Až přijde kocour (1963)

Až přijde kocour je film velmi zvláštní, příběh je velmi jednoduchý (příjezd kocoura – zděšení populace – lapení kocoura – nalezení kocoura). Hlavní je totiž formální stránka, která často hraničí s abstraktností (pasáž barevných lidí na večerní show je na můj vkus předlouhá). Herecké výkony ovšem stojí za to, zejména dvojrole Jana Wericha.

King Kong (1976)

Oproti originálnímu filmu z roku 1933 je o dost slabší. Atmosféra 70. let jednak není tak působivá, děj je rozvleklejší a hlavně to působí jako napůl milostná selanka mezi ženou a opicí. Zatímco ve verzi 1933 byl Kong bestie bez smilování a Ann z něj měla až do konce hrůzu, Dwan se do něj zamiluje a nejradši by s ním odešla. Repete provedl i Peter Jackson...

King Kong (2005)

"Původní film samozřejmě zůstane nedostižný. My se mu s naším remakem můžeme maximálně přiblížit." Tak prohlásil samotný velký PJ a měl pravdu - v případě jeho King Konga 2005 zůstalo jenom u toho přiblížení. Proti vizuální stránce není co namítat, ta je prostě úžasná, ale kouzlo starého King Konga 1933 z ní vykoukne jen občas, v některých replikách. PJ ho dokonale pohřbil pod nánosy tun efektů, které ale ve srovnání s LOTRem dech neberou. Asi největší zklamání pro mě osobně je pojetí vztahu Konga s Ann. Ačkoliv během natáčení PJ tvrdil, že narozdíl od remaku 1976 zachová Konga jako nezkrotnou bestii, nakonec - snad pod tlakem očekávání amerického uslzeného publika? - umíchal stejně slaďoučkou finální limonádičku jako tvůrci verze s Jeffem Bridgesem a Jessikou Lange 1976. Vpravdě milenecký závěr dvojice Ann - Kong na vrcholku Empire State Building mě přesvědčil o tom, že PJ se umí nadchnout pro velkolepé plány, ty grandiózně realizovat, ale že také umí "zazdít" nejpůsobivěší momenty. V LOTRovi takhle pro mě zcela nepochopitelně vynechal nesmírně působivý, husí kůži nahánějící monolog Froda těsně před zničením prstenu, podobně silné chvíle vypustil nebo změnil i v Kongovi. Show s Kongem v NY úplně postrádala grády a působivost verze z roku 1933, kdy bylo zcela logické, proč se Kong utrhl - když uviděl, jak Driscoll objímá Ann, a myslel, že jí chce ublížit. Panický strach Ann při útěku před Kongem, jeho lezení na ESB a jak při tom vyhazoval vyděšené lidi z okna - místo toho nám tady Ann dobrovolně nakráčela do Kongovy ruky a klouzala se s ním po ledě... Zkrátka a dobře: profesionálně odvedená práce protřelého filmmakera, který víc než na originál myslel na komerční úspěch u diváků. Ale tím proboha nechci říct, že jsem se u toho nudil. Jen mě to prostě nedostalo jako starý dobrý opičák z roku 1933...

Tělo na tělo (2002)

15 % - První čtyři písmena z režisérova příjmení vystihují podstatu filmu :-) Strašná kravina. Ač mám Banderase rád, tohle se hodně nepovedlo.

Sexuální praktiky pozemšťanů (1999)

Vcelku originálně pojaté otřepané téma formou dokumentu. Ač nemám normálně český dabing rád, hlas Vladimíra Čecha mě moc bavil :)

Naboso (2005)

Tak trochu "rainmanovské" témátko, i když Dustin samosebou nemá na poli mentálně chorých na útěku z léčebny konkurenci :) Ale i tohle dobře funguje, má to atmosféru, dobré herce a pěkný příběh, kdy se člověk v řadě situací v křesle "ošívá"... a taky jsem zjistil, že Němci mají nějak moc rádi Cohenovu Hallelujah - byla jak v Občanské výchově, tak tady (dokonce opakovaně) :)

Světlo ve tmě (2006)

Podivný film, který neví, čím chce pořádně být. Nejdřív to vypadá jako vztahové drama, pak to nabírá nádech melodramatu či romantického dramatu, aby se to zase změnilo v mysteriózní thriller, který vyústí v akční béčko. To prostupuje jemný duch tajemna, ale jednotlivé výše zmíněné díly jsou natolik nekompatibilní, že to prostě nesedí dohromady. je to jako puzzle stavěné ze čtyř stavebnic najednou. A ani demi už není, co bývala...

Anděl Exit (2000)

Nebavilo mě to. Ať jsem se na to snažil dívat z jakýhokoliv úhlu, nebavilo mě. Prostě ne.

Je třeba zabít Sekala (1998)

Silný příběh, skvělí herci (hl. Lubaszenko a Linda) a krásná výtvarná stránka filmu. Ta žluť polí přímo evokuje srpnová vedra.

Babí léto (2001)

Jeden z mála českých filmů po roce 2000, který snese ta nejpřísnější měřítka. Velmi chytrý scénář a brilantní Vlastimil Brodský. připadalo mi, že tu roli nehraje, že ji žije. O to větší překvapení potom byla jeho smrt, tak protikladná této jeho poslední filmové roli. 5*