Komando (1985)

Na jednu stranu jsem nadšený, že jsem viděl Komando v tom správném věku, v té správné době, kdy nikomu nepřišlo divné chápat takový film jako zobrazení reality (a ne parodii) a na druhou stranu je úsměvné uznat, že Arnold Schwarzenegger je nejlepší herec na placu. John Matrix (kromě robotů a barbarů z jiné doby) zkrátka definoval jeho herecké schopnosti. Hlášky jako „je unavený k smrti“ a „zelené barety si dávám k snídani“ už nikdy nikdo nepodá tak kvalitně jako rodák ze Štýrského Hradce.

Muž z oceli (2013)

Ve mně ten filmový zážitek pořád zraje. Po pěti filmech a kupě seriálů se nejikoničtější komiksový hrdina nepouštěl do Vyprávění svého Originu, za to si dal sakra práci vykreslit motivaci každé jednotlivé postavy, což jinému obyčejně zabere hned několik filmů. Dalším vkladem byl casting. Snyder je sice profláknutý různými záběrovými hrátkami a eyecandy momenty, zapomíná se však, jak dobrý má čuch na výběr herců. Costner vládne všem, Crowe mu jde v patách, Adamsová škatulkuje charakter Louis Laneové a Cavill?! V rámci filmu se Zodem snad bylo cílem, aby byl častokrát více mimozním Kal-Elem než zžilým Clarkem Kentem. Jediné, co se mě drží je fakt, že ačkoliv je představa Nadčlověka filmařsky strašně lákavá, jeho „neporazitelnost“ totálně zabíjí jakékoli atraktivní možnosti využití v akčních scénách. Jak neuroní aspoň kapku krve, tak ve mně jako divákovi nezanechá v akční scéně žádnou stopu. PS: Podruhé změna na 5*.

Hon (2012)

Alfou a omegou celého filmového zážitku je kombinace Vinterbergova z Dogma 95 vzešlého stylu a famózních hereckých výkonů. Mads Mikkelsen prostě má Ten pohled, kdy si nejste jistí tím, jestli on je ten, za kterého se vydává. Když pak na place potká pětiletého blonďatého andílka, který oplývá nemenším hereckým talentem a umí prodat každé pokynutí hlavou, každé posmrknutí, každý pohled je jasné, že se na maloměstě strhne mela.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Kdysi jsem kdesi psal, že Zachary Quinto udělá Leonardu Nimoyovi to stejné, co provedl Heath Ledger Jacku Nicholsonovi a na má slova v druhé polovině Into darkness skutečně došlo. U samotného filmu je milé, že se nemusel zdržovat s představovačkou ústředního ansámblu a rovnou ho hodit do víru dění, kdežto se prohlubují a obohacují vztahy starých známých a navíc je prostor pro nového villaina. Pine, Quinto, samozřejmě Cumberbatch a i ta Saldana velký palec nahoru, plus díky za trošku Klingonů a klingonštiny. Jinak ale nesnáším ten pocit u závěrečných titulků, kdy vím, že si na pokračování budu muset počkat dva nekonečné roky.

Pí a jeho život (2012)

Film, ve kterém se fantastické trikové scény potkávají s do očí bijícím CGI, má sílu v částech s dospělým Pí, kde jsem i čekal nějaký přesah, tu však podkopává hlavní část s mlaďochem a tygrem na jedné bárce. Ani po dvou dnech mi není jasný, co chtěli autoři říct tím epilogem, ale dám tomu ještě čas.

Rychle a zběsile 6 (2013)

U minulého „brazilského“ dílu jsem docela litoval, že jsem neměl možnost jej vidět v kině, a tak jsem protentokrát vyrazil a zažil famózní filmový zážitek. Rychle a zběsile nebude nikdy patřit k instruktážním videím pro autoškoly ani jako doplněk pro učebnici fyziky pro 6. třídy, takže je naprostý nesmysl si stěžovat na nereálnost, ale veškerá ta přepálenost (od rádoby auto závodů, přes repliky až po Rockovu muskulaturu) má v sobě strašně pohodovou atmosféru, přesně takovou, jakou chci zažít při sledování letního blockbusteru. A ta scéna (která je i v trailerech), kdy si Vin Diesel hraje na letícího Supermana je v rámci toho filmu neskutečně boží.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Jsem zřejmě moc zmlsaný, pořád jsem čekal nějaký přesah a nechtěl jsem si připustit holý fakt, že se jedná jen o prachsprosté Béčko na velmi známé motivy. Až ten konec mě přesvědčil, že jóóóó, je to zábava a má to víc než jen estetickou hodnotu.

Zakázané ovoce (2009)

Kouzlo zhlédnutí uprostřed noci je vykoupeno subjektivním hodnocením nakopávající to objektivní o několik desítek procent nahoru. Porovnání s Oddělenými světy mi přijde nepřesné, jednak je toto o trochu víc romantyčka než drama, druhak je do očí bijící geografická rozdílnost tvůrců a jejich konkrétní pohled na podobnou tématiku. A ještě mě to přivádí k dalšímu srovnání, tady jsem se mnohem více sžil s postavami.

Vikingové (2013) (seriál)

Hirst rolling again. Nenaděláš nic, když máš dobrý námět, podaří se ti na to napsat zajímavý příběh, jehož hlavní postava je neskutečně charismatická a maníci z castingu ti na ni vyberou ještě charizmatičtějšího herce. Zkrátka RagNar LothBrok.

Iron Man 3 (2013)

Vážně jsem nečekal, že ty propagační kecy o Fázi jedna (zakončené Avengers) a Fázi dvě, spustivší se tímto Železňákem budou mít tak reálné obrysy. Protože přestože se jedná o třetí film, je tak jiný nejen než jeho dva starší bratříčci, ale celkově než všechny předešlé Marvelovky. Velký dík za volbu Shanea Blacka, který přes stoprocentní producentské vodítko propašoval do značné části filmu své trademarky, které mám tak rád na např. Posledním skautovi nebo Smrtonosných zbraních. Nechce se mi věřit, že by to měla být poslední sólovka s tím obsazením, kort když to vydělalo takový balík (přes 170 mega jen za první víkend v US, což jej řadí na druhé místo historie, za Avengers, a k tomu přes půl miliardy ze zbytku světa za jediný týden). Celkové hodnocení tak 9 z 10.