Rychle a zběsile (2001)

Je skutečně otázkou, jestli si první díl Rychle a zběsile získal oblibu pleškou Naturalu 95 nebo absolutním neherectvím Paula Walkera. Ale víte co, jsou tam auta. A brokovnice. Brokovnice v náklaďáku. A sem tam se tam zapne nitro, člověk si trochu vzpomene na Need for speed underground 2. Film, po kterém určitě nechcete vidět dvojku, určitě ne trojku, zcela jistě ne čtyřku ... a zcela jistě ne spin-off Hops a Šups. 3* s odřeným výfukem.

Joker (2019)

Špatně se popisuje, co mi na Jokerovi vlastně vadí, ale nějak to zkusím. Zaprvé - toto není origin Jokera. Toto je origin šíleného psychopata, který zabije 6 lidí a postaví se na taxík. Celá spojitost s rodinou Wayneů nebo Jokerem jako postavou je úplně zbytečná, jedná se o stejný přerod postavy, jaký prodělala postava Michaela Douglase ve filmu od Joela Schumachera (na jméno si nevzpomenu, ale nakvašený řidič tam na začátků vystoupí z auta a postupně je čím dál víc zuřivější, až začne zabíjet lidi, a víc lidí - zkrátka Joker, akorát se nepotřeboval zaštiťovat velkou značkou, aby udělal profit). Chci říct - řekněme že žije blázen v Praze, kterému se stane opravdu hodně špatných věcí, je naštvaný na pana primátora Hřiba, že nerozumí chudým (i když to na Prahu moc nesedí, zdravím bohatý regione ;)) a nakonec by šel do otázek Václava Moravce a udělal to co Joker. Je snad takovej Pražák Joker? Och, ovšem, není. Jenže kdyby se film jmenoval "Bláznivý Pražák" moc lidí na to do kina nepůjde, že. Druhá věc, a ta mi vadí nejvíc, je to jak je v tomto filmu vyobrazeno násilí. Nedokážu to explicitně vyjádřit, ale něco na tom je tak strašně špatně a tak strašně zvrácené, že se to nedá popsat. Viděl jsem už pár hororů, i když je nenávidím, viděl jsem i nějaký nechuťárny (ahoj GoTko, see ya), ale nic mě neznechutilo tak jako Joker. Možná je to tím, jak je to všechno nasnímáno, skoro každá smrt musí mít přiblížení jak kdyby šlo o něco uměleckého, každé zabití většinou s sebou nese to, že Joker ještě přijde k mrtvole a nasype do ní x dalších nábojů, nestačí záběr na to jak dusí matku a střih - ne, musí to tam 30 vteřin být, jak ji dusí, a pak začne hrát osvobozující hudba .. Něco na tom je tak špatně, tak hrozně špatně, že nejsem schopen tomuto filmu dát víc hvězd než dávám. Nejde o to že by smrti byly něco, na co se nedá koukat (snad kromě vraždy nůžkami, ta je docela fujtajbl), ale .. Nechci se řadit k té pitomé kontroverzi, že Joker oslavuje násilí, to ne, nejsme tu v USA a neřešíme každý prd jako násilný čin, ale .. to jakým způsobem jsou zde zobrazeny vraždy a následné pojetí filmu z obrazového i hudebního hlediska je něco, co mnou prostě otřáslo a nedokážu popsat proč. A dá se namítat, že je to prostě Joker, takový má Joker být, to k němu patří. Jenže to není to - tohle není Joker. Joker byl v Temném rytíři. Byl to šílenec, co snil o chaosu a taky dělal hrozné věci, ale působilo to tak .. působilo to jinak. To co jsem viděl včera nebyl Joker. To byla balada o bláznovi s poruchou, co zastřelil nebo ubodal několik lidí a do toho hrála nevhodně proložená hudba. 1* pro Phoenixe, klidně ten smích předveď i na Oscarovi, až ho dostaneš, a 1* pro hezkou Zazie Beetz a jako vždy sympatického de Nira. Zbytek filmu se může jít bodnout. Je mi líto - a tohle není planý hate, nedělám to, abych tomuhle filmu kazil hodnocení - prostě se mi opravdu nelíbil.

Kancl - Školení bezpečnosti práce (2007) (epizoda)

1000. hodnocení na této databázi. Měl to být film, ale lepší než nic - 4* za nadprůměrně kvalitní díl The Office "Dwight, you ignorant slut!"

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (2019)

Mám rád Jason Stathama, Vanessa Kirby byla úžasná, mám rád Idrise Elbu, a "Rocka" vidím taky rád. Ty všechny mám rád, a stejně mě tento film nevzal. V první čtvrtině film fachá relativně dobře, ale postupně se začne utápět v ne moc zajímavém ději, podivných přesunech a špatném mixu momentů. Camea Harta ani Reynoldse nebyla vtipná, ani nedávala smysl. A když už mám film, kde chlap drží rukou na řetězu vrtulník, nemůžu pak čekat že bude diváka zajímat scéna, jak si 3 minuty vylívá srdce s bratrem o zradě rodiny. Miluju přepálenou akci, ale musí dobře vypadat - Leitch to předvedl v Deadpoolovi 2, ale tady místo tvořivosti použil monstróznost a vynechal svůj smysl pro detail. Soundtrack nula, kromě úvodní písničky, již jednou použité v X-Menech (Budoucí minulost). Film je zkrátka po trailerech těžkým zklamáním. V podstatě dal co trailery slibovaly, ale podal to opravdu špatně. A "Rock" se Stathamem mají chemii jen ve scénách, kdy to po nich vynuceně nepožaduje scénář, což tak rozhodně být nemá. Oceňuji první čtvrtinu, docela dobré herecké výkony v jistých částech, a těch několik scén, kdy jsem se pochcal smíchy (Shaw mlátící chlapa hlavicí od sprchy, Shaw střílející ve flipu z buginy na dron, Dwayne Johnson a banda Samoanů provádějících rituální tanec a mlátící geneticky upravenou armádu palicemi, Hobbs držící helikoptéru na řetěze) a hlavně Vanessu Kirby, která je nejenom krásná, ale měla chemii s každým na plátně. Úžasná herečka, víc akčních rolí pro ni. 2*

Hunger Games (2012)

První a nejlepší. Jednička Hunger Games vytváří nejlepší tísnivou atmosféru ze všech tří filmů, musím se přiznat, že o hlavní hrdinku jsem měl téměř celý film obavy, a dokonce jsem se přistihl jak fandím jí a Peetovi, a to bych obecně tuto "teen romanťárnu" okamžitě vyřadil ze seznamu něčeho co chci vidět. Film na mě udělal dojem právě ztvárněním postapokalyptického světa s podivným zřízením, a samotnou myšlenkou Hunger Games. Jennifer Lawrence jsem před touto trilogií (poslední film dělený na dvě části počítám jako jeden) naprosto nesnášel, ale nakonec ji považuji za docela kvalitní herečku. Ostatní herečtí kolegové, ať už mladší nebo starší, rozhodně nestáli kolem jako křoví (kromě Liama Hemswortha, ale to není žádné překvapení) a také se činili. I přesto že bych to nečekal, film si zapamatuji jako velice silný zážitek - od zobrazení života v 12 distriktu, přes přehlídku splátců, jejich hodnocení, až po samotné vyvrcholení a to hlavní parádu Hunger Games. Co se série jako takové týče, tento film pro mě stojí nejvýš kvůli tomu, že má nejzajímavější boj z hlediska dramatu - děti proti dětem, lidé proti lidem, co prostě musí - ve dvojce se bojuje spíše proti aréně a ve III se bojuje .. tam se spíš natáčí. Proto tento film ční nad ostatními ze série. No, a co vytknout? Tu strašnou roztřesenou kameru!!! Pane kameramane, když natáčíte, trošku si tu ruku držte for gods sake. To je jediná výtka. 5*, velice překvapivých. "Takže vy máte rád outsidera." "Každý je má přece rád!" "Já ne." ------- "Válka. Strašlivá válka. Vdovy, sirotci, děti bez matek. To vzpoura otřásala naší zemí! Třináct krajů se vzbouřilo proti zemi, která je živila, milovala, chránila. Bratr se obrátil proti bratru, až nezůstalo nic. A pak přišel mír (lol). Těžce vydobytý mír. A lidé znovuu povstali z popela a zrodila se nová epocha." ----- "Co to sakra bylo?! Všem tady vytrubuješ že mě miluješ, ale se mnou vůbec nemluvíš?! Takhle chceš hrát, co? Začneme hned teď!"

Avengers: Endgame (2019)

Avengers:Endgame jsou událostí desetiletí. Je to završení všeho, co MCU celou dobu vytvářelo. (SPOILERY) Když se v závěrečném klimaxu sejdou všichni hrdinové do jedné řady a Kapitán s Thorovým kladivem v ruce pronese "Avengers Assemble", pravděpodobně se jedná o jeden z nejúžasnějších zážitků, který jsem v kině kdy zažil. Winter Soldier byl konečně překonán. Endgame je pro mě doopravdy největší marvelovskou hrou, nejzábavnější, nejdramatičtější a nejúžasnější. Po GOTG II také jediná Marvelovka, která mě dokázala rozbrečet, a to něco říká. Toto je ten film, po němž člověk může ještě dlouho hrdě vzpomínat a říkat: "Byl jsem u toho." Nebudu psát do komentáře žádná negativa. Prostě obří respekt tvůrcům, postavám, hercům, všem co se na tom podíleli. Sága je dokonána. ---------- " I knew it! " - "Avengers Assemble!" - "Hail Hydra!"

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

K dnešnímu datu (6.4.2019) nejlepší sólovka Marvelu a zároveň nejlepší film. Kapitán je v týmovkách za takového old school maníka, do kterého si každý rýpne, ale ve svých sólovkách je to drsný týpek, který umí používat i USB (V Avengers to vypadalo, že šatník má ze čtyřicátek a technologické znalosti na úrovni walkmanů). Hodně prostoru zde dostává Samuel Jackson jako Nick Fury, a to je jen dobře - spolu se svým skvěle klimatizovaným autem se stane činitelem jedné z nejlepších akčních scén Marvelu. A tím se dostáváme k obrovské přednosti tohoto filmu. Skvělá. Fyzická. Akce. Bratři Russovi věděli co chtějí a souboje jeden na jednoho je radost sledovat (hlavně ten Bucky vs. Captain u dálnice) - i ostatní akční sekvence se povedly, včetně finále, které je sice jako vždy přemrštěné, ale působí velmi dobře a ne nereálně. Kapitánovi asistují ještě Black Widow (zde docela snesitelná) a naprosto epický Falcon!!! Tento charakter mě z postav co nic nedokážou baví nejvíc a War Machine se ve srovnání s ním může jít vycpat. Soundtrack má skvělý tajemný podtón, který jen symbolizuje jinak epického záporáka filmu, Wintera Soldiera (dokud si nesundá masku). Chemie mezi postavami funguje, akce funguje, humor funguje a příběh - díky jednomu obřímu plottwistu příběh funguje nejlépe ze všech Marvel filmů. 5* a god bless tento film. PS: Nejlepší superhrdinské přistání je v tomto filmu - když kapitán štítem sundá stíhačku SHIELDU a pak dopadne! OH YEAH! "Jen bych chtěl říct Kapitáne, že to není osobní!" "Mně to připadá dost osobní." ---- "To se mám bát že mě shodíš ze střechy? Tohle není tvůj styl, Rogersi." "Máš pravdu, můj ne. Její jo." --- "On your left!"

Strážci Galaxie (2014)

Zlý lord Ronanosaurus se vydal se svou geometrickou lodí a obřím kladivem zabít všechno a všechny v honu za smrtonosnou fialovou kouličkou. Do cesty se mu postaví ohromně vtipná posádka ztepilých pirátů, kteří se nebojí prohodit nějáký ten tupý vtípek, jenž spasí galaxii. Vezmu to rychle - GOTG jsou oblíbenci mnoha Marvel fanoušků, protože spojují mix vtipu, akce, normálnosti a tuposti. Je to příjemný mix a například při útěku z vězení to funguje. Jenže film pak tak nějak ztratí na drajvu, při výpravě za collectorem je to vážně jen nudná rubačka, stejně jako prvních 30 minut, které jsou taky takové nijaké. Charaktery jsou fajn, ale mnohem víc mě bavily ve dvojce. Hudba - soundtrack stojí za 58 haléřů, ale písničky z 70. a začátku 80. let jsou klasa klas. Já ani nevím co ke Strážcům říct. Tenhle film je prostě takovou výjimkou - hodně lidí ho má rádo, ale mě z nepochopitelných důvodů nebaví - zatímco druhý díl Strážců mám velmi rád. Je to podivné. Hodně silné dvě hvězdy. "I only ask, that you take this matter seriously." "The only thing I do not take seriously, is you, boy."

Iron Man 3 (2013)

Završení trilogie oblíbeného pana Železníka vyletělo v létě 2013, přičemž jasně deklarovalo svoji vánoční tématiku. Fanoušci se ohledně tohoto filmu dělí na dvě skupiny - komiksoví fanoušci, co nedokážou překousnout že terorista Mandarin vlastně není Mandarin, a ti druzí, kterým je to jedno - zde stojí i hrdý Darth_AK se svou družinou. Film po tragické dvojce napravuje panu Kovovému reputaci. Hezky jdou vidět Tonyho psychické problémy, vtipné scény s malým klukem, "mechanikem" a Rhodey je zde taky docela zábavný, což je u něho výjimečná situace. A mně osobně se líbilo odhalení zchlastaného Mandarina v podání Bena Kingsleyho. Iron Man 3 navíc obsahuje můj nejoblíbenější efekt z celého MCU do dnešního dne - výbuch Air Force One. To bylo skutečně velmi pěkné CGI. Jináč k tomuto filmu není moc co říct. Příběh je zajímavý a plný zvratů, ale na konci opět dojde k děsnému přepálení (nevím proč u tolika filmů Marvel potřebuje přeřazovat u konce ze 4 na 8) a pan Killian není moc zábavný, což filmu taky ubírá. Útok na Tonyho rezidence je ale výtečná scéna - no zkrátka, jak vidno, tento film je rozporuplný, ale je dost vtipnej, soundtrack je takovej průměrněj, zkrátka - lehký nadprůměr, 3* "I am cold" "I know, and you know why? Because we are connecteeeed."

Thor: Temný svět (2013)

Pokud hledáte v navigaci slovo nuda s příchutí nudných charakterů s nudnou hudbou a nudným scénářem a nudnou kamerovou prací, právě jste dorazili na místo. Bůh jménem Marvel po Iron Manovi 2 opět šlápl vedle a tentokrát to schytal bájný nasvalený dlouhovlas a jeho partnerka Jane Foster, která po tomhle filmu radši odešla do výslužby a v MCU se už nikdy neobjevila. Tenhle film má tři dobré scény. První je přílet flotily temných elfů na Asgard. Sice je to kopírka Star Wars, ale i to je lepší než nic. Druhou je pohřeb Ódinovy ženy a Thorovy matky, Friggy, která si díky svému asi 10 minutovému screentimu v obou dílech jistě získala srdce mnoha diváků a ti jistojistě její ztrátu oplakali!!! Just kidding. No, a o třetí se postará Loki na konci filmu. Pak se dá ještě pochválit útěk z Asgardu a špičkování mezi Thorem a Lokim. A to je vše. Jo, vlastně - film je krátký, takže se nebudete muset mučit touhle hrůzou tak dlouho! No, a teď ty negativa. Hudba nejde slyšet, kromě pohřbu Friggy (to už jsem říkal), takže tam ani být nemusela. Herci se tváří jak kdyby měli prodávat hrnce důchodcům - ví že film je nudná blbost, ale stejně to musí odehrát, aby dostali prachy za to, že kopa lidí půjde do kina sledovat bílého elfa se svými černými elfy, jak rozstříkují červenou vodičku skrz dimenzionální brány. Natalie Portman se celý film tváří jak kdyby vůbec nevěděla co chce - myslím že nabídku přijala jen proto, že mohla dát facku Hemsworhovi a pak se s ním líbat. Opět proběhla snaha o rozvětvení Thorových skvělých kamarádů, kteří jsou všem srdečně u zádele, a ve třetím díle trilogie je veškerý jejich charakterový rozvoj stejně rychle utnut ;). Posledních 45 minut filmu je čirá tragédie. Nudná bitka na tmavé planetě, během které jsem si stihl odskočit udělat večeři a o nic jsem nepřišel, a závěrečná bitka v Londýně, která je vlastně jen obřím černým mračnem s nasypanou červenou barvu a kopou blesků. Tenhle film není vůbec, ale vůbec zábavný a je záhadou, že Thor musel dostat takový příspěvek, když, jak nám ukazuje třetí díl, to jde dělat mnohem líp. Pokud by měl být slovník, kde by slova reprezentovaly filmy, Thor:Temný hnus by byl titulován pod N jako "Nudný i pro samotné herce". 2*, za těch pár dobrých scén a Lokiho, a to jsem ještě hrozně hodnej. Citát sem dávat nebudu, představte si nudně zívajícího Ódina.