• Western

Pianista (2002)

Kvůli tématu nemohu dát méně než čtyři *, ale jinak tohle považuju za podivnou namíchaninu evropského a hollywoodského stylu. Co je to za divný svět, když stejný film vyhraje cenu v Cannes i Oscary.

Zamilovaný Shakespeare (1998)

Povedený romantický kousek okořeněný Shakespearem. Nic víc. Hanba Akademii. Věčná sláva Judi Dench.

Milujte svého zabijáka (2002)

Velmi zajímavý debut George Clooneyho. Je to opravdu s podivem kam až se tento doktor z Pohotovosti dostal.

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Konečně do toho Burton zase trochu šlápl a po trochu matných filmech z přelomu století natočil skvělý kousek. Navíc se vrátil ke svým kořenům, tedy k animaci, kde může nejlépe uplatnit svoji makabrózní fantazii. Bez ohledu na vynikající animaci, vyzdvihuju do nebe příběh (nebo scénář), který by působil dobře i v hraném filmu (dle mého by to ale byla o něco lepší Ospalá díra). Konec je úúúúúúchvatný. Rozhodně na to ale nevoďte své děti, byli totiž narozdíl od anglosaských škvrňat vychovány trochu jinak, takže by to mohlo skončit potoky slz.

Kdo to klepe na moje dveře (1967)

Slibný debut. Scorsese si hodně bere z francouzské nové vlny, natáčí běžné životní situace, v podstatě to nemá žádný velký spád. Oběvují se však i náznaky jeho pozdějšího drsného stylu a typicky vystavěných dialogů rázovitých postaviček. Kritika církve a vlastně i celý příběh je pravděpodobně z velké části autobiografickou záležitostí.

Kid (1921)

Aj vaj. S tímhle Chaplinovým nejstarším celovečerákem mám trochu problém. Není to prostě tak zábavné jako mladší filmy ani tak humanistické. Chybí mi to pozdější řetězení gagů do velkých humorných scén. Ovšem nutno na druhou stranu podotknouti, že Jackie Coogan je Charliemu opravdovým partnerem a jako celek film i po letech šlape. Viděl jsem pouze předělanou 50 minutovou verzi.

Killer (1989)

Slušná zábava, ale mě tenhle styl prostě nepřirostl k srdci. Ta barokní kýčařina je celkem směšná, stejně jako většina rozhovorů. Akce to ovšem vše vynahrazuje, takže pokud jste fanda akčních filmů asi vás to dostane. Pokud ovšem stejně jako já ne, tak smůla.

Simon (2004)

Velmi pěkný evropský filmek o tom co můžeme Holandsku "závidět" (registrované partnerství, cofee shopy, eutanazie). Po shlédnutí se můj názor zvláště na eutanazii značně posunul, ale neřeknu vám kam, to si musí uvědomit každý sám.

Obvyklí podezřelí (1995)

Singer nám nejdřív predloží zajímavou zápletku s pár zábavnými postavami (zahranými vesměs výbornými, v té době ne ještě tak slavnými herci), aby nás pak nechal trochu trnout nad podivně se ubírajícícm dějem (chcete-li vodil za nos)a v závěru nám nám nasolí takovou pointu, že to mnozí neustojí. A i když vám pointa docvakne většinou o trochu dříve než je vyřčena, nevadí, stejně se na ni budete těšit. A pak že neexistují neotřelé vyprávěcí postupy. Po druhém shlédnutí musím jednu * ubrat. Napoprvé to byl zážitek, ale trvalou hodnotu ten film bohužel nemá.