Náš vůdce (2008) odpad!

Wir haben alle die Möglichkeit, Geschichte zu schreiben. ~ Přes 60 minut se jedná o jasnou pětihvězdičkovou záležitost, která ale vlivem scénáře sklouzne během půl hodiny do odpadu, dobrá práce! Autoři zjevně neměli dostatek energie, přijít s něčím jiným, to už by bylo příliš odvážné. Hlavně, aby z toho autokracie nevyšla pozitivně, to by se zas bezmocní uprotestovali; jaká to směšná doba. Přitom napsat lépe Herr Wengera a zcela vymazat stupidní klišé na konci (plus pár menších okolo), a vše by se vyvíjelo ryze konstruktivním směrem.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Get busy living, or get busy dying. ~ Krása! Špičková ukázka jednoho z vrcholů kinematografie. Darabont to s předlohou od Kinga prostě výborně umí a tenhle výtvor od něj hodnotím zaslouženě nejvýš. Jen je tam přeci jenom lehký úpadek emoční intenzity po opakovaném shlédnutí, a tudíž to na úplný vrchol v mém žebříčku nepatrně ztrácí. První projekce je ovšem dokonale úžasně geniální.

Zeitgeist: The Movie (2007) odpad!

Upřímně je třeba napsat, že před 7 lety bych tomu nějakou hvězdu hodil, časem ale celá sranda upadá hlouběji a hlouběji; a i kdyby to nebylo pod produkční taktovkou někoho, kdo by neměl tvořit v této oblasti ani letmou reklamu, i kdyby to mělo více hodnotného obsahu než zhruba šest akceptovatelných slov za půl hodiny, tak by se cajtgajst beztak bezradně topil v hlubinách odpadu, protože výkaly, jaké byly vytlačeny na světlo světa po dílu prvním, jsou teprve těmi nejgrandióznějšími v oblasti míry obsahu hnusu v nich zakomponovaných. Ze vší esoterické dokumentární rakoviny, která se ve velkém rodila před 2012, je celá tato quadrilogie zaručený vrchol, tedy spodek. Tenhle díl se dá alespoň dodívat s vypnoutou obrazovkou a ztlumeným zvukem do konce.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Děláte machry a hajzl máte na chodbě. ~ S upřímností se mi chce napsat, že z české země moc dobrých filmů nevzešlo, ale asi bych si to měl nechat pro sebe. Většinou i ty dobré, nebo spíše 'lepší', jsou beztak kriticky nadhodnocené; z toho nadprůměrných se napočítá ještě méně a ke spočítání geniálních mi snadno postačí počet prstů na mých rukou, přičemž mi i přesto zbudou oba prostředníčky volné na vyfuckování nějakého dalšího českého výtrusu. Nó avšak výběr toho nejlepšího, tak tam mám od shlédnutí Bohuše extrémně usnadněnou volbu. Napadá snad někoho jiná komedie, co je nahusto obalená hláškama tak báječnýma, že je stále cituje polovina národa a je zahraná i napsaná tak, že je možné ji vidět po padesáté-první a bavit se stejně jako poprvé? A myslí si někdo, že po devadesáté-čtvrté to bude jiné? Nakonec to ještě závěrečná bolkova věta úplně celé perfektně vypointuje. No co více si od českého filmu přát? Zasloužená klasika.

Den před krizí (2011)

There are three ways to make a living in this business. Be first, be smarter or cheat. ~ Jej, nebýt zbytečné lajny s čoklem a jeho pohřbíváním, ač zvuky kopání hrobu přenesené i do závěrečných titulku Mi přišly jako dost dobrý nápad; a pár dalších ufňukaných dialogů tu a tam, tak by z toho byl scénář roku a dle zručnosti režiséra by tenhle snímek s přehledem atakoval moji topku. Takhle je z toho "jen" hodně dobrý film, jaký si i tak můžu pouštět stále dokola, protože to, co vyzařuje, obzvláště v několika specifických scénách, je pro mne nevyčerpatelnou studnicí inspirace; čistá nádhera. Plus Jeremy Irons ve své nejlepší roli! Vážně obdivuhodný debut s hvězdným obsazením.

Proroctví (2009)

The numbers are the key to everything. ~ Knowing je pro Mne ohromný úkaz. Perfektně natočené; atmosférou i jejím budováním si to vytírá zadek s ohromnou spoustou tvorby ostatních. Vizuál versus rozpočet je pak úkazem ještě větším. Když si k tomu přihodím dokonalý námět, tak není naprosto o čem. Ale jelikož je 'cool to hate' určité typy snímků, které si jdou více svoji cestou než tou plytkou mainstreamovou, tak to Knowing celkem schytal, ačkoliv neskutečné množství patosu bylo ten samej rok vyneseno do nebes a odkýváno zástupem tupých. Budiž! Nasrat! Nejlepší je, si vždy udělat názor sám a v tomto případě obzvlášť nečíst nic na téma Knowing, jestliže film nebyl doposavad alespoň jednou celý shlédnut. Jistě, ne každý bude za jedno s myšlenkou, ale nazývat to například science-christian fiction je už dost velkej úlet i na Mne. Proč se však zaměřovat na podobné plky, že? Nejlépe nechat je vyhnít. Já osobně si přeci nebudu kazit tento skvostný imerzivní zážitek. Silně doporučuji všem fanouškům žánru a mimochodem i zobrazení závěrečného záběru velmi oceňuji. Úchvatné! *Update* Po XXté projekci zvedám procenta na maximum, protože je to v Mých očích, a mysli především, dokonalý audiovizuální klenot, který bude náležitě oceněn až v nějaké jiné době. Symbolismus a vyobrazení všeho je zde na úrovni mistrů a je vlastně moc dobře, že si toho je schopno všimnout tak málo bytostí. Pro scénu závěrečnou nemám slov, vlastně nemám slov už pro nic, co se Knowing týče.

Obchodník se smrtí (2005)

Some of the most successful relationships are based on lies and deceit. Since that's where they usually end up anyway, it's a logical place to start. ~ Vrcholně mistrovský kousek Andrew Niccola a nejlepší role Nicolase Cage. Až při zhlédnutí jsem si uvědomil, jak moc miluji jeho hlas; obzvlášť v situacích, kdy pronáší takovou spoustu moudrých vět. Film brzdí pouze přílišná porce rodiného balastu a menšího množství morality. Zbytečné, pravda, ale není toho tolik, jež by mohlo nějak výrazně pokazit celkový dojem z tohoto audiovizuálního skvostu. Soundtrack je jeden z nejlepších vůbec. Výtečný zážitek!

Avatar (2009) odpad!

Úžasné! Úžasné do jak gigantických rozměrů se může takováhle análnost rozrůst. S odstupem pár let, to už není ani vizuálně tolik působivé, spíše Mi to přijde dosti laciné a obsahově úplná škoda slov. Mně osobně je úplně jedno, čím se kdo kde inspiruje. Každý má v tomhle volnou nejen ruku, ale proč se k inspiraci Avatara čerpalo z nejhlubších trapnostních análů, to už bych se jen dohadoval, což se Mi logicky nechce; a mimochodem tento kratičký záblesk ukázky logičnosti, hravě převálcuje veškerou logičnost v celém scénáři tohoto tří hodinového "Á A Á" patosu, který strčí do prdele i tu ultimátní příběhovou směšnost, jaká se prezentovala na potápějícím Titanicu. Zde jako bonus překořeněné tunami ultra idiotské ideologie, což ve výsledku vytváří unikátně dementní kombinaci, schopnou transformovat i barvu hovna na modrou. Juch! Strejda Cameron bude, k velké radosti všech milovníků výplachů mozku, servírovat minimálně ještě další tři chody, které na všech frontách zaručeně překonaj svého předchůdce a všechny ty ovce, hrající si na lidstvo, do toho všeho s radostí investují spousty té energie, co jim ještě v rukách zbývá.

Slídil (2014)

I can't jeopardize my company's success to retain an untrustworthy employee. ~ Vždy je radost pustit si něco, kde nehraje zrovna váš nijak zvlášť oblíbený herec, kdy neočekáváte ryze nic k ocenění a být přesto plně oslněni téměř vším, čím může podobný snímek oslnit. Famózně zahrané a napsané; pro fanoušky nočních velkoměst zcela jasný klenot. A jak osvěžující nebýt při vyprávění bržděn morálkou a mít poskytnutý obraz z ne zrovna běžně poskytnuvších úhlů. Ohromně zábavné, poučné dílo.

Pyšná princezna (1952) odpad!

Bořek Zeman a jeho tvorba je prostě nezaměnitelná a vždy ve stejném duchu. Jasně, je to agitka tehdejší ideologie, ale té současné je v dnešní době různě postrkáno taktéž přehršel a všímá si toho ještě mnohem menší počet přihlížejících. Důvod mého odporu k této břečce leží již v samotném slově pyšnost, jenž se tu precizně modeluje do stavu něčeho nelibého, pohoršujícího, vysoce nevhodného. Přitom už zde je jasně patrná nenapravitelná tupost, která ostatně sálá téměř z každé pohádky na motivy pomatené sebedestruktivní Boženy s nevlasteneckým příjmením. Klasicky je vše podáváno v komediálním stylu vyvolávajícího úsměvy na tvářích, a vytváříc tak silné emociální vazby na všechny ty sračkami obalené vyřklé věty a souvětí, které se potom bravůrně prosáknou do myslí mnohých a lehce tam zakoření. Ale hlavně, že se lid směje a líbí se mu, co vidí a slyší. Mimochodem při zaměření se na ostatní aspekty tohoto "skvostu" márně tápu nad tím, jak se může takový totální kinematografický brak pohybovat přes 40% hranici a to i za přihlédnutí k počtu těch, co těmhle úchylnostem převlečených do pohádkového budou bez rozmyslu sázet maxima.