Jeff Dunham: Arguing with Myself (2006) (pořad)

Jeff Dunham je výjimečný komik - nikoho podobného neznám, je prostě originál a to, co se svými loutkami dokáže, je něco neskutečného. Samozřejmě asi každý bude mít některé loutky raději a některé už méně - mě moc nezaujali Sweet Daddy ani Jose on a stick :) a naopak to u mě jednoznačně vyhrál Walter - intermezzo ohledně Mika, co opustil sál: "I need a medical transport!" :D Pokud to mám celkově zhodnotit, tak narážím na podobný problém jako u divadelních záznamů - zkrátka ten zážitek "být při tom" je nezprostředkovatelný, jinak bych šel do plných... ;) P.S.: Proč tu není žádné hodnocení od uživatelů v Top 30???

Natočto! (1999) (pořad)

Nevím, co bylo horší - jestli sledovat upoceného důchodce Hrubeše na jedničce nebo trapného Rychlého na Nově - ani jednoho už bych dneska sledovat nezvládl. Dokud se Rychlý jenom pokoušel naházovat fóry, tak se to ještě se skřípěním zubů dalo, ale v momentě, kdy začal hrát dialogové gagy sám se sebou, tak to už byl konec... Mimochodem ten jejich systém hlasování diváků o vítězi v podobě měření intenzity hulákání, pískání a já nevím čeho všeho ještě, byl asi nejvtipnějším momentem celého pořadu - vidět sebranku příbuzných dotyčného soutěžícího, jak tam dupou a řvou, seč jim síly a kardiostimulátory dovolí, někdy fakt stálo zato. :D

Tak neváhej a toč! (1995) (pořad)

To fakt doteď běží? :-O Eda ještě žije, tak zaplať panbůh pro něj :), ale kde se tam pro krinda vzala Žílková? Pamatuji si, jak tam chodil vítězům předávat poukázky na jazykové zájezdy Jančura - ten už by na to dneska asi neměl čas :), člověk si na tom aspoň uvědomí, jak ten čas běží. :D Jinak novácké Natočto! má základ v podobě otravných home videí úplně stejný a jestli se v pořadu tohoto typu pokouší o antihumorné scénky Rychlý anebo jestli tam předčítá "zaručeně vtipné" anekdoty od diváků Hrubeš mi přijde úplně jedno - obojí je nekoukatelné!

Přízračný svět (2001)

Jeden z řady filmů o mladistvém hledání, přátelství a vlastním směřování, který má ale něco do sebe. Je na něm něco zvláštního, neobvyklého, co mě upoutalo a nepustilo po celou dobu sledování. Tenhle film je zkrátka jiný, svůj, na nic si nehraje a jde si svou cestou podobně jako hlavní hrdinka. Podstatné je, zda-li jste schopni se naladit na stejnou vlnu a kráčet spolu s tvůrci anebo ne a celý film vás pak vlastně úplně mine. Já jsem si film užil hlavně díky perfektním hereckým výkonům ústřední trojice a scénáři, který zůstává po celou dobu, i přes mírnou bizarnost děje, uvěřitelným a přírozeným.

Jerusalema (2008)

American Gangster po jihoafricku. S Městem bohů bych to moc nesrovnával - to je zase jiná liga :), každopádně se jedná o mimořádně poutavou sondu do jihoafrické reality nejchudších vrstev, o které my v Evropě nemáme moc ponětí - o to je obraz tamního života ve slumech a ghettech pro nás zajímavější. Děj příjemně odsýpá bez nějakých větších výkyvů kupředu a dvě hodiny uplynou jak nic. Přestože vás film ničím výrazně nepřekvapí, tak pečlivě budovaná atmosféra snímku vás dokáže pohltit - být v něm víc silnějších momentů nebo nečekaných zvratů, šel bych na pět - takhle "jen" solidních 80 %.

Dar od Boha (2005)

Když si od nějakého filmu dopředu nic moc neslibujete a pak vás nečekaně silně zasáhne, tak přesně takový jsem měl pocit po skončení tohoto filmu. Témata neurovnaných rodinných vztahů, generačních rozdílů a hledání vlastní identity jsou filmařsky vděčná a pokud je tvůrci dokážou správně uchopit, tak pak výsledek přináší obraz života mnohých, kdy si v něm každý může najít to své. Základem je perfektně napsaný scénář, na kterém se pozitivně projevilo, že byl připravován celé desetiletí, takže vše v něm do sebe hezky zapadá a děj pak působí věrohodným dojmem. Možná mi trochu neseděl celý ten výlet do Jeruzaléma nebo tak trochu nucený happy end, nicméně jinak jde celkově o osvěžující filmový zážitek. P.S.: Líbil jsem mi i nápad s významem zkratky v názvu na úvod závěrečných titulků.

Na odstřel (2009)

Film, který nabízí vše, co jste už viděli někde jinde a lépe, bohužel nepřínáší nic nového, takže celou dobu budete sledovat příjemně ubíhající očekávaný děj, který vám nebudou kazit, jak herci, tak sám režisér, nicméně nějaký silnější zážitek, zapamatovatelné scény nebo snad strhující, postupně budovanou atmosféru budete hledat marně. Zkrátka poctivě odvedené filmové řemeslo, které na poli politicko-žurnalistických dramat (thriller je snad až příliš silné slovo :) nepředstavuje nic netradičního či dokonce výjimečného. Jako nenáročná oddechovka pro páteční nebo sobotní večer ideální, ale pokud chcete něco víc, budete se muset poohlédnout jinde...

Na vlásku (2010)

Disney je zpátky ve své staré formě! Tedy téměř... K "dokonalosti" ještě něco chybí, ale proti minulým letům parádní návrat. Muzikálové pojetí jsem u animáků nikdy moc nemusel, ale v tomto případě mi to nevadilo a naopak některé písničky byly povedené. Hlavní klad je, že příběh stojí zato a že je nápaditý (!) - to v posledních letech u Disneyovek nebývalo pravidlem. Nečekal jsem až takovou porci vtipů - zejména koník Max byl famózní :) a i chameleon Pascal měl pár světlých momentů a nechybí ani sympatické ústřední duo. Až na klasický klišoidní závěr a některými zmíněnou absenci nějakého výraznějšího a silnějšího záporáka nemám moc co vytknout - rok 2010 přináší ale řadu zdatných konkurentů a krocení draků u mě zatím stále vede! ;)

Zbouchnutá (2007)

Klasická Apatowská komedie, kterou bohužel zabíjí zbytečně přepálená stopáž - i když přiznávám, že jsem sledoval prodlouženou verzi, tak třeba je to v té normální lepší... :) Zatímco v první půli se budete vážně dobře bavit, tak v té druhé už vám zbude "jen" romantická dějová linka - je to škoda, protože být film kratší, bylo by to za 4 hvězdičky, takhle se ale Zbouchnutá propadá do průměru, ze kterého ji nevytáhne ani Rogenův přirozený komediální talent ani přes mnohdy pokleslý humor fungující scénář. Z vedlejších rolí stojí za zmínku Jason Segel, který je, i přes malý prostor, nepřehlédnutelný - všimli jste si, že se Benovi kamarádi jmenují stejně jako jejich herečtí představitelé? ;)

Den cvoka (2002)

Vynikající reflexe současného životního stylu plného bezmyšlenkovitých každodenních rituálů, odcizenosti, bezcílného přešlapování na místě a existenciální frustrace. Černohumorná satira místy hrubého zrna plná nezapomenutelných scén (cesta vlakem!) zakončená symbolickou modlitbou Poláka je přesně tím filmem, který vás vrátí do pohody a zaručeně rozesměje. Jsem moc rád, že jsem se v hlavním hrdinovi neviděl a že se mi obsedantní chování zatím vyhýbá! :) Kvůli slabší druhé půlce nakonec dávám jen čtyři hvězdičky, ale třeba po další projekci ještě jednu přidám - tenhle film by si ji kurwa zasloužil...