Temné stíny (2012)

Áno, aj ja chcem bývať v neogotickom zámku a mať tam nemŕtvolu. S Timom Burtonom mám teda dosť (veľa) spoločného. Zistenie, že tak spriaznená duša nedokáže ani po dlhých rokoch nakrútiť film pre dospelého diváka (alebo nechce, ale zrejme len preto, že sa bojí výsledku) je hrozne frustrujúce (vás by bavilo robiť vždy to isté vždy tým istým spôsobom?), rovnako desivý je poznatok, že môj kedysi obľúbený herec celkom vedome vyhľadáva také roly, ktoré ho profesionálne degradujú na manieristického chudáka. Zistenie, že Michelle Pfeiffer starne krásne, je však blažené. To ale pre kladné hodnotenie filmu zrejme nebude relevantné. Viem, že ide o burtonovku a že sa vlastne očakáva, aby bola burtonovská. Ale táto je burtonovská tak nejak nezdravo.

Ďáblovo dítě (2008)

Ten film má nezaslúžene nízke hodnotenie kvôli tomu, že nejaký psycho ho nechal uviesť pod šialene neuváženým distribučným názvom "Ďáblovo dítě", čím samozrejme všetko skazil. Ja som mal veľké šťastie, pozrel som si ho ako "Vidiecku farmu", takže som nemal ani potuchy, čo sa bude diať. Kvalita tu však nie je len o prekvapení - už veľmi dávno som nevidel tak intenzívne strašidelný film.

Deníky zombie (2006)

Ak by niekto natočil film s názvom "Masaker motorovou pílou" a odrazu zistím, že hlavným zdrojom desu nie je titulná píla ale čosi iné, zatlieskam už len za samotný nápad. Práve takúto stratégiu využíva film "Zombie Diaries". Tunajší prispievatelia netlieskajú - ak mŕtvoly nedosahujú aspoň rýchlosť zvuku, nápad je dokonale postrádateľný, však.

Účastníci zájezdu (2006)

59 % za tak báječný film? To už účastníci projekcií českých láskavých a trpkých komédií prešli v roku 2006 na "vyšší" level? Preboha aký? Bergman zomrel, Allen presluhuje a Cameron nie je vyšší level.

Avatar (2009)

Toto nie je normálny film, to je princezná so silikónovými prsiami. Preto sa tak páči. Mimochodom, domnievam sa, že tak často skloňovaná ekológia je len maskovacím manévrom, aby mohol byť tlmočený antiimperialistický, protibushovský obsah (zjavný napr. v trúfalej vete "Ak nejakí ľudia majú niečo, čo chceme my, urobme z nich nepriateľov a veďme proti nim vojnu."). Okato zdôrazňovaná ekológia teda slúži na odpútanie pozornosti, aby ten film mohli šťastné republikánske rodinky šťastne prežiť.

Úsmev diabla (1987)

Je neuveriteľné, aké zadosťučinenie sa môže dostať okradnutým mŕtvolám, treba vidieť. Vynikajúci námet, po stránke scenáristickej i režisérskej nezvládnutý. Autori sa domnievali, že atmosféru psychologického alebo kriminálneho filmu (alebo oboch) dostatočne navodí samotná dráma Offenbachovej opery. Nenavodí. Ak sa nemýlim, herečka hrajúca Oľgu je totožná s talianskou herečkou hrajúcou novinárku v horore "Zombi Holocaust" (1980).

Městečko Grockleton (2007)

22%? Áno, aj takto vyzerá hodnotenie filmov v spoločnosti, kde sa dobrodružstvo s "Írmi, Cigánmi a rôznymi úchylákmi" nepovažuje za fantastické.

Bratr Slunce, sestra Luna (1972)

Aj keď je to film skutočne prekrásny (napr. Francesco "zašpinený" farbou), veľmi mi vadí trochu násilná didaktickosť, bez ohľadu na stupeň úprimnosti, s akou bola myslená. Budem sa to snažiť chápať ako pop-art pre širokú laickú verejnosť.

Chaotická Ana (2007)

Veľmi zaujímavý, ale takisto i veľmi depresívny film o tzv. večnom ženstve. V tejto súvislosti ma napadá, či niekto niekedy nakrútil niečo o "večnom mužstve"... O takomto termíne som ešte nepočul, ale myslím, že recipročne by mal existovať.

Maliar izieb (1995) (TV film)

Má to svoje muchy (rušivá kombinácia príliš naturalistického jazyka a málo uveriteľného vysokého štýlu typického pre komerčné slapstick komédie), každopádne ide o báječnú zábavu a zlatý fond Slovenskej televízie z post-revolučného obdobia. A ten geniálny názov... páni!