• Western

Kladivo na čarodějnice (1969)

Vskutku sugestivní a velmi skličující. Jsem otrlý divák, ale při mučení kuchařky Zuzany jsem měl slzy na krajíčku a nestydím se za to.

Ghost Dog - Cesta samuraje (1999)

V kontextu Jarmuschovy tvorby celkem zvláštní úkrok stranou, ale ne nepovedený. Přestárlá partička mafiánů je opravdu k popukání, i když na vás mávají pistolemi.

Americké psycho (2000)

Mno, myslel jsem si že tohle je nějaký trapný remake Hitchcockova majstrštyku, ale pozor! Zasazení masového vraha do prostředí wallstreetských kravaťáků je velmi zajímavé a některé nápady jsou super (vizitky, únik před policií v ztichlém city). Christian Bale je velmi přesvědčivý. Pointa byla sice poněkud podivná, ale film ve výsledku nikam nevybočila jak tomu mnohdy bývá.

Gauneři (1992)

Skvělé obsazení a vynikající scénář postavený na vybroušených dialozích a mezní situaci. V tom je Tarantinova síla (opak viz Kill Bill 1). Z postav jde strach, hlavně tedy z pana Blond. Tour de force.

Futurama (1999) (seriál)

No ze začátku jsem si nemohl zvyknout na trochu odlišné pojetí humoru a postav jako u Simpsonových, ale to byly jen mé předsudky. Nyní jsem již naprosto závislý na této cool pitoreskní vizi budoucnosti, jako Bender na alkoholu.

Spoutaná (1998)

Ze začátku mě to celé nějak vadilo, ale pak do sebe vše zacvaklo a mě se dostalo neobyčejného zážitku. Bertolucci není ještě úplně mimo hru. Určitě jeden z nejpovedenějších italských filmů za poslední roky.

Obchodník se smrtí (2005)

Technicky je to skvělé. Nápad udělat z tohoto závažného tématu trochu ironickou černohumornou záležitost je bezesporu zajímavý, ale nestačí to. Cage je velmi špatný, což zčásti taky způsobuje jeho naprosto nereálná postava. A navíc věřte dnes hollywoodskému politickému filmu.

Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999)

Mann je rutinér. Je to jeden z těch režisérů co dokáží natočit velmi dobře téměř cokoliv. Ano tohle bylo sice hodně dlouhé, někdy trochu nepřehledné a komplikované, ale takové už někdy příběhy jsou. Co je potřeba ocenit je zejména velmi podrobný náhled pod pokličku amerických médií, soudnictví a hlavně do hlavy obyčejného čestného muže pod tlakem. Za tu chúzi, která je stejná jako v Čisté duši, měl ale spíše Crowe dostat zlatou malinu než nominaci na Oscara.

Insomnie (2002)

Slušné drama. Možná se od Nolana čekalo více, ale tohle zdaleka není žádný propadák, spíše taková rutinní záležitost okořeněná velmi dobrými herci a přírodou Aljašky.