• Krátkometrážní

Smuteční slavnost (1969)

Malý velký film. Je obdivuhodné na jak malé ploše jsou generálně a realisticky vykresleny tehdejší komunistické neduhy. 70 minut je tak akorát aby film zasáhl, ale nezpůsobil přílišné neštěstí v podobě deprimovaných diváků. Já sám bych si trochu přidal a proto zatím za čtyři.

Insidious (2010)

Film, co si myslí, že když neopustí žánrový klišé, tak bude stát za hovno. Alespoň u mě je opak pravdou a nedám dopustit na chytrý postavy, co všade rozsvěcují a honí duchy po baráku. Insidious akorát nefunguje, je nesmírně průhledný a krade kde se dá, dokonce i z Kingova Slunečního psa. Vzhledem k tomu, že jsem předevčírem viděl Poltergeista, mě Insidious moc nedostal.

Den delfína (1973)

Film, v jehož první hodině jsou "vzrušující" akorát 4 záběry na mokrý zadek George C. Scotta. V plavkách.

Syčák Hesher (2010)

Hodnotil bych ****, protože jsem se výborně bavil, ale potom mi došlo, že bez postavy Heshera (to vystupování a ty kraviny!) by ten film nebyl ničím příliš zajímavý. Rainn Wilson potěšil.

Smrt v Benátkách (1971)

Mistrovský film, ale rozhodně ne pro mě. Proti Viscontiho precizní režii výhrad snad nemám, ale nacházet krásu v přestylizované secesní době, téměř androgynním secesním andělovi či záběrech na vyšňořené muzikanty nezvládám a to je kardinální chyba, kvůli které nemůžu mít z filmu dobrý pocit i přes aktivní diváctví. I samotný Mahler na mě většinou svých symfonií působí těžkopádně a zdlouhavě. Ale nezoufám, neboť stejně hodnotný zážitek filmové krásy nacházím u jiných děl.

Láska jako trám (1967) (TV film)

Dosti zajímavý počin, kdy komedie maskuje dosti šokující vyznění. Staří lidé tu jsou vykresleni jako přesluhovači, kteří chtějí stále pracovat či se bavit jako zamlada, což vede k oněm hádkám a situacím, kterým se smějeme. Hlášky stylu "tvuj bratr nám okopal vanu" nebo "kdybych nepojmenoval naše děti, tak se nijak nejmenujou" jsou podány naprosto vážně a realisticky, což ještě u mě potvrzuje dojem, že finální obraz (podpořený i záměrně nesladěnou hudbou) devalvuje všechny důchodce na úroveň hloupých dětí. Rozhodně je Láska jako trám film velice působivý.

Dívka na přání (2009)

Naprosto nepovedená snaha o zobrazení odvrácené tváře moderní Ameriky. Soderbergh neví. Jeho výsledek vypadá asi jako když student natipuje test, na kterej se nekouknul ani z rychlíku...

Vtáčkovia, siroty a blázni (1969)

Neustálým ujišťováním, že se vlastně jedná o film, u mě klesá hodnota na straně podobenství a obrazu společnosti. Zbývá pak jenom drama o milostném trojúhelníku v odporně přestylizovaném a kontrastním hávu, pro který je slovo kýč velmi málo. Skutečně všechno, co se dalo přetáhnout přes únosnou mez, se přetáhlo a alespoň pro mě tento fakt činí poměrně nesnesitelným pocitem z tohoto filmu, ruku v ruce jdoucí se špatným vedením. A úchylné symboly typu umírající důchodkyně v podzimním listí, vo tom žádná...

Drive (2011)

Drive je řemeslně libový pokus o neo-noir, který se výrazně utápí v kýči nejenom obecném, ale např. i v násilí. Vadí to víc než prachsprostě obyčejný plochý příběh, byť s velice zajímavými postavami a jejich vztahy. V mém případě se jedná o první digitální film s velice příjemným obrazem, ale na víc než na jedno použití to nejspíše nebude. "Své" udělala i zdejší prvotní nadhodnocenost (89%), po které jsem čekal stylovější a hlubší příběh, než jaký mi byl následně naservírován.

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (2007)

LFŠ 2011 Rumunská nová vlna prezentována mj. režiséry Puiu a Mungiu a jejich filmy Smrt pana Lazaresca a 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny staví na obrovské realističnosti a velice drsném vyznění za podpory dost depkoidní atmosféry. Napomáhá k tomu ruční kamera, téměř jednotný čas a dlouhé scény i záběry a s tím spojené vynikající vedení herců.