Dobrodružství Sherlocka Holmese a doktora Watsona: Poklad z Agry (1983) (TV film)

Sovětský seriál si udržuje herecky velmi dobře zvládnuté role obou hlavních postav - Sherlocka Holmese (Livanov) a doktora Watsona (Solomin). Slabinou seriálu jsou bohužel kulisy, v Rusku prostě anglický Londýn přelomu století nenajdeme:)

Zkouška pilota Pirxe (1978)

Na tenhle film jsme vyrazili kdysi do kina se starším bráchou a vzpomínky na zajímavé triky ve mě přetrvaly dodnes. Nedávno jsem znovu shlédl na dvd a myslím, že se jedná o jednu z nejlepších SF té doby. Samozřejmě triky jsou z dnešního pohledu zastaralé a pro mládež odkojenou digitalizací mohou působit až směšně, ale v roce 1978 to byla naprostá bomba. Velmi přesvědčivý byl výkon sovětského herce Alexandra Kajdanovského (Stalker) v roli neurochirurga Nowaka. Slušný výkon předvedl také Sergej Desnitskij v hlavní roli, byť při čtení mých oblíbených povídek o pilotu Pirxovi (Stanislav Lem) si moje fantazie představovala přeci jen jinou postavu. Co mi dnes vadilo při shlednutí nejvíc, byla výstroj a výzbroj Pirxe a Michala jako horolezců, jistě nebyl problém v roce 1978 sehnat dva pořádné kletry, mačky atd. Samozřejmě, film byl myšlen jako psychologické drama a také tak působí, ale přesto je škoda drobných nedbalostí, které film zbytečně devalvují. To Iolaos-- A co naše IKarie XB? Vždyť to je SF film, který předběhl dobu a to nemluvím o Zemanových počinech. Já bych zase české filmaře tak přísně neodsuzoval

Stalker (1979)

Tento film vás buď pohltí a budete jím nadšeni, nebo vás bude nudit a ani ho nedokoukáte. S knihou bratří Strugackých toho má společného pramálo, ale tu psychologickou sondu do vašeho nitra udělají obě média stejnou. Nikdy na ní nezapomenete...

Tex a pán temnot (1985)

Nenáročný pohodový dobrodružný film, kde mne zaujal Giuliano Gemma, který byl tehdy hvězdou italského westernu (uhrančivý pohled a nevinná tvářička dělaly svoje). Příběh je častečně detektivní pátrání po zloději, objevení záhadného zeleného amuletu, oběti se tam mění v mumie a nakonec finální vyvrcholení v Údolí obrů. Samozřejmě nechyběl ani romantický prvek (krásná žena), tajemno a napětí. Vše dohromady vytvořilo koktejl podobné chuti jako příběhy o Indym, jen zde chyběl ten nadhled a humor. O mnoho let později jsem se dozvěděl, že vše bylo napsáno již v roce 1969 jako komiks El Morisco ze série Tex (G.Bonelli+G.Letteri).

Pozdrav od juggerů (1989)

Velmi drsný fantasy film s Rutgerem Hauerem v nejlepší formě. Apokalyptická budoucnost se sportem podobajícímu se americkému fotbalu (ovšem kdyby ho hráli gladiátoři). Dějově žádný zázrak, ale Rutger opět exceluje.

První dáma country music (1980)

Mám rád country a poslouchám Lorettu Lynn, vůbec jsem však neznal její život. Díky Sissy Spacek a T.L.Jonesovi je dnes vše jinak. Great!

Cesta ke slávě (1976)

Strhující výkon David Carradina v roli folkové legendy Woody Guthrieho. Je zajímavé sledovat osudy člověka, který mohl mít vše co chtěl, ale dal přednost tomu být sám sebou, nezávislý a bez peněz. Kolik z nás by mělo odvahu jít v jeho stopách? Je tu Bob Dylan a Pete Seeger, Joan Baez, ti všichni jdou v jeho stopách...

Maska (1994)

Tenhle film miluju. Ale je to nekriticky subjektivní, komu leze Jim Carrey se svým "gumovým obličejem" na nervy normálně, tak tady si ho neoblíbí. Podle mého by snad tuhle komiksovou postavičku ani nikdo jiný zahrát nedokázal.

Krazy and Ignatz Discuss the Letter 'G' (1916)

Kdysi velice populární animovaný film ze série s postavičkami Krazy Katem a Ignatzem Mousem. Walt Disney později vytvořil postavičku Micky Mouse a inspirace je zde zřejmá, ještě více vycházeli z námětu Hanna a Barbera se svým Tomem a Jerrym. Postavičku Krazy Kata vytvořil George Herriman pro noviny R.W.Hearsta jako jednu z prvních komiksových postaviček. Filmové studio IFS vytvořilo pod vedením režiséra G.La Cava 27 animovaných krátkometrážních fimů (zhruba 3 minuty). Animátory byli Leon Searl a Frank Moser.

Final Cut (2004)

Mrazivé. Robin Williams opět exceluje v thrilleru podle Dicka.