• Western

Zrcadlo (1975)

Moje první setkání s Tarkovským dopadlo celkem dobře, snad se s mistrem budu setkávat častěji a z mé strany budu schopen více chápat a souznít.

Revizoři (2003)

Další pádný důkaz o tom, že v Maďarsku se nyní točí mnohem kvalitnější filmy než u nás. Škoda že podobně nesmýšlejí distributoři. Zvláštně skloubené napětí, tajemno a humor spolu fungují, a po technické stránce je to nabušené.

Sladký život (1960)

Fellini je prostě těžký. Ale pokud to u mě půjde se Sladkým životem stejně jako s 8 1/2, tak mu po třetím shlédnutí dám 5*. Skoro bych si na to i vsadil.

Vzpoura ve věznici Carandiru (2003)

Podivný miš maš malých epizodek brazilských kriminálníků o tom proč jsou ve vězení, a jak za to vlastně nemůžou, je jen podivnou předehrou k závěrečným 20 minutám, kdy se rozpoutá krvavá řež. Scéna převrácení vězně na víru byla ale opravdu silná.

Magnolia (1999)

Poprvé i podruhé jsem byl touto osudovou směsicí událostí unešen, ale obávám se obávám že napotřetí už mi to tolik nedá a budu muset hvězdu ubrat. Není to až moc překomplikované? A co ty žáby?

Lantana (2001)

Konečně zase nějaký Australský snímek. Velmi tajemný a propletený snímek, výborně prokreslené charaktery.

Traffic - Nadvláda gangů (2000)

Zatím nejlepší Soderberghův film. Výborně napsané scénář ponořující se téměř dokumentárně do nitra drogové problematiky z těch nejožehavějších úhlů. Benicio Del Toro je prostě neskutečný.

Tanec v temnotách (2000)

Trier je divnej týpek. Ale dobře tak. Ještě že máme nad čím dumat a nemusíme konzumovat pouze americké slátaniny. Opět zvláštní (ne)vizuální styl, snaha o reálné snímání života. Výborné herecké výkony, pár skvělých písní bytosti Björk, škoda ne úplně realistického scénáře. Není to žádná úžasná podívaná, spíše si odnesete těžkou hlavu.

Ararat (2002)

Egoyanova nacionální výpověď o pohnuté minulosti vlastního národa a o tom jak to na Arménce události roku 1915 působí dodnes, se nepovedla. Egoyan toho chtěl říci strašně moc a tak se to zvrhlo ve scénáristický propletenec zalidněný podivnými postavami, jejichž motivace budete chápat snad jedině pokud jste Arménci. Škoda, Aménská genocida by si zasloužila lepší film (otázka je jestli lze natočit).