• Western

Animatrix (2003)

Celkově trochu nevyvážené, ale všechny povídky převyšují jak příběhem i animací průměr. Navíc obě "Renesance" jsou skutečně výjimečnými malými dílky. Určitě lepší než filmová trilogie.

Princezna Mononoke (1997)

Už pár měsíců jsem neviděl Cestu do fantazie, takže po shlédnutí Miyazakiho předchozího filmu jsem na pomyslný anime piedestal vynesl toto dílo. Asi tam ale patří obě a doufám, že k nim budu moci brzy připojit další Ghibli lahůdky. Duch lesa je úžasný.

Krvavá neděle (2002)

Skutečně silný prožitek a maximální vtažení do děje. Kamera se v davu pohybuje tak, aby vám byla očima. James Nesbitt, ať se to možná nezdá, je vynikající a jeho závěrečná tiskovka je prostě síla.

Zkrocená hora (2005)

Možná je moje nevýhoda, že jsem neviděl moc evropských gay filmů, ale mám pocit že jsou většinou trochu obskurní. Tohle je takový první mainstreamový gay film. Vynikající herci, kamera i hudba. Ale hlavně režie Anga Leeho. Kromě velmi zajímavého vztahu dvou mužů, mě zaujal ten sociální podtext a zobrazení chudého středozápadu bez růžových brýlí. A kdybych si měl mezi herci vybrat, tak volím Heatha a jeho přízvuk. Posledních par minut (návštěva u Jackových rodičů a návtěva Ennisovy dcery) je fantastických. Rozhodně lepší film než Crash a ostuda pro Akademii.

Walk the Line (2005)

Další povedený životopisný kousek, kde jde hodně o to jaký máte vztah k Johnnymu Cashovi a jeho hudbě. Já velmi pozitivní (album At Folsom Prison mám doma). V podstatě není co vytknout. Všechny zásadní životopisné prvky zde jsou. Phoenix i Witherspoon jsou vynikající jak herecky tak i pěvecky. Možná jen některé narážky pro znalce působí trochu lacině a jaksi napasovaně.

Howlův kráčející hrad (2004)

Pro mě největší síla Miyazakiho filmů spočívala v mysticko-pohádkových příbězích z té tajemné končiny zvané Japonsko. Tady se mistr trochu odklonil a jako předlohu si vzal západní pohádku. Avšak i když je děj trochu slabší (než např. u předešlých dvou snímků) je zde pořád Miyazakiho krásné vizuální provedení (samotný hrad, nebo létající pevnosti). Sem zvědav jak si v režisérském křesle povede jeho syn v dalším projektu studia Ghibli.

Pýcha a předsudek (2005)

Jo. Tohle mohlo dopadnout velice blbě, kdyby se toho chytli šílenci z továrny na sny. Naštěstí mají Briti natolik v úctě své úžásné literáty, že to udělali velmi dobře a ta Austenová z toho přímo čiší. Keira není sice žádná sláva (ne že by vypadala špatně), ale ani nevadí. Ostatní herci v čele s VYNIKAJÍCÍM Donaldem Sutherlandem jsou velmi dobře vybráni. Velmi povedený žánrový kousek. Dal bych tomu 4*, ale jsem fanda Austenové.

Pan Verdoux (1947)

Pro tenhle film se Americe a poprvé i publiku Charlie znelíbil. Jak mohli popravit Trampa?!

Světla ramp (1952)

Čím je starší, tím je lepší. Hořce dojemné ladění v tomto snímku převládá, přesto je komediální scéna kdy Charlie vystoupí s Busterem Keatonem naprosto fenomenální. Je až neskutečné jak je Chaplin schopen sebereflexe, po tolika letech úspěchů a skvělých filmů.

Ghost in the Shell (1995)

Forma 5*, obsah 3*. A nemyslím si že jsem to nepochopil. P.S.: Zajímalo by mě co tomu říkají hackeři.