Ona (2013)

Film ukazuje blízkou (velmi blízkou) budoucnost, a naznačuje jak můžou vypadat lidské emoce, city a vztahy. Největším kladem filmu je myslím to, že divákovi nenutí žádnou "pravdu". Jakože tohle je budoucnost, které se máš bát, nebo tohle je budoucnost, na kterou se máš těšit. Prostě vzácně nechává úsudek na divákovi.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Samotnému filmu (jeho provedení) dávám 3*. Tu jednu * dávám za informativní hodnotu - vyobrazení současného světa, tak jak je. V kině jsem byl v šoku, když jsem najednou koukal na dvě scény, ve kterých divákům zavalených akční zábavou, sdělují pravdu o fungování světa. Bylo to jako dívat se na opak zpravodajství ČT... Jinak film samotný je fajn, je solidně udělaný, a dobře funguje na diváka (ale dost často jsem si všímal konkrétních záměrů filmové psychologie). Supr je "nekomixové zpracování" ve stylu zumbeispiel Temného rytíře. Dojem z filmu v neposlední řadě zlepšovala častá přítomnost Scarlett Johansson, na kterou se prostě dobře dívá :D

LEGO® příběh (2014)

Máte doma LEGO z dětství? Zajděte si na Lego příběh, a hned po návratu domů vyndáte starou krabici, a začnete si stavět a hrát si. Anebo si poběžíte do nejbližšího krámu stavebnici koupit. Potěšující podívaná. Ale nebyl jsem tak odvařený jako všichni recenzenti, kteří jindy zpranýřují cokoliv od kohokoliv, ale bavil jsem se poměrně hodně,na to, že je to tak prvoplánovej product animák. Rozhodně jsem si naplno užíval schopnost parodovat cokoliv, co si tvůrci vzali na mušku ("Brumbál - Kumbál" mě rozbil :D)

Michael Kohlhaas (2013)

Viděno na FFF ve Světozoru. Rozhodně nejsurovější historický film, který jsem kdy viděl. Poměrně málo hudby (ale když už tam je, je skvělá), velmi málo dialogů - často dlouhátánské záběry na krajinu, kdy v reprácích dujeou vichry ženoucí se po lukách. Při sledování jsem si říkal: kdyby Walter Scott nepsal knihy, ale točil filmy, vypadalo by to přesně jako "Michael Kohlhaas", což je ode mě a pro mě pochval. D9ky tomuhle filmu jsem si uvědomil jak jsou všechny blockbustery narvané epickou hudbou, postsynchrony, a jsou v podstatě umělejší, než PVC. Takže za mě: víc takových filmů je škoda točit, protože by na ně chodilo jen minimum diváků, ale jeden dva za rok by si publikum určitě našlo. S trochou nadsázky bychřekl, že ani na ČT2 ve 2 ráno by nepustili něco jako "Michael Kohlhaas" :-) Ale pokud jste už přežraný stylu 50 střihů za minutu, výbuh co 5 minut, dialogy za chůze prokládané pravidelnou nepřirozenou hláškou, podívejte se na tenhle film.

Příběh kmotra (2013)

Na české poměry a možnosti to je výborná věc. Neběhal mi sice mráz po zádech, jak vyhrožuje/slibuje trailer, ale rozhodně to mělo co sdělit. Respektive, v ČR ten film asi nikoho nešokuje - všichni ví, nebo aspoň tuší, jak to tu (ne)funguje. Ale "PK" ukazuje to JAK. To JAK se to tu dělo a pořád děje. Zdá se, že Vetchému ta role vyloženě sedla - tak přirozené herectví bylo k vidění už jen v S čerty nejsou žerty (žertuji). Zbytek ansáblu funguje taky dobře, a celkově to vypadá náramně :-) Prostě: pokud jste fanouškem kriminálek, českého filmu, nebo mafiánských praktik, jděte do kina!

Czech Made Man (2011)

Líbila se mi orginalita, která v čr nemá obdoby (stejně tak výprava). Stylově mi to připomíná Amélii z Montmartru. Kromě toho, že mě nikdy nenapadlo v Budařovi hledat takového kolíka, mě film překvapil i svoji "hloubkou". Vlastně na mě působil dost depresivně a smutně - tvůrci dokázali ukázat marnost snažení většiny lidí o maximalizaci zisků a hmotných radovánek, které ke štěstí prostě nevedou - a to je tady skvěle ztvárněno. Ještě mi to hodně připomíná Obsluhoval jsem anglického krále, ale tohle je díky příběhu ze současnosti a žijící předloze, stravitelnější...

Expresní zásilka (2012)

Prvoplánové, od začátku předvídatelné, nijak originální... Přišlo mi to jako cyklistický Ong-Bak, kde je akorát muay tahi vyměněno za pedály. Ale stejně tak Ong-Bak má divácký úspěch, protože je to svižná akce. Za mě 4*. Tři jsou za film samotný, a ta jedna * je za to, že mě film dokázal inspirovat, a já zas po dlouhé době drandím ulice na kole. A to je věc, na kterou se buď zapomíná, anebo ve filmu chybí - že by nás to koukání mohlo obohatit i v reálném životě.

Iron Sky (2012)

Dal jsem tomu sice 4 hvězdy, ale jedna * je jen za to, že jsem se toho filmu po tolika letech odkladů dočkal, druhá hvězda je za mou slabost pro tuto tématiku (jakkoliv zpracovanou), a zbývající 2* jsou za samotný film. Na Iron Sky jsem se opravdu těšil. A čekal jsem podstatně něco jiného. Sice jsem od začátku nevěřil, že by mohlo zařazení mezi komedie fungovat, ale taky jsem nevěřil, že by to autoři nechali takhle propadnout....

Vendeta (2011)

Díky tomu, že sleduji MZ Live jsem více méně věděl na co jdu, jinak bych byl možná zklamán stejně jako většina menšiny, která šla podpořit a shlédnout originální český film, za jehož vznik jsem nesmírně rád. Je mi jasné, že něco podobného u nás dalších 10 let nikdo nenatočí, protože jak se denně potvrzuje, Češi jsou bohužel v mnoha směrech (včetně filmového) buránci na entou. Řeči typu "chyběla mi tam dynamika" nebo "zbytečně dlouhý a nudný záběry" můžou z huby vypustit jenom lidičkové s mozkovou deformací a výplachem ze spotřebních U.S. "trháků"...

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Zatímco většině předešlým filmům HP vyčítám zprznění knihy, u tohoto dílu jsem spokojen. Co už se mi nelíbilo, je čistě řemeslná práce na filmu. Chápu, že to měla být akční jízda a dlouho očekávané vyvrcholení, ale kamera je až moc dynamická, scény jsou předělány, aby se rychle odvíjel děj, a aby divák nestihl vydechnout. Ale například Odhalení Pottera v Bradavicích mohlo být (a mělo být) úplně přesně podle knihy, protože to natočit lze a mohlo to být mnohem napínavější, než když Harry vystoupí mezi bandou ve Velké síni, seřve Snapea, párkrát se mávne hůlkou a vyřešeno.... No prostě jsem zvědavý za deset let jak bude vypadat remake, protože HP by to určitě potřeboval.