To Kapitola 2 (2019)

Při postavení se svému strachu se chováme jako debilové všichni. Jenom dětem se to odpouští snadněji, než dospělákům.

El Camino: Film podle seriálu Perníkový táta (2019)

Vsadím se, že po 7 letech nejeden fanda zamáčkl slzu. Psychicky zdeptaný Jesse jede stejné bomby, jako jel v seriálu. Návraty vedlejších postav potěší. Celé to ale působí lehce přímočaře, ale i přesto to bylo dost napínavé a dramatické. Je škoda, že ve finále se toho ani tolik z té jeho cesty ale nevysvětlilo; možná by někomu nemusel stačit úplný konec. Velmi potěšen bych se snad obával i dvojky. Furt by bylo z čeho čerpat... Tak snad ještě někdy, a třeba to bude tentokrát i na 5 :)

Premiér (2019) (seriál) odpad!

Soukupe, ty seš zkrátka čurák.

Joker (2019)

Dokonale znázorněný vývoj nešťastného, ale v počátku zcela neškodného týpka, kterého semele systém a změní se v totálního magora, který se s nikým a ničím srát nebude. Jelikož jsem komix nečetl a znám pouze filmy s Batmanem, tak mi film přišel skvělý a spojení s Waynem zcela v pořádku. Je až neuvěřitelné, jak si film hraje s divákem (z počátku trochu nuda, při které vám otravný smích Jokera otevírá kudlu v kapse); s každou narůstající minutou a dalším hřebíčkem do pomyslné rakve trpělovisti ale film i Joaquina žerete víc a víc, a famózní finále ve formě live talk show a zrodu kultu je prostě ten moment, kdy otevřete hubu dokořán a řeknete "do píči, je to tam". Geniální důkaz toho, že komixovka nemusí být natáčená před zeleným plátnem a že není třeba desítek počítačových kostýmů, aby to fungovalo. Těžko uvěřit, že to natočil borec, jehož největší počin byla Pařba ve Vegas, protože lepší psychologické drama jsem neviděl...

Arctic: Ledové peklo (2018)

Ze survival snímků je tohle jeden z těch méně záživnějších. Navzdory faktu, že Mikkelsen byl uprostřed ledové pustiny téměř bez ničeho, jsem ani na minutu nepochyboval, že by to nepřežil. Film moc nedokáže budovat napětí a jednotlivé překážky nejsou nic, co by mělo způsobit velký zvrat. Když už se něco děje, je to rychle smeteno ze stolu. Chybí nějaké vedlejší dějové linky, alespoň skrze pár flashbacků. Jen tak tak jsem to neprospal a poslední nesmyslně natahované minuty jsem už musel proklikat. Znova už to asi vidět nemusím.

Kořist (2019)

Pro podobné one man show "man vs. wild" jsem se snad narodil. Nakoukáno jich mám více než dost, a tento film se určitě řadí mezi ty lepší. Ať už proto, že příroda zde není taková nezastavitelná badass kurva (protože fakt vypadá věrohodněji, když občas dokáže dostat od člověka na prdel), nebo například kvůli CGI, které taky nebylo úplně k smíchu. Hodně váhám nad 4. hvězdou.

Syn temnoty (2019)

Určitě je třeba ocenit to, s jakou ladností zvládnul rejža natočit téma, které bylo již několikrát hodně zprzněno. Taky jsem rád, že to nedopadlo happyendem (čehož jsme se mohli obávat už od počáteční scény ve stodole. Akčních scén není moc, ale atmosféra je super a nevypadá to vůbec zle.

Slunovrat (2019)

Tak tohle bylo creepy as fuck. Rozhodně to není pro každého. Ještě pár let zpátky bych tohle považoval za největší bullshit. Ačkoliv mě Asterovo až nezdravě propagované Děsivé dědictví vůbec neoslnilo (dneska je to v modrým btw.; told you), tak tohle byl jinačí nářez a trefa přímo do černýho. S každou další minutou jsem si přišel blíž k tomu, co autor zamýšlel a v životě jsem se necítil, že bych nějaký film chápal až takhle moc. Atmosféra dokonalá, natočeno na jedničku. Jak jsem se těch 147 minut bál, tak se nemůžu dočkat té 3 hodinové verze. Při konečných titulkách jsem se cítil jako bych sám podstoupil nějaký rituál. Holy fucking shit maaaan.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Ihned po dokoukání se mi to zdálo příliš natahované, a to dokonce i na Tarantina. Celkový děj s propletením hlavních postav mi přišel až příliš uměle vykonstuovaný, díky čemuž jsem z kina odcházel mírně opařený pocitem, že jsem nedostal úplně to, co jsem chtěl, a že mě ten zvrhlej parchant pěkně napálil. Ráno moudřejší večera a já musím říct, že pocit zklamání je pryč a Tarantino opět jede. Dokonalý DiCaprio a ještě více dokonalejší Pitt jedou takové výkony, že nemusejí být nutně spolu, aby to fungovalo. Každý si jede po většinu filmu svojí vlnu a v podstatě se střetnou až na samotném konci, aby každý z nich svým extrémně bláznivým způsobem dotáhl k realizaci všechny nevybité Tarantinovo choutky. Divák to jeho nadšení pro detail scény cítí už během toho, jak Pitt nandavá svému psovi konzervu a je jasné, že ten chlap tím napínáním a pomalým vývojem potrápil všechny včetně sebe. Tarantino si s divákem umí hrát a nakonec mu dá to, co chce. Výměna kola? Cígo s LSD? Plamenomet? No do prdele :-)

Godzilla II Král monster (2019)

No jako do píči. Tak tohle byl tedy opravdu nářez. Že k jedničce jsem byl hodně kritický, tak něco takhle špatnýho jsem ani ve snu nečekal. Lehce k příběhu - pokud to chápu správně, tak oni si vyrobili přístroj, aby probudili potvory. Když je probudili, tak si to ale přeci jen rozmysleli, přičemž neštastnou náhodou zabili i Godzillu, o které věděli, že je to jejich jediná případná "zbraň". Světe div se, ze všech těch sraček je jediná právě Godzilla, kdo to ne tak úplně rozchodí. Vydáme se tedy - opět tak trochu "omylem" - do podzemního chrámu, kde se Godzilla zotavuje, a začneme jí pěkně v pohodlí jejího domova přemlouvat, aby to s náma nevzdávala. Aby bylo vidět, že to myslíme vážně, tak pro potěšení asijského publika popravíme toho šikmookého sympaťáka. To by ale bylo, abychom při tom s lehkým důvtipem nerozmrdali na úplné sračky i tu nádheru, kterou jsme právě objevili. Protože když po někom něco chcete, přemluvíte ho jedině tak, že mu rozmlátíte celý obývák, že jo. Po následujících dlouhých minutách utrpení ve formě klišé amerických a vědeckých píčovin se přesouváme do grandiozního finále, kde se hlavní znovuzrozená aktorka s pár kily navíc (no ruku na srdce, vypadá fakt trochu komicky) konečně postaví těm třídním šikanátorům, a zkrátka a jasně...vybouchne. Ano, vybouchne. Jako atomovka. Nedělám si prdel, doslova to tam říkají. Záběr, kdy se vedle ní tavil jeřáb jsem už silně nedával. Více nemám sílu vyjadřovat se k chování všech debilů okolo, k úplnému ignorování fyzikálních zákonů nebo k neustálému porušování nepsaných základních pravidel pro vytvoření alespoň koukatelného snímku. Tohle vypadá hezky; láká to až k zakousnutí. Posléze ale zjistíte, že to, co se jevilo jako slaďoučká čokoládová poleva, je pěkně zkvašené smradlavé hovno. Po tomto se tedy za ušima olizovat určitě nebudete.