Černé zrcadlo - Medvídek Waldo (2013) (epizoda)

Prorocká epizóda predznamenajúca rozpad štandardných politických elít(Brexit, Trump a ďalší), ale dramaturgicky výrazne nedotiahnutá.

Černé zrcadlo - Pád střemhlav (2016) (epizoda)

Každému, komu sa po zhliadnutí tejto epizódy derú na jazyk výrazy ako: patetické, pokrytecké alebo fuj Fejsbuky, by som rád položil niekoľko otázok. Vy sa snáď pravidelne stretávate s ľuďmi z nižších spoločenských vrsiev? Netrápite sa tým ako vás vníma okolie? Nemáme predsa v lietadlách prvú triedu? Nevyhadzujú sbs-kári bezdomovcov z nákupných centier a dopravných spojov? Spoločenský status tu bude bez ohľadu na sociálne siete.

La La Land (2016)

Nie je nič horšie ako sledovať prehnane ambiciózny a zúfalo nefunkčný film. Je preto obdivuhodné ako Damien Chazelle dokázal naplniť všetky svoje vytýčené ciele. Je to pocta muzikálom zlatej éry Hollywoodu, ale zároveň film ponúkajúci uveriteľný príbeh a postavy s hĺbkou. Romantika vhodná aj pre diabetikov. La La Land je vrúcnym vyznaním lásky k jazzu a kinematografii.

Osm a půl (1963)

Pokiaľ ma film dostatočne zaujme, vôbec mi nevadí, že mu nerozumiem. Keď v úvode vysvetľuje filmový kritik Guidovi, že jeho film nemá centrálny konflikt a že je len sledom epizód, ktoré akoby mali donútiť diváka pýtať sa: Čo tým chcel autor povedať? veľmi som dúfal, aby to nebol kľúč k tomuto filmu. Bohužiaľ ním bol, ale čo je ešte horšie, vôbec ma nedonútil sa nič pýtať. Nedokázal som som sa ponoriť do filmu natoľko, aby som si kládol otázky. Moja pozornosť bola otupená a môj mozog neutralizovaný. V plejáde ľahko zameniteľných postáv, čo sa mocú okolo Guida, som už netušil kto je kto, ale hlavne, ktorá je ktorá. Neupieram tomuto dielu filmárske kvality. Páčila sa mi kamera a mizanscéna, ale okrem istých fragmentov na mňa tento film ako celok nijak nezapôsobil. Osem a pól? Pche. Sotva dve**!

Grimsby (2016)

Znamenitá kokotina.

Už je tady zas (2015)

Po prečítaní predlohy som uvažoval, ako sa tvorcovia popasujú s látkou, ktorá je do veľkej miery založená na komentároch a vnútorných monológoch hlavnej postavy. Posunutie časti filmu do dokumentárnej polohy sa ukázalo ako správna voľba. Film by sa však dal postrihať na 90 minút a nijako by mu to neublížilo. Taktiež sa mi nepozdávalo, že v dvoch momentoch bola hlavná postava výrazne "out of characher" pre Hitlera z predlohy a zrejme aj toho skutočného(scéna so psom a zahodeným kelímkom). Paradoxne, najväčší dojem vo mne zanechal záver filmu, ktorý nekopíroval knižnú predlohu(kde sa mi zdal nedotiahnutý) a bol celkom šikovne vymyslený. Štvrtú hviezdu pridávam sa úsmevnú citáciu Der Untergang.

Příchozí (2016)

Tento film som túžil vidieť celý svoj život.

Je s námi konec? (2016)

Dokument o palčivej téme súčastnosti, ktorý však nič objavné neponúka. Zo všetkého najviac to na mňa pôsobilo ako DiCapriova sebaprezentácia.

Správní chlapi (2016)

The Nice Guys je jedným z tých filmov, na ktoré môžete ísť so svojimi kamošmi po troch pivách a nevyzerať pri tom, že ste si práve odbehli z koncertu Eltona Johna. Napriek tomu, že film mal všetky atribúty kvalitnej zábavy, nebol som spokojný na 100%. Dlho som nevedel čím to je, ale myslím, že som už na to prišiel. Postava Holly je fajn, je zábavná a nedá sa si ju nezamilovať, ale nemôžem sa ubrániť pocitu, že sa sem votrela z iného filmu, či dokonca žánru. Celý film totiž posúva až do príliš veľkej nadsázky. Vo svojich predošlých filmoch vedel Shane Black dávkovať humor s chirurgickou presnosťou tak, aby neutrpela akčná/dramatická/napínavá stránka filmu, ale tu mu trochu ušla ruka. Tento film by lepšie fungoval ako na nič sa nehrajúce R-ko, teda viac násilia, viac nadávok, menej detí.