• Krátkometrážní

Zelená míle (1999)

"We all walk the green mile." ___________ A pak že kluci nepláčou. Zcela bezkonkurenčně nejlepší filmově literární adaptace dle neméně fenomenální knižní předlohy krále napětí, Štefana Krále - a která je celkově vzato mým nejmilovanějším literárním opusem, který mi dřímá v knihovničce. Michael Clarke Duncan jakožto John Coffey (jako kafe ale psaný jinak ;) mi ukradl srdce a rozdrtil ho na padrť. Soundtrack Thomase Newmana nemá obdoby. Neuvěřitelně subtilní tříhodinový doják a ždímák slz. Tečka.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Asi největší přešlap Jacksonovy kariéry, který však primárně splňuje žánrový proporce dojemné rozlučky se Středozemí. Petřík se pokoušel vydojit až příliš....

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Sice zamrzí, že je zde důraz kladen spíš na CGI než na vyloženě praktické efekty, ale když přivřu očko své zelenavé musím uznat že mi druhej Hobit kupodivu ŠMAKoval

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Ne všechny slzy jsou ke škodě.... 11 zlatejch plešounků = 11 lembasů z 10 pro mého miláška! Tolkienovská onanie.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

"You shall not pass!" ___________ Aneb svatý grál fantasy popkultury a dnes již ikonická kultovní klasika, v které Společenstvo pařmenů v čele s čarodějem Šmajdalfem, Fritol Šourkem, Bobromilem a Paragonem jdou na jeden velkej vejlet. Absolutní povinná četba. Peter Jackson je geek srdcem i duší a je fakt neuvěřitelný, s jakou věrohodností dokázal převést poetiku Středozemě na filmový plátno. Tolkien by byl pyšnej.

Forrest Gump (1994)

"Shit happens." ___________ Aneb jak neustále omílala Forrestova máma: 'Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš co ochutnáš.' – no a tohle je jeden z nejlahodnějších bonbonů jaký jsem kdy okoštoval a který mi vyčaroval jeden z největších úsměvů na rtících. Zcela zaslouženě kultovní komediální klasika, jakýsi pomyslný etalon subžánru fiktivních životopisů, a v neposlední řadě nefalšovaná povinná četba pro každýho filmovýho fajnšmekra. Tom Hanks jakožto alabamský všudybyl Forrest Gump předvádí životní výkon. Sedmdesátkovej soundtrack a symfonický hudební doprovod Alana Silvestriho jsou fenomenální a neodmyslitelným elementem. Robert Zeměpysk je prostě génius! Ochutnávka krevet hned na několik způsobů v jedné z restaurací Bubba Gump vede na předních příčkách mýho bucketlistu ;))) .... PS: omylem jsem smazal hodnocení takže ho sem házím znova

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

"V Shawshanku jsou všichni nevinní, tos nevěděl?" __________ Bible moderní kinematografie, povinná četba, must see záležitost, nejdivočejší emocionální horská dráha jakou jsem kdy zažil, a zároveň ta nejintenzivnější cinefilní extáze, která je nejen v rámci všech filmových databází pomyslnou BEST OF deskou #1 bez jakýkoliv konkurence – neodmyslitelným a neskutečně famózním soundtrackem Thomase Newmana počínaje, nezapomenutelnou finální katarzí která vás emočně vyždíme jak kus hadru konče. Zároveň jde o exemplární učebnicový příklad až mytického příběhu o martyriu a následném očistci lidské duše – ale především pak jde o komplexní alegorii o významu naděje a svobody. Neznám navíc nikoho, kdo by se po závěru netopil v kaluži slz anebo neměl zhola otevřenou chlebárnu - mne samotnýho nevyjímaje.... Na světě totiž existují pouze dva druhy lidí: ti co Shawshank Redemption milují, a ti, co toto mistrovský dílo ještě neviděli. Fakt nezapomenutelnej uragán emocí. Stephen King, Frank Darabont, Morgan Freeman a Tim Robbins mi ukradli srdce a zlomili ho ve dví. Jedním slovem: nepřekonatelný!

Perníkový táta (2008) (seriál)

♪ "I don't like the drugs but the drugs like me." ♪  – aneb splnění amerického snu skrze periodickou tabulku prvků, rakovinu plic, disstrack na zdravotnictví v USA, kuřecí křidýlka, novomexickou muziku a komplexní studii charakteru/morálky jednoho bývalého učitele chemie. Bryan Cranston & Aaron Paul jako legendární (anti)hrdinové perníkového impéria v nejlepší kuchařské show v dějinách televizní tvorby o metamfetaminové jakosti 99,1%. Magnum opus Vince Gilligana, absolutní strop quality TV, a nezapomenutelnej cinefilní zážitek, kterej jednoduše nemá sebemenší obdoby. Nuff said. 💚💚💚💚 #jessewehavetocook!

Časové pásmo bylo změněno