Banda (2019) (seriál)

Prvá séria skvelá! A potom? Prešliapavanie na mieste, kedy sa síce za sériu udejú zdanlivo jedna-dve zlomové udalosti, ale na konci série to aj tak tvorcovia zahrajú tak, že sme znovu na začiatku. No naozaj, čo sa udialo od konca prvej série do konca tretej série také významné? Stále je to zábava, ale očakávam niečo vážne v štvrtej sérii inak toto skončí ako Lost alebo Heroes.

Preacher (2016) (seriál)

Určite jeden z najzvláštnejších mainstreamových seriálov, aké si môžete pozrieť. Ono je to vlastne celkom dobré, ale zároveň to vo vás nechá určitý nie príjemný pocit. Ale to je asi cieľ. Tvorcovia sa neštítili skoro ničoho a tak tu máme samozrejme rúhanie a kacírstvo koľko sa len dá, voodoo a satanizmus, sodomiu, body horror, gore a kopu podobných vecí za ktoré vás v nedeľu v kostole nepochvália. A vôbec, tento seriál rozhodne nie je vhodný pre ľudí, ktorí sú na svoju vieru citliví. Ešte aj mne niektoré veci prišli ako príliš. Najlepšia postava je určite Cassidy, ktorý je istota a ťahá skoro každú scénu. Počul som aj o nejakom prefarbovaní - to ma nezaujíma veľmi, lebo komiks nepoznám. Čo mi vadí viac je, že medzi Tulip a Jessiem som necítil takú chémiu, ako by sa podľa príbehu asi hodilo. Stále ale nadpriemerný počin, ktorý dokáže udržať diváka už len preto, aby ste zistili, akú ohavnosť ešte tvorcovia vymyslia.

Válka zítřka (2021)

Veľmi rád by som tomu dal viac ako tri, ale na to je to príliš plytké a banálne. Ja viem, že takýto film ani nemá byť hlboký. Ale taký "Na hrane zajtrajška" vo mne niečo zanechalo. Bolo to trochu viac ako len akčná jazda. Ten film som nakoniec už videl asi 5krát. Toto si znovu pozrieť nechcem. Je to zábavné. Pozrite si to. Ale zázraky od toho nečakajte. Plus mi Chris Pratt vo vážnej roli jednoducho nesedí.

Renfield (2023)

Niekto hovorí, že Nicka Cagea buď máte radi, alebo neznášate. Veľmi rád by som vedel, či je jednoducho tak zlý herec a inú polohu nedáva, alebo si v určitom momente povedal: "nasrať" a jednoducho hrá seba alebo nejaké svoje alterego a brilantne si celý ten filmový svet užíva. Či ho ale máte alebo nemáte radi, v tomto filme to nie je až také dôležité, pretože film stojí a padá na Nicholasovi Houltovi, ktorý ma bavil. A vôbec - celý film je veľmi svieži a zábavný a v dnešnej dobe potrebný film, ktorý sa neberie vážne a chce vás iba zabaviť. Dokonca mi neliezla na nervy ani Awkwafina, ktorej existenciu v hereckej brandži inak neviem vysvetliť. Jednoducho, také milé, krvavé, morbídne zabavenie na nenáročný večer.

Ledová archa (2013)

Keďže aj po desiatich rokoch si tento film pamätám, je to pekná ukážka, že išlo naozaj o veľmi solídny počin. Páči sa mi ako nosná myšlienka nie je príliš komplikovaná a skrytá a zároveň je to celkom dobrá a stále viac aktuálna analógia.

Barbie (2023) odpad!

Niektorí ľudia sa toto veľdielo snažia odbiť ako šikovnú satiru. Nejako sa mi nechce veriť, že v súčasnom prostredí a politickej nálade Hollywoodu by si niekto u takto mainstreamového filmu, zastrešeného uvedomelou korporáciou, trúfol urobiť si žart zo všetkých týchto tém, na ktorých predsa toľko záleží. Už na začiatku, keď bol film ešte uvoľnený sa pomaly plížila príprava na dôležitú správu. Že keď muži nie sú stredobodom pozornosti, tak ostanú nespokojní. A keď sú muži nespokojní, vymyslia patriarchát. A potom chcú ženy týrať rôznymi vecami. Napríklad: 1) pozrieť si s nimi svoj obľúbený film 2) zložiť im pesničku 3) porozprávať im o svojich záľubách 4) posnažiť sa, aby si nejaká žena neublížila pri športe, ktorý evidentne netuší, ako sa hrá. Vlastne, muži chcú iba nasledovné: šíriť toxickú maskulinitu, mať obdiv žien a jazdiť na koni. Ak patriarchát odstránime, tak každá žena môže byť úplne všetko čo chce. Môže to mať dokonca všetko naraz a jediné, čo jej v tom bráni je nedostatočne podporujúci muž, alebo jednoducho muž/muži všeobecne. A vôbec: keby to tu riadili všetko ženy, bolo by to lepšie. Presne. Riadili. Ale udržovať infraštruktúru, stavať domy, riadiť kamión, to radšej nie. To sa nejako zariadi. Vlastne som z tohto filmu bol trochu nahnevaný, ale hlavne smutný. Pretože ak tomuto nejaké ženy tlieskajú, lebo je to celkom pravdivá ukážka ich predstavy o mužoch, tak sa nedivím, že stále menej chlapov má záujem nielen o manželstvo ale rovno o hocijaký vzťah. Asi najväčšia irónia je obsadenie jednej z najkrajších žien sveta do hlavnej role a potom rozprávať o tom, ako každá žena môže byť čo len chce. Keď vidíš na plátne Margot Robbie a povieš si: "Som ako ona!" Tak ťa uzemním, lebo nie si. A pokiaľ si sa urazila, tak sa Ťa spýtam, ako by si reagovala na muža, čo si myslí, že je ako Henry Cavill v Supermanovi? Hm? A v jednej z posledných scén muž v aute hovoril po španielsky a vo niekoľkokrát poučený dvoma ženami. Bolo to vtipné? Keby bola žena poučená dvoma mužmi v rovnakej situácii, bolo by to vtipné? Tak vidíš!

Modrooký samuraj (2023) (seriál)

Myslím, že ľudia sa nechajú rýchlo uhranúť niečim ľahko nadpriemerným a potom už strácajú reálne kritické okuliare. Ja chápem, že je to stále anime, takže by som mu mal viac odpustiť. Ale stále sa to v niektorých chvíľach tvári superrealisticky, zatiaľ čo v hneď ďalšom dieli neviem, či nesledujem nejaké výplachové Shonen jump anime. Prvých päť dielov som nadšený sedel a vychutnával si jedno z najlepších anime posledných rokov. S najlepším zobrazením japonskej kultúry hádam od seriálu Šogún. Je jasné, že to urobili Amíci, lebo Japonci by takto otvorene svoj hlboko zakorenený rasizmus, sexizmus a šovinizmus, ktorý je na míle horší ako čokoľvek na západe, nikdy nezobrazili. Hovoril som si, že by som ocenil, keby niekto takto natočil remake Mulan... No a potom prišiel šiesty diel. Ktorý presunul seriál niekam na dno céčkovej akcie. Trikrát rozpárané brucho behom 5 dní, zlámané kosti, prepichnutý členok, ale tancujeme, ako keby nebolo zajtrajška. Seriál sa z tejto facky iba ťažko dostáva v siedmom diely, ale v ôsmom si to zasa úplne rozbije. Akože, ja chápem, že chceli zobraziť hlavnú hrdinku ako túto nie čiernobielu postavu s vlastnými nedostatkami a problémami. Ale to neznamená, že musí byť hlavná hrdinka idiot. Vôbec, inkonzistencia chovania hlavných postav dosť lezie na nervy. A to všetko celkovo je škoda, pretože, hoci tento štýl animácie úplne nemám rád, je to urobené veľmi slušne. Plus sa konečne niekto nebál urobiť niečo skutočne pre dospelých s kopou krve, násilia, sexu a nahoty. Vôbec, ale vôbec netuším, ako chcú pokračovať v druhej sérii. Môže to byť epické, alebo totálny klinec do rakve.

Má největší láska (2011)

Túto záležitosť som kedysi videl na ArtFilme a veľmi sa mi to páčilo. Lepšia teenage romantická komédia, než čokoľvek zo západu. Asi to bolo aj tým, koľko som mal vtedy rokov, že sa to trafilo do celkového rozpoloženia. Potom som si to pozrel ako tridsiatnik po dlhých rokoch a už to také skvelé nebolo. Niektoré vtipy nezostarli dobre. Možno aj preto, že som vedel, ako to skončí. Celkovo si ale myslím, že ide o nadpriemerný počin so sympatickými hercami.

Šílená noc (2022)

Krásny bizár s dvoma paralelnými zápletkami, s rodinou a so Santom. Zaujímavý origin story Santu aj zobrazenie jeho schopností: "Sám neviem ako to funguje..." Celé to do seba zapadá a miestami je to veľmi vtipné. Oceňujem nadhľad a aj isté parodovanie niektorých vianočných filmov ako Die Hard alebo Sám doma. Celkovo sa mi to páčilo, i keď som nebol úplne odvarený. Moja manželka ale povedala, že ak tomu dám menej ako štyri, nech si ju neprajem...

Yellowjackets (2021) (seriál)

No teda mne vôbec Melanie Lynskey neprekáža. Naopak, príde mi dosť príťažlivá, rozhodne viac ako Juliette Lewis. U ktorej chápem, prečo akože vyzerá, ako vyzerá ale inak si myslím, že brutálne prehráva. Keby tento seriál zobrazoval iba tú časť z minulosti, vôbec by som sa neurazil. Keď už zobrazoval všetko, mal byť tak o polovicu kratší. Vybrané scény sú veľmi podarené, celkovo som bol ale dosť otrávený a tak polovicu dielu som vždy strávil ťukaním do mobilu. Obrovským pozitívom je ansábel mladých, menej známych herečiek, či už ide o mladú Misty, Natalie alebo Shaunu. Vôbec, kombinácie mladá a stará Shauna a hlavne mladá a stará Misty je skvelá. V modernej časovej línii úplne exceluje Christina Ricci a v starej linke Sophie Thatcher. Niektoré veci sú absolútne nezmysly ako, veľmi zbežne: 1) Nie, tvár sa takto rýchlo nezahojí a nemá takéto pekné jazvy keď bola zašitá "na kolene". Plus by z toho bola infekcia ako sviňa. 2) Za 9 mesiacov by mali odrásť vlasy určite viac. 3) Keď síce už nemám ako lokalizovať vrak, stále mám históriu z radaru a vzhľadom na to, že rodičia jednej z dievčat sú milionári, nemyslím si, že by ju iba-tak prestali hľadať. 4) Podľa mňa by im toľko málo jedla na takú dlhú dobu nestačilo. 5) Vypálením rany síce zastavíš krátkodobo masívne krvácanie, ale osoba potrebuje veľmi rýchlo odbornú pomoc. Inak môže nastať nekróza. Ak už krvácanie bolo zastavené, je vypaľovanie zbytočné. A mnoho, mnoho ďalších. Ak je všetko vysvetliteľné "lebo to tak tá divočina chcela" potom dávame možnosť autorom urobiť hocijakú hovadinu. Tento seriál má taký potenciál a až v posledných dieloch som začal možno chápať o čo tvorcom šlo. Čo ale nemení nič na tom, že je to polovicu času ubíjajúca nuda. Naozaj by som chcel mať tento seriál viac rád ako mám. Menej je niekedy viac. Chcel som síce dať dve, ale nakoniec dám tri, lebo už len z príncípu si podľa mňa málokto dovolí seriál nedopozerať. A naozaj som zvedavý na tretiu sériu.