Veřejní nepřátelé (2009)

Tři věci. Depp, Bale a digitální kamera. Ad 1) Depp s Balem jsou jediný dvě věci, kvůli kterým se na Veřejné nepřátele dá dívat nebo přesněji dodívat do konce (mě to zabralo skoro měsíc). Zbytek osazenstva je tam za takovou stafáž, že ani nechápu, proč tam má tolik postav nějakou repliku, když to s filmem vůbec nehne (ve výčtu je vypsaných 29 herců, když by ten film uhrálo 3 a půl herce plus početný kompars). Snad stojí za zmínku Stephen Lang, ale něj mi evokoval Avatar, a tak jsem byl napnutý kam se hne jeho postava. Ad 2) Digitální kamera?! To mi tady u Manna připomíná ty slovní spojení vizuální masturbace aka Zemeckis a jeho neustála snaha o motion capture a 3D, protože je to IN, ale ve filmu jako takovém to vypadá jak pěst na oko. Nebo-li u každé akční scény jsem měl pocit, že sleduju bonusové dvd, kde nějaký patnáctý poskok režie natáčí natačení a kde je vidět prapůvod všech triků, vlastní filmová kamera, nepovedené záběry, výkřiky akce ap. Takže v rámci historie je to jen další zajímavá položka na filmlistu J. Deppa a Ch. Balea.

Obchodník se smrtí (2005)

V mých očích jenom průměrný film, jehož silnější momenty se roztříštili na všechny strany. Odvypravěný knižní úvod v průběhu filmu už jenom ruší, před koncem filmu jsem si uvědomil, že Cageově postavě se vlastně nic nestalo (děj) i s připočtením epilogu, který se snaží pouze šokovat a ukazovat si po divácích prstem...To jste nečekali, co?. Vedlejší postavy se po slibném začátku jen bez oznámení ztratí (asi největší výtka, tomu filmu by slušela větší košatost) a jako taková Niccolova přemíra snahy světu něco sdělit. Jako knižní čtení by to mohlo být super, ale takhle, v takovém provedení, u mě jenom průměr.

Bezva vejška (2006)

Ano premisa zajímavá, ano žádný fekalní humor (na americkou teenagerovskou komedii unikum), ano zajímavé vedlejší postavy, ale ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne Justin Long. Vždyť ten chlapec co 5 minut svůj záběr tak neskutečně přehraje Auuu, to tahalo za oči. PS: Tomu Jonahu Hillovi ale lítaj kila sem tam, rok co rok, flm co film a tady si někdo stěžuje na destrukci Ch. Balea. Tsss..

Zoolander (2001)

"V jednom momentě, kdy byla Matilda v sendviči mezi dvěma finskými trpaslíky a maorským šamanem, jsem si v duchu řekl...." vauw, začínám k tomu filmu něco cítit. Plus když si přičtu účast J.P. Prewit, nejznámějšího ručního modela, z jarního katalogu hodinek Bulova 1973 a Davida Bowieho není o maximálním hodnocení pochyb. Ultimátní zábava.

Počátek (2010)

Jak okomentovat film, ke kterému musí prvodivák přistoupit s naproto čistým štítem. Snad jen, že Nolan je jediný závislý režisér/producent v Hollywoodu, který přijde do studia a řekne. "Mám zajímavý námět na film a potřebuju na něj 200 mega." a hlavoun mu odpoví "Ok, zítra přiď podepsat smlouvu." Věc druhá je, a tím snad nebudu nijak spoilovat, jakou vlnu diskuzí a debat se podařilo produdit. Ač už divák vidí pro Inception čistých 5* nebo jen 4, s tím že cokoliv od Nolana je lepší, tak pořád má nutkání se se svým názorem podělit s lidma. Nebo-li řešit jestli ta či ona část filmu byla pochopena správně či ne. Teď mě tak napadá, že samotná premisa děje by byla luxusní několika dílný seriál, který by zavřel klapačku všem pochybovačným škarohlídúm. A poslední věc na závěr není jestli vidět Inception ještě jednou v kině, ale kolikrát. PS: Na podruhé a konečně s českýma titulkama ještě větší nářez a taky zjištění, že Tom Hardy si určitě nakročil k zajímavé kariéře s ohledem na jeho potenciál v akčních filmech.

Solomon Kane (2009)

Já nakonec skončím na třech a to především (jak i poznamenal jeden chytrý pán) je tam od jedné chvíle strašně cítit, jak jim někdo sebral pokladničku. Ač patriot, kterýmu dělá radost, když sem jezdí točit cizí produkce, mě ale na druhou stranu strašně ruší, když od prvního exteriéru čuju českou kotlinu, což mi po pěti minutách potvrdí Vašut v epizodce (a to mi pak bohužel bere jednu hvězdu z výslednýho hodnocení). Jinak přímo k filmu. 3/4 filmu luxus. Sníh, déšť, bahínko a Purefoy válí co to dá a člověk by si i přál další díl, ale v závěr dojížděj na drobný, kdy hrad vypadá jak nějaká menší tvrz, spíš chudýho poddanýho, a souboj s hlavní nemesis jako fanmade sketč s youtube. Takže taková klasika posledních let....skončilo to někde na půli cesty.

To byl zítra flám (2010)

Ona je to možná neskutečná kravina, ale tak dobře jsem se už dlouho nepobavil. Scénaristi John Morris a Sean Anders mají na svědomí i další mé oblíbené úchylárny jako Sex Drive a Na tuhle nemám , a proto jsem se na jejich nový Výtvor docela těšil. Jako pamětník té obrovské porevoluční zaoceánské televizní vlny mi ta parodie osmdesátek málem trhala bránici (účesy, oblečky, popkultura ap.), a tak snad jedině lituju, že mě minuli Mötley Crüe, protože to bych ty závěrečné titulky nevydýchal. PS: Nechutný zvracení už musím brát jako nutné zlo, tomu už se asi v nekorektní americké komedii nevyhnu.

Den & Noc (2010)

První ukázka, že i u Pixarů jsou jenom lidi. Doposavaď jejich nejslabší dílko. Kromě opalujících se a dovádějících děvčat je to bohapustá nuda. Účast proslovu Václava Havla bych bral spíše jako náhodu než cílený nápad ze zámoří. Když si tady pročítám komentáře, tak mě to asi jenom minulo.

Toy Story 3: Příběh hraček (2010)

Po jedenáctileté odmlce, okleštěno od popkulturního odkazu v každém záběru a s cílovým publikem 18 let a starší, kde potomci dělají jen stafáž a v kině jsou jen aby Pixar trhl víc. Na pátou hvězdu se mé hodnocení překulilo jen díky nostalgickému konci, milovanému Rexíkovi, fantastickýmu Kenovi (anglofilové vynáší do nebes dabing Michaela Keatona, ale já chci svatořečit Lumíra Olšovského), zábavné lekci španělštiny (nechte se překvapit) a shakespearovskému panu Bodlinkovi (Timothy Dalton vs. Petr Štěpánek). Doopravdy jsem byl překvapenej, jak se s výbuchy smíchu ozývali pouze dospělí. PS: Není třeba utrácet o půl sta víc za 3D, člověk si ho skoro stejně nevšimne. PPS: Doopravdy doják až na půdu.