• Western

Forrest Gump (1994)

V roce se sešly opravdu skvělé filmy (Pulp, Shawshank). Četl jsem i knihu, je docela odlišná, ale musím říct že tohle je lepší. Hanks je v roli natvrdlého Forresta neodolatelný a jeho pouť životem je tak sladkobolná, že nás dojímá a baví od začátku do konce. Je to ten krásný pocit, kdy se člověk směje a pláče zároveň.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Nádherný film o naději a lidské vůli, na který se můžete dívat znovu a znovu. Vše se zde sešlo v dokonalé harmonii, skvělý scénář, Darabontova nenásilná režie, skvělé výkony milých hereckých tváří, kamera, i výborná melancholická hudba. Je to možná taková pohádka pro dospělé, a až moc neskutečná, ale z reakcí diváků po celém světě je jasné že právě tohle chtějí.

Telefonní budka (2002)

Většina lidí z mého top listu mě u tohoto filmu nemile překvapila. Co blázníte, zas tak dobré to není. Schumacher je určitě zdatný režisér akčních filmů, ale to je dnes už trochu zavádějící pojem, protože dobrý akční film dnes a dobrý akční film před 30 lety jsou někde jinde (omlouvám se příznívcům akčního filmu, ale pro mě se jedná o pokleslý žánr který dnes produkuje většinu odpadu v našich kinech). Původní nápad je dobrý, ale scénář se snaží být nepříliš vykonstruovaný a tak se jen stěží po celých 73 minut (!!!) udrží napětí. Chybí tou nějaký vývoj, jež by to někam posunul. Je to možná moje averze, ale myslím že Farell je nejpřecenějším hercem současnosti a i jeho postava je docela nesympatická a její vývoj k lepšímu není moc přesvědčivý. Konec je logický, ale hlavní pocit po skončení filmu je marnost. Vivat Hitchcock

Duna (1984)

Je to hodně zvláštní film, v rámci žánru jde dnes spíše o raritní dílo. Je jasné že Lynch v některých scénách uplatnil svoje tak trochu jiné vidění světa. Některé okamžiky jsou dosti slabé, až trapné. Celkově film zachraňuje atmosféra a plejáda skvělých herců. Kniha Franka Herberta je divná, ale taky dobrá. A tohle je divný, dobrý film. 3 1/2 *

Collateral (2004)

Tak takhle má vypadat poctivý thriller. Jiní tvůrci už zapoměli na to, že se dá natočit napínavá podívaná bez výbuchů a neskutečných akčních scén. Mann naštěstí opět předvedl svůj standardní výkon. Cruise je záporák jako řemen a Fox ve své roli docela překvapuje. Trochu jsem se bál digitální kamery, ale ta velmi přispívá k tomu, že ten film je fakt cool. Stejně jako před pěti lety Insider velký kandidát na hafo oskarových nominací.

Maratónec (1976)

Poctivý a syrový thriller jaké se dnes už netočí. Už se těším na příští návštěvu zubaře.

Ruská archa (2002)

Nejsem sice žádný rusofil jako ryba, ale mám z toho takový pocit o jakési slovanské vzájemnosti, emocionální a umělecké spřízněnosti. Francouzský šlechtic postupně s pronikáním do dalších a dalších místností proniká do ruské duše. Zpočátku je hodně skeptický a kritický, ale na plese jej již vidíme okouzleného tímto národem. Je to hodně art, hodně pomalé, místy skoro až nudné, ale závěrečný ples je úchvatný a konec je nádhernou metaforou konce jedné éry ruského národa.

Dny zatmění (1988)

Jelikož je námět od Strugackých, tak sem nečekal že to bude žádná klasická sci-fi. Jde spíše o úvahu nad životem osamělého, vnímavého člověka v cizím prostředí. Pro diváka je zážitek mimořádně autentický díky vynikající kameře i hudbě. Nemá to v podstatě žádný příběh, je to pomalé, až nudné. Stejně tak jak byla pomalá a nudná Ruská archa. Ovšem atmosféra Turkmenského městečka vše vynahrazuje.

Gosford Park (2001)

Zpočátku je hodně obtížné rozpoznat kdo je kdo, o kom se mluví a jaké mají postavy vzájemné vztahy. Je důležité soustředit se na detaily, protože herci hrají skvěle a z jejich gest se dá hodně vyčíst. Z režie je trochu poznat, že Altman už není nejmladší, vše ale vynahrazuje vynikající a pečlivou prací s herci. Neškodilo by ještě více přidat na britském humoru a ironii, to by ale asi v Americe nepochodili.