• Romantický

Až odejdu (2016) (TV film)

Jak takovou věc natočit a neudělat z ní předvídatelné citové ždímání?

Šarlatán (2020)

Znám takové lidi, dost výjimečné na to, abychom je chtěli poznat, dost charismatické, abychom jimi byli okouzleni, ale stejně tak zničující, že si nejsme jisti, zda bychom ustáli jejich bezprostřední blízkost. Šarlatán je umělecké dílo, strhující mistrovsky zahrané, ale i rozporuplné. Obdiv, údiv, stud a strach, to lze k Janu Mikoláškovi cítit během jednoho filmového okamžiku. Charakterová a vlastně i celková dějová nejednoznačnost je nepříjemná, vyžaduje respekt k zvláštnosti a přitom zkouší naši toleranci v rámci přeskupení morálních priorit. To není film, který se líbí či nelíbí. Jde o to, jak v nás dál existuje. Ve mně je už třetí den.

Téměř dokonalá tajemství (2019)

Zajímavé je, že "společenskou" hru s odtajněnou mobilní komunikací vymyslela psychterapeutka, v podstatě nejmanipulativnější osoba celého dramatu, která jako jediná vyšla bez poskvrnky, nepočítáme-li jedno malé kosmetické tajemství... A partnerskou oddanost paradoxně potvrzuje sympaťák s nejdůmyslnějším krytím. Vlastně pochopitelné omezení 15+ znamená: neukazujte dětem, že normální je podvádět a ještě normálnější je podvádět s čistým svědomím. Podívaná je to ovšem nadprůměrně zábavná.

Umění tančit v dešti (2019)

Pokud měl prvenství v prožitku zaujmout pejsek, pak se film povedl. Ale je to tak správně, když je divák více dojat odchodem psa po jeho dlouhém a naplněném životě, nežli smrtí mladé maminky, která má mít ještě mnoho před sebou?

Spojenci (2016)

Vyretušovanost, strojená nahodilost a uhlazenost, spolu s Bradovou statickou mimikou, mi bránily brát celý příběh vážně. Ale určitou dynamiku to mělo, a ta mě udržela až do konce ve střehu.

Za hranici (2014)

Zjednodušeně pojaté náročné téma, ani násilné sestřihy a roztříštěnost důležitých okamžiků mi nevyhovovaly. Postavy ale byly velmi barvité. Škoda, že celek pak působí lacině.

Precious (2009)

Noční můra z Harlemu s prasečími nožičkami, downovým děťátkem a s HIV. Ale to ještě není všechno! Příšerný život bizarní osoby se všemi přívlastky utrpení je jedna velká hrůza. Dá se o něčem takovém napsat že je to dobré?