• Thriller

Další rok (2010)

Depresívní a realistické, jak již zmíněno. Utekl další rok a žádná změna. Jít na to do kina, tak budu po zbytek večera jako když na mě hodí deku. Chápu skryté záměry, nicméně mě to natolik neoslovilo, abych zdvihla hodnocení, navíc mi to přišlo i trochu dlouhé (abychom mohli správně pocítit tu samotu, tesklivost příběhu) a skvěle zahraná Mary až otravně vlezlá. Ne vše se dá omluvit zoufalstvím a smutným osudem. Mike Leigh ovšem opravdu mistrně vystřihl kus z běžného života a občas jsem měla pocit, že už jsem taky někdy v podobné domácnosti seděla. Ostatně, asi jako každý z nás...

Láska podle předlohy (2007)

Zajímavé, nápadité a milé promítnutí románů Jane Austen do přítomnosti. Pohodový film o romantických slastech i strastech. Neznalost děl opravdu nevadí a všechna stojí alespoň za shlédnutí, neboť byla zdařile zfilmována: Sense and Sensibility, Emma, Pride and Prejudice, Persuasion, Northanger Abbey, Mansfield Park. Nicméně, znalost je plusem v tom, že člověk trošku ví o čem to pořád diskutují a proč je to vlastně tak "nasládlé".

Oběti - Karambol (2008) (epizoda)

Poslední příběh z cyklu Oběti se mi opět velmi líbil, chyběla však určitá propracovanost. Jak mohl připadnout milenci byt? Extrémní potřeba postarat se o dítě přítelkyně tak nějak zvláštně a rychle vyprchala do naopak extrémního nezájmu. A co to bylo to "jak se hladí kočka" "Proti srsti ne"? To byl těžko uvěřitelný dialog. Dále pak náhlé podplacení bio-otce šlo taky trochu mimo, navíc dalo jasný impuls jak vše dopadne. Výkony herců byly jinak, stejně tak jako v předešlých dílech, velice dobré.

Oběti - Svědek (2001) (epizoda)

Nedá mi to než přizvukovat ostatním: opravdu vynikající výkon Jaromíra Hanzlíka, zároveň nevtíravý a realistický náhled do osudu bezdomovce, vzbuzující velké empatie. Cyklus Oběti jsou pro mě zatím velmi zdařilým překvapením.

Vyznání Anny Elliotové (2007) (TV film)

Pomíjím příběh sám o sobě, pro mě to bylo bravurní a citlivé "zhmotnění" touhy, kterou je nádhera prožít a umění natočit.

Daleko od hlučícího davu (1998) (TV film)

Film má 201 minut a jedná se opět o velmi zadařilou adaptaci, tentokrát o ještě trošku podrobnější a věrnější knize než je ta z r. 1967 (přestože se rovněž! velmi drží předlohy). Za zmínku stojí další skvělé adaptace knih Thomase Hardyho jako je Tess z D'Urbervillů nebo Jude.

Plivu na váš hrob (2010)

Celkem působivý horor, který mně osobně připomněl tak trochu Saw a While She Was Out.

Poslední vlak (2006)

Film není až tak zdařilý, aby si zasloužil mé plné 4 hvězdy, zvlášť v porovnání s jinými na podobné téma. Silný příběh, vyvolává všeobecné emoce, ale chyběla mi větší hloubka - navázání se na určitého hrdinu a jeho osud (unikala mi i jména). Podařilo se to snad jen malé Nině, o které by se možná i člověk rád něco dověděl dál v dovětku, jenž chyběl. Občas mi prožitek rušily i nepřesvědčivé herecké výkony a hlasové projevy. Přesto stojí za shlédnutí, dějiny se nedají přepsat a neměly by se ani zapomenout.

Útěk ze Sibiře (2010)

Pro me velke zklamani, nevyuzity potencial jinak silneho pribehu, obcas hlucha mista a nevyvolava zadne emoce, coz je take velka skoda. "Povrchni", jak tu nekdo napsal, je bohuzel spravne slovo. V druhe polovine me alespon bavily vtipne komentare jednoho z uprchliku. Priroda a zabery kamery jsou vsak vyborne. Presvedcivy vykon a prizvuk Colina Farrella je opravdu dobry, presto mi v teto roli ci filmu nejak trochu vadil (subjektivni pocit). Bile peklo bylo, podle me, autentictejsi a celkove o dost lepsi.

Cukrárna (2010) (seriál)

Na koukaní při vaření dobrý. Přijde mi, že český seriál potřebuje "místo", aby mohl rozvinout děj a plitké osudy postav. Scenárista si najde "krabici" (cukrárna, pojišťovna, nemocnice, ranč, zámek, ordinace, redakce, přehrada, škola apod.) a do ní vsazuje figurky. Zřejmě je to jednodušší a rychlejší. Výsledek je pak většinou povrchní a zachraňují ho už jen staří, ale dobří herci. Bohužel, musí se vždy obsadit i mladší generace, která má velký sklon k přehrávání a vyvolává leda potřebu jim nafackovat. Jinak, ta druhá hvězdička je pro Václava Postráneckého, který to aspoň trošku oživil.