Zrození Planety opic (2011)

Opět se ukázalo, že když se věci vezmou za správný konec a svěří se do správných rukou, nemusí být remake starý klasiky vždycky průser. Tady to platí dvojnásob a film pro mě svého předchůdce dokonce překonal. Zpracování je vážně dokonalé, ať jde o scénář, herecké a opičí :-) výkony, vizuál, hudbu nebo akci, všechno je tu jak má být. Nechybí tu ani pár hodně silných momentů v čele s Caesarovým "Noo!", které mnou projelo jak 10 tisíc voltů až do morku kostí. Tohle se opravdu hodně povedlo. 93%.

Šakal (1997)

Šakala mám hodně rád. Chladnokrevný Bruce v nezvyklé roli padoucha, Gere tu je taky konečně za pořádnýho chlapáka, a sice trochu omšelý, ale fungujíci příběh navíc umocněný výbornou hudbou mě v žádném případě nenechávají zapochybovat o kvalitách tohohle skvělýho thrilleru. Docela mě překvapilo to nízké hodnocení tady, ale nadarmo se neříká, "sto lidí, sto chutí", takže co naplat. Já to mám za 85%.

X-Men (2000)

Nikdy jsem nebyl skalní fanda týhle ságy a i když první díly uznávám a beru, opravdu zajímavé pro mě začínají být až prequely a rosomácká bokovka Origins, která mě vlastně k X-Menům přivedla. Proto jsem moc rád, že vznikly samostatné filmy o Wolverinovi, protože tenhle husťák si to zaslouží jako nikdo jiný a bez něj by byli X-Men sice dobrý, ale nijak zvlášt vyjímečný. Abych řekl pravdu, pocity při prvním shlídnutí si už moc dobře nevybavuju, takže ani nemůžu říct, jak na mě film tenkrát zapůsobil, ale i teď po těch letech je to furt slušná podívaná. 82%.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

I když je děj filmu naplácaný na skoro totožné kostře jako dvojka, nedá se říct, že by mi to nějak vadilo. Stejné útěky před TX, stejné likvidační scény i hledání řešení změny budoucnosti, jen v bleděmodrém kabátě. Vzpoura strojů se samozřejmě nedá srovnávat s nesrovnatelným T2, ale jako jeho pokračovatel nedopadl vůbec tak špatně, jak by se dalo čekat. Jako skvělou volbu vidím těžkopádnýho Arnieho v kontrastu s touhle něžnou X kočičkou a už ne takový happyend, na který jsme byli zvyklí, ale temnou vizi nevyhnutelně katastrofické, válečné budoucnosti. 75%.

Telefonní budka (2002)

Výborný thriller, který Vás na začátku schlamstne a vyflusne až na konci. Vážně, takhle nepolevujíci tempo po celou dobu filmu, to se jen tak nevidí. A to je paradoxně možná právě to, co pro mě budce bere pátou hvězdu. Po akční stránce je všechno super, jen mi tu klasicky pozvolnejší rozjezd a nějaká ta vata kolem vážně trochu chybí. I když hodně dobrej, působí na mě film jaksi neúplně, jen jako skvělá dlouhá scéna, nebo výtažek toho nejlepšího z plnohodnotnýho akčňáku. 85%.

Kopretiny pro zámeckou paní (1981)

Průměrný film ze života jedný puberťačky ovšem krásně vonící dětstvím, létem a vzpomínkami na tolik oblíbené prázdninové výlety po našich hradech a zámcích. 65%.

Jak básníkům chutná život (1987)

Dodnes nejsem schopný říct, jaký díl z prvních tří Básníků se mi líbí nejvic. Dříve to byl ten, který mi byl věkově nejblíž, ale postupem času se síly vyrovnaly a teď už vážně nevím. Třetí díl je jiný a přesto stejný. Štěpán vstupuje do opravdového života se vším, co k němu patří. Atmosféra ukázkového zapadákova, věčný boj přesvědčení a peněz a konečně holka, co s ním nehodlá vyjebat. Diky za každé nové Básníky si tu řekneme naposled, pak už jen sbohem a šáteček. 85%.

American Horror Story - Freak Show (2014) (série)

Panoptikum se zase alespoň z části vrací ke kvalitám prvních dvou sérií. Tedy pokud jde o uspořádání a vývoj příběhu a oproti Čarodějnicím, které byly jakoby postaveny mimo linku předešlých řad a byly, dá se říct, oddechovým časem s místy skoro až zábavným dějem, Freakshow je zase dost vražedné a působí opět hororově. Není to sice až v takové míře, ale co mu chybí tady, to dohání na bizarnosti. Celkově můžu tedy říct, že vzhledem k mému nevelkému očekávání jsem docela příjemně překvapený a spokojený, i když teda to finále?! Rozjezd jak prase a... No budiž. 82%.

Smrtonosná past 2 (1990)

Dvojka se mi vždycky líbila ještě o fous víc než první díl. Bude to asi tím, že je trochu víc rozmanitá a děj se přesouvá z místa na místo. Komorní jednička se odehrává celou dobu v jednom baráku, na čemž není samozřejmě nic špatného, vždyť to je koneckonců pointa příběhu, ale tady je dění pestřejší. Letištní haly, řídící středisko, kostel, letiště a letadla včetně skvělého oživení v podobě Franca Nera. Asi na mě taky dost působí celou dobu padající sníh, vyvolávající tu správnou vánoční náladu :-). Zkrátka a dobře, opět vynikající podívaná. 92%.

Copak je to za vojáka... (1987)

První hodinka je naprosto skvělá. Honička za KVOPem má fakt grády a celou dobu nepolevujíci tempo. Po splnění mise to jde bohužel se stejně klesající úměrou už jen z kopce, takže chvíli před koncem jakoby si režisér se střihačem řekli, že plánovaná stopáž už je vyčerpaná a "rychle, rychle, do těch pěti minut musíme narvat hádku, usmíření, žárlivou scénu, soulož, smíření se s realitou a veselku k tomu". Film by si tedy zasloužil 10 minut navíc, ale i tak díky povětšinou skvělé zábavě a nostalgickému, socialisticky gumovému prostředí...85%.