Dobrodružství Poseidonu (1972)

Klasika katastrofických filmů. Pamatuju si, jak ještě před érou DVD ho dávali v televizi a mě ten film úplně učaroval (poprvé jsem ho ani neviděl od začátku). Mohlo mi být asi 8 let a vybudoval jsem si k němu takovej vztah, jakej bych těžko mohl přiřadit nebo připodobnit jinému filmu. Irwin Allen, tenhle pán je pojem - mistr "katastrofiky". S příchodem internetu jsem našel stránky, kde někdo měl fotky ze zákulisí a hltal je tak, že jsem pomalu omdlíval :D Poprvé (musím zaklepat), co jsem se setkal s dalším pojmem, jménem John Williams. To, co ten pán předvedl jakož autor hudby, bylo naprosto fenomenální (na tu dobu a i s odstupem času dodnes). Mimo to, je to jeden projektů, který odstartoval Williamsovu budoucí kariéru. Oficiální hudební motiv, hudba, jak vstoupí reverend do kuchyně a vidí upálené lidi, ta hudba, při ní mě mrazilo v zádech což u mě nevzbudil žádný horor do té doby (a dodnes). Ale zpět k filmu. Režie, herecké výkony, atmosféra, kamera, aranžmá a scénografie, to je něco neskutečnýho. Model, který ztvárňuje jakož miniatura loď Poseidonu, no člověk tomu prostě uvěřil. Převržení tsunami, plac, který obrátili o 180 stupňů, kaskadérské kousky a celkový dojem -> FENOMÉN. Gene Hackman hraje tak, že mu nevěříte, že hraje. Na vyžádání můžu zaslat externí odkazy na lidi, kteří vlastní behind the scenes fotky a vysvětlují věci, kdy i u užaslému fandovi zůstává rozum stát, jak to v té době udělali. Pro mě osobně - top katastrofický film ve své kategorii, kterému se může rovnat snad už jen Skleněné peklo.

Gladiátor (2000)

Totální nářez! Nebudu vyjmenovávat, co bylo dokonalé, to bych musel vyjmenovat snad všechna hlediska, co vyjmenovat lze. Naprosto smekám pod režií Ridleyho Scotta a herců. Vizuální efekty film nepohltily, jak mohl někdo čekat. Od začátku filmu až do konce zůstává divák přimrazen ke křeslu a jenom hltá, co bude dál. I když si člověk film pustí x krát na DVD za sebou, neomrzí to. Děj, předloha, motivy... no nevím co říct, mazec!! Monumentalita Říma totálně pohltí diváka tak, že si připadá, jako by tam byl mezi nimi. Vstup barbarians do Kolosea pokládám za vůbec nejpovedenější scénu v historii filmového průmyslu. Steadykameraman pobíhající okolo herců, do toho CGI/real prostředí. Človek nemá slov .) Zakončení filmu noblesní, pocta Scottovi, "Olliemu" Reedovi, hercům, scénáristům, Zimmerovi, který zplodil hudbu, která "nemá" konkurence a všem dalším. Jeden z nejpůsobivějších filmů vůbec.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Tomuhle filmu trochu vadí jeho přespřílišná délka. Pro mě osobně neslabší článek série (uvažuju od 1 - 5). Film sám o sobě je dobrej, obsahuje nemálo napětí, ale už je to prostě neco jiného, než to bylo pod taktovkou dvou předchozích režisérů. Je tu moc momentů, které nemusí být pro diváka zajímavé (sic sklaní fanoušky a čtenáře předloh poteší). Některé scény jsou zbytečně natažené, jiné mohly být o to víc rozvinutější, ale to už je věc osobního názoru. Bezesporu velkým mínusem je hudba. Johna Williamse nemůže suplovat autor, který neholduje řekněme "fantasy potterovštině" (teď nemám na mysli pátý díl, ten ač bez Williamse, je co se hudby týče na velmi slušné úrovni). Sem tam zazní ústřední motiv, ale celé je to takové nemastné neslané, jako kdyby autor Pottera buď neznal, nechtěl poznat nebo skládal hudbu k něčemu, co s Potterem nemá nic společného. Nebo ještě možnost, že "temnota" hudby autorovi stoupla natolik do hlavy, že jaksi zapomněl místy vysadit a celé score je jakési netvárné. Bohužel hudba celkově vzato je na průměrné možná až mírně podprůměrné úrovni. Dalším motivem, kterej je pro film alespoň na můj vkus příznačnej, je to, že oproti všem předchozím filmům je zde kladenej největší důraz zobrazení toho, jak hrdinové dospívaj. Což o to, to je v pohodě, ale sem tam už divákovi přijde, že jsou některý "dospívající" momenty natažený víc, než by bylo pro příběh potřeba, jako by bylo vyloženě cíleným záměrem říct - tohle není film pro děti, ale pro puberťáky. Teď nekritizuju konkrétní momenty, ale s ohledem na závažnost okolního děje mi přijde, že je tahle tématika až nemístně natažená sem tam možná i zveličená. Ale budiž. Pochvalu zaslouží 3 naprosto rozdílné zkoušky a jejich individuální ztvárnění, v poslední zkoušce opět jakoby filmaři nad extrém chtěli zobrazit násilí víc, než bylo potřeba. V konečným zhodnocení bych dal 3 hvězdy za průměr, ale jelikož vím, co všechno za filmem stálo, dám 4 pro prvenství a vynaložené úsílí ve vfx. btw: moc mě jako fandu mrzelo, že víc neukázali na mistrovství světa ve famfrpálu. Když už tak pěkně představili celou akci, zobrazili její monumentalitu, tak by mě zajímaly i nějaké záběry přímo z hry mistrovského útkání :))

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Zajimavé sledovat komentáře ostatních, ale kdybych měl psát jednotlivé nesouhlasy, nejspíš by to vydalo na knihu .) Trojka je pro mě osobně trochu rozporuplnej díl. Triky, okolí a atmosféra skutečně o něco zesílí oproti předchozím dílum, oproti tomu na můj vkus děj se stane trochu zmatenějším. Ač působivá atmosféra Hogwarts, pořád nějak nemůžu věřit tomu, že se literárně nacházíme na stejném místě, neboť se okolní scenérie o něco změnila, což mě trochu zarmoutilo. Herecké výkony a hudba jsou stále na perfektní úrovni, změnu režiséra jsem nějak moc neregistroval v celkovém důsledku na filmu. Tak nebo tak, pořád mám oblíbenější dvojku, na trojce je "cosi", co mi nevoní a přesně to nedokážu charakterizovat. Jinak - dread heads jsou dokonalý! 4, 3, 2, 1 a 3/4...yes!

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Dvojka výborně "navazuje" na jedničku a v x chvílích mi přijde, že je opravdu lepší než první díl. To, co už známe (postavy, zvyky, zápory) se začíná pomalu, ale velmi dobře rozvíjet a naváže se na to, co už známe a ve finále vzniká dokonalá souhra. Ke komentářům LOTRů, nejsem nadšenec do LOTR a stejně jako Vy mám srovnatelný názor na oponenturu. Osobně se podívám rozhodně radši na Pottera než, víte na co :)

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Pamatuju si, když jsem tenhle film viděl poprvé. Před tím jsem se děsil komentářů svých známých "je to blbost" apod. Tehdy opravdu, kdo na tohle šel z našich vrstevníků do kina, tak to ostatní pokládali za nenormální. Osobně jsem tenhle film viděl až na počítači a velmi příjemně mě překvapil. Čím? Prostě tím, že něco podobného v tomto stylu a podání tu ještě nebylo. Prvnímu dílu nelze upřít to, že je spíš míněn pro menší děti, ale kdo dodnes vydržel číst knihy a sledovat filmy až do současnosti, ví své :) Pamatuju si, jak jsem si prvně koupil knihu a podivoval se nad Medkovým překladem "Rawenclaw / Havraspár", "Slytherin / Zmijozel" atd. Přeci jenom, v tom originále mi to víc spočinulo do hlavy :) Jinak vcelku k jedničce - po x násobném shlédnutí platí, že je to kult. Rowlingová vymyslela vesmír, hluboký vesmír, vytvořila příběh, ze kterého je v každém díle kus ukrojen. Bůh dopřej, ať jsou další filmová zpracování natolik věrná, aby ten, kdo knihu nikdy nečetl pocítl to, co čtenář po přečtení céle ságy. Dřív jsem si z toho dělal legraci a dneska - mít dětský léta, tak nastupuju na spěšnej vlak do Hogwarts! Ravenclaw house 4ever!