Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Druhý nejlepší díl nové trilogie. Efektivně nejpůsobivější. Já osobně, ho nedokážu až tolik docenit, ale o kvalitách nepochybuji; nyní komentář (obsahuje spoilery): Film přenese diváky do období pomalého konce Klonových válek; občanské války mezi silami Galaktické Republiky a Separatistů. Vůdce armády Separatistů, kyborg generál Grievous, pronikl až na Coruscant a unesl kancléře Palpatina. Film začíná v okamžiku, kdy Grievousova vlajková loď s Palpatinem na palubě svádí na oběžné dráze Coruscantu bitvu s republikovými klonovými jednotkami. Hrdinové filmu, rytíři Jedi Obi-Wan Kenobi a Anakin Skywalker, se snaží na stíhačkách proniknout na loď a Palpatina zachránit. Na lodi přistanou, najdou Palpatina, a Anakin dokonce zabije Sitha hraběte Dooku, který ho minule i s Obi-Wanem porazil. Grievous uteče v záchranném modulu, protože loď je zničená a řítí se na povrch planety. Anakinovi se ale povede s lodí přistát a zachrání Palpatina i Obi-Wana. Po přistání na Coruscant se Anakin setká s Padmé Amidalou, svou tajnou manželkou, a ta mu řekne, že s ním čeká dítě. V noci se mu však zdá sen, stejný jako ten, který ho předtím varoval před smrtí jeho matky, a tentokrát oznamuje, že Padmé zemře při porodu. Následující den se setká s Palpatinem a Palpatine mu vypráví legendu o sithském mistru (Darth Plagueis), který dokázal pomocí Síly navracet život. Na závěr mu řekne, že rozvědka zjistila, že Grievous se ukrývá na planetě Utapau a že navrhne Radě Jediů, aby poslala Anakina zabít ho. Rada však místo Anakina vybere Obi-Wana a Anakin propadne záchvatu vzteku. Palpatine mu slíbí, že zařídí, aby byl jmenován do rady Jediů jako Palpatinův osobní zástupce. Rada sice souhlasí se jmenováním Anakina, ale nepovýší jej na mistra Jedie, a navíc po Anakinovi žádá, aby pro ně špehoval Palpatina. Uražený Anakin přestává Radě důvěřovat. Obi-Wan mezitím s klonovými vojáky odlétá na Utapau. Najde Grievouse a po dlouhém souboji jej zabije. Kloni mezitím bojují s Grievousovými droidy. Z planety však stihne uniknout vedení konfederace nezávislých systémů, v čele s Nutem Gunrayem, které se ukryje na sopečné planetě Mustafar. Na Coruscantu odhaluje Palpatine Anakinovi svou pravou totožnost; je Sith Lord Darth Sidious a byl mistrem hraběte Dooku. Anakin prozradí Palpatinovo tajemství mistrovi Windu a ten se s dalšími třemi Jedii vydává do kancléřovy kanceláře, aby Sidiouse zatkli. V souboji zemřou všichni Jediové kromě mistra Windu, který Sidiouse odzbrojí. Sidious se pokusí poranit mistra Windu sithským bleskem, jenže Windu odrazí blesky světelným mečem a Sidious je jimi zohaven. Do místnosti však vrazí Anakin, který mistrovi Windu slíbil, že tam nepřijde, ale myslí si však, že může Padmé zachránit jen tak, že se stane Sidiousovým učedníkem a naučí se Silou oživovat lidi. Proto zaútočí na mistra Windu a tak poskytne Sidiousovi příležitost, aby ho nakonec zabil sithským bleskem. Poté Sidious přijme Anakina za učedníka a dá mu sithské jméno Darth Vader. Jako první úkol dostane Anakin vyvraždit mistry a padawany v chrámu Jediů. Sidious převezme poté vedení nad klonovou armádou a nařídí vojákům, aby pobili všechny Jedie (tzv. rozkaz 66). Zároveň posílá Anakina, aby vyvraždil radu Separatistů na planetě Mustafar a tak ukončil Klonové války. Anakin se loučí s Padmé a odlétá. Na Mustafaru splní svůj úkol a čeká na další rozkazy. Senátor Organa, přítel Padmé, se náhodou stane svědkem toho, jak klonový voják zavraždil jeho syna, který byl padawanem. Odlétá proto z Coruscantu, aby našel Jedie. Klonoví vojáci se opravdu obrátí proti Jediům a vyvraždí je. Uniknou pouze mistr Yoda a Obi-Wan a asi 20 dalších Jediů, kteří jsou během dalších let systematicky hledáni a vyvražďováni. Mistr Yoda a Obi-Wan se setkají s Organou a odlétají zpět na Coruscant. Svoje zohavení použije Sidious jako důkaz, že jsou Jediové zrádci. Zmanipulovaní senátoři krátce na to odhlasují přeměnu Republiky na Impérium a Sidious se stane Imperátorem, neboli císařem. Během zasedání Senátu proniknou Yoda a Obi-Wan do chrámu Jediů a z bezpečnostního hologramu zjistí, že se Anakin stal Sithem. Yoda rozhodne, že se pokusí zničit Sithy; on si vezme na starost Sidiouse a Obi-Wana posílá zabít Anakina. Yoda se vydává do budovy Senátu zabít Sidiouse, boj však skončí nerozhodně a zarmoucený Yoda mizí. Povede se mu utéct a s Organou unikne s Coruscantu, později přistane na planetě Dagobah. kde začne žít ve vyhnanství. Obi-Wanovi se sice nechce s Anakinem bojovat, ale musí, a tak se vydává za Padmé, aby zjistil, kde Anakin je. Řekne Padmé, že se Anakin stal Sithem a ta ihned odlétá na Mustafar, aby se zeptala přímo Anakina. Obi-Wan se schová v její lodi. Anakin Padmé rád vidí, ale Padmé je zděšena tím, co se z něj stalo. Když nakonec Anakin spatří Obi-Wana, obviní Padmé ze zrady a málem ji uškrtí. Poté bojuje s Obi-Wanem, jsou však naprosto stejně silní. Anakinovi se ale povede poškodit mečem ovládací panel budovy, ve které se nachází, a ta se začne zanořovat do lávy (celý povrch Mustafaru je pokryt lávou). V nových podmínkách Obi-Wan získá převahu a shodí Anakina do lávotoku; nedovede se však přinutit k tomu, aby ho zabil. Anakin je těžce popálený. Obi-Wan odletí s Padmé z planety, Padmé ale začíná rodit. Sidious odlétá na Mustafar, aby našel Anakina. Povede se mu ho najít a aby mu zachránil život, přetvoří ho na černého polorobota. Když se Anakin probere, prvně se ptá na Padmé. Sidous mu řekne, že ji přece on, Anakin, zabil, aby byl Anakin napříště věrný jen jemu. Padmé se mezitím narodí dvojčata - chlapeček a holčička. Kvůli Anakinově proměně ale ztratí vůli žít a po porodu umírá; pořád je ale přesvědčena, že Anakin není úplně zlý. Její dcerku adoptuje senátor Organa a pojmenuje ji Leia, chlapce odveze Obi-Wan na Tatooine za Anakinovými příbuznými. Od nich dostane chlapec později jméno Luke Skywalker. Tento díl hodnotím 81%. "Podcenil jsi mé schopnosti!"

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Z nové trilogie je tento díl, můj nejoblíbenější, který rozebírá lásku mezi......nebo, to radši nechám na příběh, který obsahuje spoilery: Senátorka za Naboo Padmé Amidala přilétá na Coruscant hlasovat o zákonu proti svolání republikové armády kancléřem. Při přistávání je na ní spáchán atentát, při kterém však zemře pouze její dvojnice. Zmatená Padmé se domnívá, že atentát si objednal bývalý Jedi, hrabě Dooku. Rada Jediů s tímto podezřením ale nesouhlasí, i když usuzuje, že je třeba senátorku chránit a proto povolává dva rytíře Jedi, mistra Obi-Wan Kenobiho a jeho padawana (tj. učedníka), Anakina Skywalkera. Anakin má k Padmé ale silné citové pouto a nehodlá ji jen chránit, chce také vypatrát, kdo první atentát spáchal. Zdrženlivější Obi-Wan Anakina musí uklidnit, aby si uvědomil pravý stav věcí. Atentát se ale následně při hlídce obou Jediů opakuje, ale Obi-wan a Anakin tentokrát atentátníka chytí. Než jim však řekne, kdo ho objednal, je zabit jedovatou šipkou, kterou vystřelí nájemný lovec v mandalorianské zbroji. Obi-Wan zjišťuje, že šipka byla vyrobena na planetě Kamino, kterou někdo vymazal z archivu rytířů Jedi, a tak se vydává tuto planetu hledat. Anakin má zatím chránit Padmé, která se chce vrátit na Naboo. Rada Jediů Anakina tak na tutou samostatnou misi vyšle, přičemž kancléř Palpatine ho upozorňuje, že je mocnější, než aby plnil takové "podřadné" úkoly. Na Naboo se Anakin do padmé zamiluje a následně ji i políbí, ale protože rytíři Jedi nemůžou milovat ženy, tak se rozhodnou nezamilovat se. Obi-Wan po příletu na Kaminu zjišťuje, že si zde jedijský mistr Sifodyas objednal armádu klonů pro republiku, před deseti lety. Vzorem pro klony je mandalorianský bojovník a nájemný lovec Jango Fett. Obi-Wanovi je představena celá armáda ve své mohutnosti a Obi-Wan poznává, že Jango Fett je pravděpodobně onen nájemný lovec, co chtěl zavraždit Padmé. Po hlášení radě Jediů se proto vydá Fetta konfrontovat, ten se ale ubrání a se svým synem Bobou Fettem prchá. Obi-Wan ho pronásleduje na planetu Geonosis, kde nachází základnu Obchodní federace. Zjišťuje, že se zde formuje koalice Separatistů pod vedením hraběte Dooku, nyní jako stihského lorda, do které se chystá vstoupit mnoho finančních i industriálních galaktických klanů, přičemž vlastní obrovskou, právě vyráběnou armádu droidů. Poté co odvysíla zprávu o tom, co objevil, je ale zajat a uvězněn. Mezitím Anakin s Padmé odlétají na Tatooine hledat Anakinovu matku, protože Anakin má nočmí můry o její smrti. Zjišťují, že ji zajali Píseční lidé. Anakin se ji vydává zachránit, ale přichází pozdě a ona mu umírá v náručí. Poté Anakin ve vzteku zabije všechny Písečné lidi a slibuje si, že již nikdy nenechá umřít nikoho, na kom mu záleží. Obi-Wan se setkává ve vězení s hrabětem Dooku, který se ho snaží přemluvit, aby mu pomohl porazit temnou stranu. I přesto, že Obi-Wanovi vpodstatě prozradí, že senátu vládne Darth Sidious, tak mu Kenobi nevěří a nepřidává se k němu. Na Coruscantu mezitím probíhají diskuse o tom, jak naložit s klonovou armádou, která je pro Galaktickou republiku vytvořena. Kancléř Palpatine šikovnou manipulací navede zástupce Padmé, senátora Jar-Jar Binkse, aby přednesl žádost, která by kancléři dala speciální práva na svolání armády. Jar-Jar to provede a celý senát za nadšeného aplausu dá kancléři speciální pravomoce. Mistr Yoda se tak okamžitě vydává na Kamino armádu vyzvednout, zatímco mistr Windu vezme 211 Jediů a vydává se na Geonosis za Obi-Wanem. Anakin s Padmé se ale také vydají Obi-Wana vydají zachránit, ale jsou zajati též. Separatisté zavřou všechny tři do arény, aby je sežraly příšery. Padmé těsně předtím vyzná Anakinovi lásku a oba se znovu políbí. Během toho, co se brání všichni tři proti příšerám, objeví se Jediové mistra Windu, kteří se pustí do střetu s armádou droidů, která jim vyrazí vstříc. Po dlouhém boji jsou Jediové téměř zdecimování, ale naštěstí pro ně se objeví mistr Yoda s klonovou armádou, která zvrátí průběh bitvy. Jango Fett umírá rukou mistra Windu a velení separatistické aliance uniká pryč z planety. Armáda droidů se střetává s klonovanou armádou na pláni za arénou. Obi-wan a Anakin pronásledují hraběte Dooku. Když jej dostihnou, bojují spolu, hrabě Dooku však oba porazí. Naštěstí přijde mistr Yoda a zachrání je, avšak hrabě Dooku prchá s plány hvězdy smrti. Anakin přišel v souboji o ruku. Padmé a Anakin odlétají zpět na Naboo, kde se tajně vezmou. Jediný důkaz o jejich manželství je listina, která je uložena do archivu. Kapitán Panaka (kapitán stráže Amidaly) se k ní však dostane a informuje o tom Palpatina, který tuto informaci později využije proti Anakinovi. Armáda klonů poráží armádu droidů a hrabě Dooku přiléta na Coruscant oznámit Darth Sidiousovi, že velký sithský plán začal. Obi-Wan, Windu a Yoda mezitím přemýšlí nad tím, že by mohl temný lord ze Sithu ovládat senát, ale nakonec tuto možnost zavrhnou. Na konci filmu se k nebi zvedají republikové lodě třídy Venator s desetitisíci klonovaných vojáků na palubách. Začíná Klonová válka. Mé hodnocení tohoto snímku je 82% "A teď jsem s tebou znovu. Prožívám bolest. Čím blíž jsem u tebe, tím je to horší. Jen myšlenka, že nejsem s tebou je tak hrozná - poamlu ani nemůžu dýchat, když na to pomyslím. Jsem zastrašen tím, že jsem Ti dal polibek, který jsem Ti dát neměl. Mé srdce tluče, a doufá, že z toho polibku nevznikne jizva..."

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Skrytá hrozba má těžký příběh. Je zde poznat rukopis pana Lucase, jenž má skoln k pohádkovosti, ale zde to trošku přehnal, ale stejně se jedná o celkem zábavný snímek, který zabaví na ty dvě a půl hodiny, děj filmu je rozložitý: Planeta Naboo je blokována Obchodní federací, vedenou Nutem Gunrayem. Ta požaduje, aby planeta zaplatila poplatek za obchodování, jinak bude planeta obsazena. Nově zvolená královna Naboo, Královna Amidala požádá kancléře republiky Valoruma o diplomatickou pomoc. Ten vyšle na Naboo dva rytíře Jedi, (Kenobiho a Qui-Gona). Ti jsou však při vyčkávání na audienci přepadeni droidy Obchodní federace a jsou nuceni uprchnout do lodních hangárů. Zde objeví obrovskou armádu droidů, kteří se připravují k výsadku na planetu. Podaří se jim ukrýt v invazních lodích a spolu s vojenskými silami přistávají na planetě. Oba dva rytíři Jedi se poté vydávají požádat o pomoc podmořskou říši, Gungany. Představitel Gunganů však odmítne poskytnout jakoukoli pomoc, kromě lodě pro Jedie na proplutí planety s pomateným průvodcem Jar-Jar Binksem. Mezitím armáda droidů bez náznaku jediného odporu obsadí celou planetu a zanedlouho vstupuje místokrál Obchodní federace do hlavního města a zatýká královnu Amidalu a nejvyšší členy vlády. Jediové mezitím proplují po mnoha nesnázích jádrem planety a vylodí se v hlavním městě. Zde se jim podaří osvobodit královnu, kterou zrovna eskortují bitevní droidi do tábora. Spolu s královninou stráží se pak probojují do hlavního hangáru, kde se jim podaří odletět v lodi typu Nubian 3000. Při odletu z planety jsou však málem zničeni střelami lodí z blokády, ovšem díky hrdinství droida R2-D2 přežijí a odlétají na planetu Coruscant vysvětlit senátu Galaktické republiky, jak se věci mají. Mezitím se však jejich loď porouchá, a tak skupina nuceně přistane na pouštní planetě Tatooine. Ihned po dosednutí se Qui-Gon vydává spolu s Jar-Jar Binksem a královnou Padmé Amidalou (která předstírá, že je svá vlastní služebná) do blízkého města. Zde se snaží najít obchodníka se součástkami na opravu Nubiana. Naleznou pouze jediný obchod, kde je motor k dostání, ale tam nemůžou zaplatit, protože Qui-Gon má jen republikové peníze a ty obchodník nehodlá přijmout. Musí tedy najít jiný způsob, který se mu ale brzo dostane pod ruku. Je to mladík Anakin Skywalker, který slouží jako opravář v zmiňovaném obchodě. Nabídne se, že poletí závod kluzáků se svým tajně postaveným kluzákem. Qui-Gon v Anakinovi ucítí velkou Sílu a proto svolí. Ten den večer také zjistí, že Anakin má největší množství midichlorianů v těle, jaké kdy bylo ve vesmíru zjištěno. Následujícího dne se koná závod, ve kterém Anakin po lítém boji se svým sokem Sebulbou zvítězí a tak vyhraje peníze na nakoupení součástek. Zároveň je díky Qui-Gonovi osvobozen a může s ním letět na Coruscant. Během několika dnů je loď připravena ke startu. Ve chvíli, kdy k ní Qui-Gon přichází spolu s Anakinem, napadne mistra Jedi neznámý mimozemšťan, humanoidního vzhledu s červeným světelným mečem, známý jako Darth Maul. Qui-Gon sice unikne i s Anakinem, ale je z nenadálého setkání velmi překvapen a rozhodne se o něm informovat radu Jediů. Po příletu na Coruscant jde královna (ve skutečnosti služebná, která je dvojnicí královny) okamžitě do republikového senátu upozornit na porušení práv své planety, ale celý senát je podplacený Obchodní konfederací, tudíž služebná nedosáhne žádného výsledku. Celá zoufalá uposlechne rady senátora Palpatina, aby se pokusila hlasovat o nedůvěře senátu kancléři Valorumovi. Hlasování skončí kancléřovým odvoláním a začne se vybírat nový kandidát. Mezitím informuje Qui-Gon s Obi-Wanem o podivném incidentu na Tatooine a zároveň se snaží, aby rada začlenila Anakina do řádu Jedi. Rada to však odmítá, protože se jí zdá, že malý chlapec je příliš nebezpečný. Qui-Gon je velmi pobouřen, ale nechce radě příliš odporovat a tudíž se podvolí. O několik dní později už královna Amidala nevydrží čekat a rozhodne se odletět zpět na Naboo, aby se pokusila získat vládu do svých rukou. Opět ji doprovází Qui-Gon s Obi-Wanem a nakonec také Anakin. V rozhodující chvíli se královna Amidala odhalí před Gungany, aby odlákali armádu Obchodní federace od města, zatímco ona v nehlídaném městě vpadne s malým oddílem do paláce a pokusí se zajmout místokrále. O pár dní později je plán proveden. Armáda Gunganů čelí na pláních nedaleko od města přesile armády droidů, která, řízena z velící lodě na orbitě planety, dosahuje rychlého vítězství. V hlavním městě však v té chvíli dvě malé skupinky (jedna pod vedením královny a druhá pod velením služebné) vpadnou do paláce společně s oběma rytíři Jedi a Anakinem. V paláci však narazí na Dartha Maula, který se pusti do boje s oběma Jedii. Anakin mezitím omylem odstartuje ve stíhačce za ostatními bojovníky na oběžné dráze. Podaří se mu proniknout až do hangáru řídící lodě droidů, kde odpálí několik střel do hlavního generátoru, čímž loď zničí a armáda droidů se tím deaktivuje, tudíž jsou Gungani zachráněni. Mezitím královna zajme místokrále. Avšak Qui-Gon a Obi-Wan neustále svádějí tuhý souboj s Darthem Maulem. Po lítém souboji Maul zabije Qui-Gona, ale Obi-Wan ho následně s velkým štěstím zabije, přičemž jasně potvrdí, že tajemný muž byl Sith, o kterých se myslelo, že už dávno zmizeli z vesmíru. Následně doběhne k umírajícímu mistrovi, kterému dá slib, že vychová Anakina jako svého padawana. Yoda zprvu odporuje, ale poté, co se dozví, že Obi-Wan dal slib, rozhodne Anakina do řádu přijmout. Královna Amidala tak opět získá moc na Naboo spolu s Gungany. Na Coruscantu se zvolí nový kancléř, jímž se stane nečekaně Palpatine, který také okamžitě přilétá na Naboo, aby oslavoval vítězství demokracie a také aby se zúčastnil pohřbu Qui-Gona. Nový kancléř tedy může být spokojen, ale rada Jediů ne. Do galaxie se vrátili Sithové. Síly dobra a zla se opět blíží k střetu. Mé hodnocení této, skoroklasiky je 75% "Největší problémem vesmíru je to, že si nepomáháme"

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Úchvatné zakončení jedné z nejgeniálnějších trilogií všech dob. Příběh je takovýto (obsahuje spoilery): Han Solo je uvězněn v karbonitu a předán vesmírnému mafiánovi Jabba Huttovi. Luke Skywalker se ho vydává zachránit, a proto v přestrojení navštíví sídlo Jabby Hutta, aby ho požádal o Solovo propuštění. Tam ale zjišťuje, že princezna Leia se stala Jabbovou dvorní otrokyní. Jeho mise se ale nakonec nezdaří a všichni jsou Jabba Huttem odsouzeni k trestu smrti. Jsou předhozeni pouštnímu tvorovi a málem jsou sežráni zaživa. Luke se s pomocí R2-D2 dostává ke svému světelnému meči a i se svými přáteli uniká. Luke Skywalker poté odlétá na planetu Dagobah, kde se snaží najít mistra Yodu, a dokončit tak svůj výcvik. Mistr Yoda krátce po jeho návratu umírá, ale Luke se ještě před tím stihne dozvědět, že jeho výcvik byl ukončen, a tak se tak vrací ke svým přátelům. Od velitelství rebelů se dozví, že nová imperiální Hvězda smrti se staví na oběžné dráze měsíce Endor a není ještě zcela dokončena. Protože vzbouřenci ukořistili přístupové kódy, mohou se dostat přes ochranný štít kolem Endoru, surovinové základny pro stavbu Hvězdy smrti. Na měsíci narazí povstalci na Ewoky, mírumilovná stvoření, podobná medvídkům. Ewokové potom pohostí Luka, Hana a ostatní ve svém městě, nacházejícím se vysoko v korunách stromů. Tam se také Leia dozví, že je Lukova sestra, že i ona má stejné schopnosti, a proto může být rovněž rytířkou Jedi. Luke se rozhodne přesvědčit svého otce, Darth Vadera, aby se vzdal Temné strany Síly – ten ale odmítne opustit císaře a rozhodne se bojovat se svým synem. Luke sice Darth Vadera porazí, ale odmítne ho na pokyn imperátora zabít – tuší, že přesně takhle ovládl kdysi jeho otce. Imperátor začne Luka mučit blesky, v tom mu ale zabrání Darth Vader, kterého ohrožení jeho syna konečně přiměje přejít zpět na stranu dobra. Díky jeho robotickému tělu ho imperátor nedokáže hned zabít a Darth Vader ho shodí do energetické šachty Hvězdy smrti, čímž ho usmrtí. Sám je ale tak poškozen, že záhy umírá – předtím ještě přiměje Luka, aby mu sundal masku a požádá ho, aby o všem řekl i Leie. Flotila povstaleckých lodí mezitím zaútočí na celou stanici Hvězdy smrti a těsně poté, co Luke unikne, ji zlikviduje spolu s velkou částí flotily Impéria. To představuje zásadní zvrat v průběhu galaktické občanské války, převaze povstalců a vzniku Nové republiky. Konečně v galaxii zavládne mír. "JÁ BUDU JEDI, JAKO MŮJ OTEC DŘÍV, NEŽ SE STAL TVOU LOUTKOU, PALPATINE!". Mé hodnocení tohoto dílu se super rozkošnými ewoky, kteří mě baví dodnes, je 100%

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Spousta lidí tvrdí, že se jedná o nejlepší díl Star Wars (Hvězdných válek, chete-li), a mají skoro pravdu, jenže já považuji za nejlepší epizodu Novou naději, ale ani Impérium vrací úder moc nezaostává. Příběh je již složitější, a budu se snažit ho popsat co nejlépe, ale ne tak rozložitě jako u Nové naděje, kde jsem se překonal (obsahuje spoilery): Rebelové se ukrývají před Impériem na ledové planetě Hoth. Impérium najde Rebely a ti musí utéct z planety. Luke a R2-D2 utečou v X-Wingu, Han, Leia, Chewbacca a C-3PO v Millenium Falconu. Luke Skywalker najde Yodu, Mistra Jedi starého 900 let, a začne svůj výcvik Jediho. Vinou zrady Landa Calrissiana je posádka Millenium Falconu chycena v Oblačném městě na planetě Bespin Impériem a Han Solo je zamražen do karbonitu, zbytek posádky a Lando je zatčen Impériem. Sola si odnese Boba Fett, aby za něj získal odměnu u Jabby Hutta. Při tréninku na Jedie má Luke vizi, že jeho přátelé jsou v nebezpečí a i přes varování Yody a ducha Obi-Wana (Bena) Kenobiho se je vydává zachránit. Landova osobní stráž zadrží vojáky Impéria a Lando, Leia, Chewbacca a C-3PO při útěku potkají R2-D2. Utečou společně na Millenium Falcon. Luke mezitím bojuje s Vaderem, je mu useknuta ruka a dozví se, že Darth Vader je jeho otec. Na Millenium Falconu ucítí Leia díky Síle, že Luke je v nebezpečí. Zachrání ho a Luke dostane novou umělou ruku. Lando a Chewbacca odlétají ve Falconu nalézt Sola. "Já jsem tvůj otec!" Mé hodnocení je 100%

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Nová naděje je jeden z vůbec nejrevolučnějších filmů všech dob. Nová naděje má jednoduchý příběh (obsahuje spoilery): Čtvrtá epizoda začíná útokem imperiálního hvězdného destruktoru temného Sithského lorda lorda Dartha Vadera na corellianskou korvetu aldeeranské princezny Lei. Povstalci bitvu prohrají a lord Vader osobně popraví kapitána lodi. Krátce poté je zajata sama princezna, která je následně obviněna ze spolupráce se skupinou povstalců a krádeže důležitých informací. Během bitvy vypustí korveta záchranný modul, který je obývaný dvojicí robotů – R2-D2 a C-3PO. Uvnitř R2-D2 jsou uschovány plány obrovské imperiální stanice s názvem Hvězda smrti, jež je budována pod velením Velkomoffa Tarkina. Záchranný modul přistane na planetě Tatooine, kde se roboti setkají s domorodými Jawy. Na planetě zatím žije na farmě se svými adoptivními rodiči poklidným životem mladý Luke Skywalker. To se změní, když jednoho dne při nákupu robotů, kteří mají vypomáhat na farmě, narazí zrovna na ty, kteří utekli z bitvy nad Tatooine. Ti se mermomocí chtějí dostat k povstalcům, kteří vedou válku proti Impériu. Ukazuje se, že R2-D2 má v sobě poselství, které má být přehrané jistému Obi-Wan Kenobimu, což vzbudí Lukův zájem. Brzy mu dojde, že toho člověka zná pod jménem starý Ben. Odveze tedy roboty k němu a tam se dozvídá plné znění zprávy – princezna Leia žádá Kenobiho o pomoc, neboť je unesena imperiálními silami. Když se Luke vrátí na farmu, je již zničená vojsky Impéria, kteří pátrají po těch robotech. Obi-Wan Kenobi je starý rytíř Jedi a do svého umění zasvětí i Luka. Potom odlétají s pomocí najatého pilota, který se uvolí je svézt za absurdně vysokou cenu, aby splatil dluh pašeráckému bossovi jménem Jabba Hutt. Pilot, Han Solo, je veze na planetu Alderaan, kde se má nacházet povstalecký kontakt (loď se jmenuje Millennium Falcon, v českém dabingu Malý Sokol, a je to neuvěřitelný vrak, který se po cestě skoro rozpadá). Během cesty hyperprostorem pocítil skrze Sílu Obi-Wan smrt milionů lidí. Když se Falcon vynoří z hyperprostoru, Alderaan není nikde, zbyl po něm pouze pás asteroidů. Poté narazí na malou průzkumnou stíhačku impéria. Rozhodnou se ji pronásledovat, ale zavede je do pasti, kterou tvoří Hvězda smrti – bitevní stanice velká jako celý měsíc, schopná svojí mohutnou silou zničit celou planetu, je to nejničivější zbraň, jakou Impérium má. Posádka Falcona se slídícím vojákům schová ve skrytých pašeráckých úkrytech v lodi a pak se dostanou do komunikačního centra. Zatímco se Ben Kenobi snaží vypnout generátor magnetického pole, které drží Falcona na Hvězdě smrti, zjistí Luke, že princezna je vězněna na stanici. Přemluví Hana Sola, aby mu pomohl s jejím osvobozením. Krátce poté, co se záchranná akce zdaří, se skupina nedopatřením dostane do kanalizačního systému a do drtiče odpadků. Roboti R2-D2 a C-3PO, kteří s nimi cestují celou dobou, se nabourají do systému stanice a osvobodí je. V přestrojení potom všichni unikají do Falcona, aby rychle unikli Darth Vaderovi a opustili Hvězdu smrti. Ještě před odletem Luke uvidí umírat Obi-wana, kterého zabije Vader. Han Solo odlétá na základnu povstalců, kde je naplánován útok na stanici. Hvězda smrti se ale přesunula na oběžnou dráhu plynného obra Yavin, okolo kterého obíhá měsíc s povstaleckou základnou, protože ve Falconovi byl tajně nainstalovaný radiomaják. Stíhače vzbouřenců zaútočí, aniž by byly očekávány, a proniknou přímo do středu stanice, i když utrpí těžké ztráty, zvláště prototypem stíhačky lorda Vadera. Nakonec zbývá jen Luke a jeho dva wingmani. Jeden zahyne a druhý se musí vrátit, proto Luka zachrání Han Solo, který znenadání přiletí a téměř zabije lorda Vadera. Luke pouze stihne odpálit dvě protonová torpéda do chladicí šachty reaktoru a následná řetězová reakce hvězdu smrti zničí. Po boji jsou Luke a Han vyznamenáni. Tato epizoda je má nejoblíbenější s geniální staré trilogie Star Wars (Hvězdných válek, chcete-li). Má nejoblíbenější postava je samozřejmě Darth Vader. Tento film, když vzemu v potaz aspekty a subjektivní názor hodnotím 100% "POMOZ MI OBIWANE, JSI MÁ JEDINÁ NADĚJE"

Přátelé (1994) (seriál)

Hodně silnejch momentů a geniálních gagů, ale většina prostě špatně zestárla a je v lepším případě mid

Chcete být milionářem? (2000) (pořad)

Dokud to dělal Čech, tak to byl nejlepší pořad, co kdy v Česku byl.