nic nemění na tom že to byla asi nejslabší a nejpodivnější série. 75 %. Celkově si Galactica svých 5* zaslouží. Postavy jsou zajímavé, měnící se, hlavně vojenští důstojníci a prezidentka - radost je sledovat. A ten soundtrack!!! Bear McReary je největší seriálový soundtrackový pán, jež spatřil světlo světa. Zkrátka. Galactica byla parádní jízda. SO SAY WE ALL! 5*

Mamma Mia! Here We Go Again (2018)

Jak jsem poznal řecký ostrov, aneb, jak praví oficiální text filmu "dostanete hned dva příběhy v jednom!" No, tak tomu říkám pecka. Mamma Mia 2 je horší než jednička, o tom se dá jen těžko pochybovat. Film ladí na smutnější notu, vtípky se mihnou jen občas a dost často se pomrkává na diváky (Jujky, tohle se přece stalo i v jedničce!). Někdo opět přesvědčil Pierce, mého oblíbence, že zpívat je dobrý nápad a dokonce ho pustili k pomalejší verzi S.O.S, ale co by člověk svému idolu neodpustil (poskakování s pupkem v ABBA oblečku na konci už je popravdě dost na hraně i pro zavilého fanouška charismatického Ira). Celé obsazení jinak funguje docela dobře, co taky čekat od klasik alá Firth nebo Skarsgard. Kdo však film ovládl, a to dost nečekaně, je Lily James, která je jednoduše okouzlující! Nejenže je krásná, ale i dobře zpívá, působí mile a části s ní jsou prostě jedna radost, i když se kolem ní občas motají její dvě otravné kamarádky. Povedl se i výběr mladších mužských představitelů. Písničky se musely nabírat ze slabšího soudku a doplňovat již klasikami z prvního dílu, takže vrcholem se stalo Knowing me, knowing you a příjezd Harryho a spol. za Dancing Queen, přičemž to završuje velmi dobře My love, my life. Obsazení Cher bylo dobré jen do té doby, dokud byla ve vrtulníku (ten vrtulník byl totiž cool). Celkově se jedná o kvalitní tři hvězdy - 1* za písničky ABBY, to se asi úplně neomrzí, druhá * za výběr představitelů a Pierce Brosnana, a třetí dostává samotná Lily James.

Zrodila se hvězda (2018)

SPOILERY ARE COMING FROM RIGHT SIDE, SIR! Nuže, Star is Born je "jedna z dalších romanťáren", kterou ale okořeňuje skvěle civilní herectví a výborný zpěv Lady Gaga, ve spojení s Bradley Cooperem, kterýmu bych sežral i to, že kromě hraní na kytaru a zpěvu a režírování se zvládne ještě naučit sekat dřevo na cirkulárce a stát se běžcem na olympiádě, protože ten týpek je vážně všeuměl. Kromě nich se tu mihne "kovboj" z Big Lebowskiho, Sam Elliot, nebo třeba v naprosto krátké ukázečce Alec Baldwin. Abych se rovnou zbavil jediné věci co brání filmu v pěti hvězdách. Jsou pasáže, u kterých jsem třeba moc nevnímal, protože mi nepřišly tak .. zajímavé? Nevím jak to říci, ale například v první polovině, při návštěvě baru a obchoďáku, to bylo v pořádku, ale můj pohled byl "normální romantika, proč z toho dělat něco víc?" Pak vpadla scéna se Shallow, a najednou bych filmu hodil 5 hvězd. Pak i prvotnímu romantickému vzplanutí, protože se na to krásně dívalo, Bradley a Gaga chemii mají - pak přišla slabší část, ve které jsme dokola sledovali linii "Miluji tě-Woopsie, ožral jsem se-trapas-stejně se milujeme", a zároveň dochází k proměněně vizáže Ali, se kterou souvisí pokles kvality písniček - popík prostě do tohoto filmu plného citlivých písní neseděl. Taky trochu škodí to, že člověk nepocítí žádnou vážnou vztahovou krizi mezi postavami - jejich hádka ve vaně by se v normálním světě rovnala hádce o to co bude na snídani, protože oba herci si evidentně nedokázali do očí "ubližovat", což ale chápu. Film však naprosto rozbíjí mé hodnocení na závěr, kdy dojde k šokující události, kterou bych byť ji měl čekat, tak se tak nestalo. Od té chvíle až do závěrečné písně Lady Gaga, těch 10 minut, se jedná o naprostý masterpiece. Vlastně je nutné položit si otázku, co člověk od romantického filmu se smutným koncem očekává. Měl by cítit že to mezi hlavními postavami klape, že se něco takového může stát. Závěr by ho měl dojmout, nejlépe rozbrečet. A měl by postavám fandit. A to vše se stalo u mě. Nebýt těch výtek, které jsem zmínil, a jsou opravdu drobné, ve srovnání s tím jak se mi film líbil, bych šel i na 5*. Takhle zůstávám na čtyřech a Shallow i přes jeho nynější popularitu v rádiu znovu zapínám a užívám si :-). Více takovýchto filmů, a ať Bradley Cooper šajní dál se svým talentem.

Captain Marvel (2019)

"SPOILERY INCOMING" Amatérská punkerka a malovačka obleků Brie Larson alias Captain Mar-Vell (#originálníjméno) dostala svůj průměrný origin a můžeme vyrazit na Endgame! Ne, zas taková tragédie se nekoná, Captain Marvel je normální Marvelovka, kterou ale netahá ani tak hlavní protagonistka (která vlastně zahrává pořádně jen "cute" výrazy a dál se moc nedostane), jako spíš "Joseph Nicholas Fury", jemuž "děti budou taky říkat Fury :-)" a charisma Juda Lawa - můj oblíbenec Ben Mendelsohn se tu tentokrát jen mihne, bohužel. Co vidím jako klady Marvelky? Nuže, celý počátek SHIELDU a s ním spojených postav, dále se mi líbilo ztvárnění domovské planety Kree Haly, i s vedoucí umělou inteligencí, jakožto i filozofie rasy Kree. Zajímavé bylo prohození rolí Skrullů, to oceňuji a překvapilo mě to. No. Tak to bych měl. Teď k těm negativům - chtěl bych stručně, ale .. vlastně nechtěl. Film nemá duši. Chyběl mi emocionální moment, při kterém bych pocítil smutek, nebo radost, že by se hlavní hrdince něco podařilo. Nepřišlo mi, že bych z Brie cítil superhrdinskou pózu a je možná prvním hrdinou Marvelu - po doktoru Strangeovi - který mě ve své sólovce asi ani moc nezaujmul. Některé věci jako barvení oblečku či vznik jejího jména mě dost iritovaly, v to nepočítám závěrečný přesílený rakeťácký power-up, kdy se ukázalo že s novými schopnostmi je v podstatě nezastavitelná jak hurikán Katrina. Ve chvíli kdy Marvelka odpálila Judu Lawovi stíhačku svojí sílou a poslala ho až na Hallu, nebo skočila na konci hyperprostorem, už jsem byl trochu vyveden z míry. Nevím, asi nejsem schopen akceptovat tak neskutečný level síly u jedné postavy. Na to dojela i závěrečná akce, která byla vlastně bezpředmětná. Kdyby paní punkerka chtěla, mohla rozmlátit celý vesmír na místě. Uf, tohle bylo hodně kritické. Jo a mimochodem - soundtrack jsem v podstatě neslyšel, ale to ani o Pinaru Toprakovi (soundtrackář), takže možná chyba na mé straně? Zkrátka - Hlavní hrdinka, jež mi není dvakrát sympatická, obklopená příjemnými charismatickými herci v dvouhodinové devadesátkové ódě. Kdyby byl celý film jen road trip s Nickem Furym, asi by ho 5* neminulo, protože ti dva si spolu prostě sedí. 3* ať nežeru, salute kapitánko a uvidíme - třeba si mě v Endgame získáš. PS: Pocta Stanu Lee perfektní.

Star Trek: Discovery - Světlo a stíny (2019) (epizoda)

Zdravím klasickou trojici Master, Phoenix, Cypher. No, škoda že do té time hole (oh, to zní tak drsně když se před to dá "time" - joke of this century) neskočila Tilly a nezmizela. Stamets mohl taky, jeho houbičkovský ex machiny alá "všechno to vidím dokonale a každý problém vyřeším" už jsou velmi otravné. Opět nejvíc vládne charismatický Pike, kterému bohužel podkopávají nohy scénáristi, takže z něj musí udělat chudáčka, který má trauma z toho že nebojoval, a pak si ještě musí vlezdoprdelčit s Tylerem, jehož bradka už se může směle postavit do řady za Tilly, Culberta a Stametse. Burnhamová a Spock - to byla nuda, k tomu není co říct. Dávám dvě krásné hvězdičky, jednu za Pika a druhou za ty time efekty a opět krásnou upoutávku na další díl, takže pevně věřím, že to bude zase krásně domrvené. Nuďte se dlouho a blaze.

The Orville - Identita, část druhá (2019) (epizoda)

A jsme opět tady, jako každý čtvrtek - je tady Váš Orville se svou hvězdnou posádkou! Dvojdíl Identity právě vytyčil novou laťku pro nejlepší epizodu Orvillu. Dávám dvakrát pět hvězd, protože v rámci seriálu se jedná o nadprůměrné díly, a to je nutné ocenit. Musím říct že způsob řešení "Isaac ex machina" už mě měl trošku nahnutého ke čtyřem hvězdám, protože tyhle jednočlenné hrdinské "veletoče" moc nemusím, ale naopak mě potěšilo, že se Kayloni dostali až k Zemi a nebyli nějakým zázrakem zastaveni už po cestě, takže se to vyvážilo. Málo doktorky, hodně lodí, zajímavý příběh a Krills to the rescue? Nevím co více si od Orvillu přát. Jedeme dál!